Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Policie varuje před podvody s kryptoměnami, muž z Děčínska přišel o 1,5 milionu korun

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Policie varuje před podvody s kryptoměnami. Muž na Děčínsku přišel téměř o 1,5 milionu korun poté, co ho neznámý pachatel telefonicky kontaktoval jako údajný finanční specialista. Řekl, že mu pomůže s odblokováním jeho účtu na kryptoměny, kde mělo být v přepočtu 174.000 korun. Následně mu doporučil instalaci aplikace umožňující vzdálený přístup jiného uživatele, čímž mu poškozený umožnil přístup do svého internetového bankovnictví, ze kterého podvodník ukradl peníze. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Alena Bartošová. Podobných případů evidují policisté v kraji několik.

"Na tuto vzdálenou správu se 'specialista' následně s jeho souhlasem přihlašoval opakovaně a prováděl převody peněz z účtů poškozeného na různé jiné účty. Vyvrcholením finanční ztráty byl souhlas poškozeného se dvěma úvěry v celkové částce 1.000.000 korun. Jeden úvěr si přitom ještě pachatel navýšil o částku přesahující 300.000 korun," popsala Bartošová.

Poškozený muž navíc podle mluvčí podvodníkovi poskytl kopii svého dokladu totožnosti. "Tím pro muže z Děčínska skončila veškerá komunikace s údajným finančním specialistou. Věcí se nyní zabývají policisté. Věc šetří pro podezření ze spáchání trestného činu podvodu," dodala mluvčí.

Podobných případů evidují policisté v Ústeckém kraji několik. Poškození mnohdy přijdou o statisícové úspory i vyšší částky. Policie doporučuje, aby se lidé před investicí do kryptoměn informovali o tom, jak velké burzy, investiční platformy a nákup a prodej kryptoměny fungují. Upozorňují i na pečlivé ověření věrohodnosti investičního poradce či společnosti. Zárukou nejsou ani kvalitní webové stránky či recenze. Za žádných okolností nemají lidé poskytovat vzdálený přístup ke svému počítači ani k bankovnímu účtu.

Podvody se mohou týkat i běžných převodů peněz, kdy se pachatelé mnohdy představují jako policisté a pod záminkou, