Hodnota bitcoinů padá. Proč se kryptotrh takhle chová?
Kryptoměnový trh dnes zaznamenal pokles v důsledku nejisté situace na americkém trhu a značných odlivů ze spotových bitcoinových ETF, což přispělo k současnému výprodeji.
Kryptoměnový trh dnes zaznamenal pokles v důsledku nejisté situace na americkém trhu a značných odlivů ze spotových bitcoinových ETF, což přispělo k současnému výprodeji.
Komentář Martina Stránského: Cena bitcoinu je v posledních dnech jako na houpačce. Od začátku června ztratil dvě procenta a ve středu se obchodoval okolo 67 300 USD, když ještě týden před tím byl za 71 000 dolarů. Momentálně se prodává za 68 260 dolarů.
Stejně jako Uber porazil tradiční taxíky nebo Amazon změnil způsob nakupování, přinášejí digitální měny disrupci tradičních finančních systémů.
Halving je fenomén, který každé 4 roky netrpělivě očekávají nadšenci, obchodníci i těžaři kryptoměn. Toto pečlivě načasované snížení blokových odměn, k němuž došlo v pátek 19. dubna 2024, mění nejen dynamiku nabídky bitcoinů, ale způsobuje vlny i na širším trhu digitálních aktiv.
Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.
Platební a bankovní partneři kryptoměnové burzy Binance.US mají v úmyslu přerušit vztahy s touto burzou. V praxi to znamená, že její zákazníci nebudou moci od 13. června používat dolary k nákupu kryptoměn na platformě ani je vybírat. To omezí schopnost burzy podnikat ve Spojených státech.
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) žaluje největší kryptoměnovou burzu Binance a jejího zakladatele a šéfa Changpeng Zhaa. Viní je z porušení federálních zákonů o cenných papírech. S odkazem na soudní záznamy o tom informuje agentura Reuters. Největší kryptoměna bitcoin v reakci oslabuje. Burza obvinění odmítá.
Firmy pracující v oblasti kryptosektoru čelí bezprecedentnímu tlaku ze strany bank. Ty postupně vypovídají účty všem společnostem, které se v této oblasti pohybují. Poslední bankou, která jim umožňovala podnikat, byla Equa bank. Ta ale nyní začala účty bez udání důvodu rušit.
Téměř o 800.000 korun přišla žena, která se zřejmě stala obětí podvodníka ve virtuálním prostředí, když chtěla nakoupit akcie a kryptoměnu. Co se jí stalo, ohlásila loni v prosinci policistům v Karviné. ČTK to dnes sdělila policejní mluvčí Daniela Vlčková. Podvodníkům, pokud je kriminalisté dopadnou, hrozí až osm let vězení.
Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) dnes obvinila zakladatele a bývalého ředitele kryptoměnové burzy FTX Samuela Bankmana-Frieda z podvodu na investorech. Údajně spočíval mimo jiné v tajném odvádění prostředků klientů do jeho společnosti Alameda Research se sídlem v Hongkongu, uvádí komise ve svém prohlášení. Bankman-Fried navíc čelí trestnímu stíhaní kvůli obvinění z podvodu, praní špinavých peněz a porušení zákonů o financování volebních kampaní. Hrozí mu trest až 115 let vězení.
Komentář Lukáše Kovandy: Tahle doba nepřeje rizikovému investování. Máloco to dokládá tolik jako pohled na vývoj ceny kryptoměn. A minulý týden se zařadí mezi ty nejčernější v jejich dosavadní nedlouhé historii. Celou kryptoscénu již řadu měsíců drtí utahování monetárních šroubů v podání americké centrální banky.
Přestože ceny kryptoměn v letošním roce výrazně klesly, mezi hackery zájem o ně nadále roste. Podle poradenské společnosti Chainalysis už letos byly ukradeny kryptoměny za více než tři miliardy USD (76,1 miliardy Kč), letošní rok tak bude podle celkové hodnoty hackerských útoků rekordní. Jen za říjen byly ukradeny kryptoměny alespoň za 718 milionů USD. Říjen se tak v letošním roce stal nejrušnějším měsícem pro hackerské aktivity.
Zhruba o 1,5 milionu korun připravili pachatelé manželský pár z Hranic na Přerovsku, který chtěl investovat své rodinné úspory do kryptoměny. Manželé se s lidmi, kteří tvrdili, že se zabývají investicemi, spojili prostřednictvím mobilního telefonu a elektronické pošty. Po zpřístupnění počítače nejprve připravili muže zhruba o 700.000 korun, poté z účtu manželky získali dalších 750.000 korun. Škoda však není celková, o další peníze přišli manželé poté, co se za poplatky snažili získat své peníze zpět, sdělila ČTK mluvčí policie Miluše Zajícová.
Hackeři ukradli z jednoho z klíčových produktů americké kryptoměnové společnosti Harmony digitální měny v hodnotě zhruba 100 milionů dolarů (přes 2,3 miliardy Kč). Informovala o tom dnes agentura Reuters. Terčem krádeže se stal takzvaný blockchainový most, který umožňuje uživatelům převádět kryptoměny mezi jednotlivými blockchainy.
Možnost rychlého zisku mladé lidi vždy lákala k investicím do rizikových aktiv. Pro generaci Z jsou to výrazné cenové výkyvy - a decentralizovaná povaha - digitálních aktiv, co táhne. Ať už jsou to kryptoměny anebo takzvané nezaměnitelné tokeny (NFT). Toto odvětví ale nikdo nereguluje, což znamená, že je zde minimální ochrana investorů.
Policie varuje před podvody s kryptoměnami. Muž na Děčínsku přišel téměř o 1,5 milionu korun poté, co ho neznámý pachatel telefonicky kontaktoval jako údajný finanční specialista. Řekl, že mu pomůže s odblokováním jeho účtu na kryptoměny, kde mělo být v přepočtu 174.000 korun. Následně mu doporučil instalaci aplikace umožňující vzdálený přístup jiného uživatele, čímž mu poškozený umožnil přístup do svého internetového bankovnictví, ze kterého podvodník ukradl peníze. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová. Podobných případů evidují policisté v kraji několik.
Komentář Lukáše Kovandy: Bitcoin a další kryptoměny dnes citelně oslabují. Čínská centrální banka totiž prohlásila všechny transakce související s kryptoměnami za nezákonné. Jde o dosud nejsilnější signál Pekingu, že vůči kryptoměnové komunitě hodlá rázně vystupovat.
Češi v srpnu nakoupili kryptoměny za zhruba 200 milionů korun. To je přibližně stejně jako v předchozím měsíci a dvojnásobek oproti minulému roku. Loni se s polovičním objemem peněz dalo pořídit dvakrát tolik bitcoinů než letos. Celkový objem nákupů od začátku roku přesáhl 3,8 miliardy Kč, což je o 95 procent více než loni, uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.
Japonská kryptoměnová burza Liquid se stala terčem kybernetického útoku. Oznámila to dnes firma. Podle analytické společnosti Elliptic hackeři při tomto útoku získali kryptoměny v hodnotě přes 94 milionů dolarů (zhruba dvě miliardy Kč), napsal server CNBC.
V 1. pololetí nakoupili investoři v Česku kryptoměny za téměř 3,5 miliardy korun. Proti začátku roku se v posledních měsících růst objemu obchodů zpomalil, stále jsou ale proti loňsku na zhruba dvojnásobku, uvedl ředitel Bit.plus Martin Stránský.
Hodnota fúzí a akvizic v odvětví kryptoměn za prvních šest měsíců letošního roku překonala hodnotu za celý loňský rok. Počet uzavřených dohod byl sice nižší, transakce však byly objemnější, uvedla poradenská společnost PwC. Celková hodnota dohod za pololetí činila 597 milionů USD (13,9 miliardy Kč), zatímco v celém loňském roce dosáhla 481 milionů USD (11,2 miliardy Kč). Dojednáno bylo 60 spojení, zatímco loni to bylo 125.
Britská telekomunikační skupina Vodafone Group opustila asociaci, která má spravovat plánovanou digitální měnu Facebooku nazvanou libra. Oznámila to v noci na dnešek Asociace Libra. Vodafone není první, kdo projekt opouští.
Americká internetová společnost Facebook svými plány na vytvoření nové digitální měny znepokojila politiky ve Spojených státech i Evropě. Americká poslankyně Maxine Watersová, která předsedá výboru finančních služeb ve Sněmovně reprezentantů, již firmu vyzvala k pozastavení těchto plánů, dokud je nepřezkoumají regulátoři a Kongres. Připojila se tak k dalším politikům, kteří signalizovali obavy z důsledků nové měny v oblasti ochrany soukromí a bezpečnosti, píše agentura Reuters.
20. listopadu 2024 12:20
20. listopadu 2024 11:28
20. listopadu 2024 11:19
20. listopadu 2024 11:08
19. listopadu 2024 11:32
19. listopadu 2024 10:51
19. listopadu 2024 10:26
19. listopadu 2024 7:12
18. listopadu 2024 10:44
18. listopadu 2024 10:19
18. listopadu 2024 9:38
17. listopadu 2024 18:23
16. listopadu 2024 11:56
15. listopadu 2024 10:29
15. listopadu 2024 9:34
Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.
Zdroj: Lukáš Kovanda
Průměrná cena benzinu v Česku za poslední týden klesla o čtyři haléře na 35,67 koruny za litr. Je tak nejlevnější zhruba od půlky října. Naopak nafta za posledních sedm dní zdražila, a to o 35 haléřů na 34,63 koruny za litr. Více za ni řidiči platili naposledy koncem prvního zářijového týdne.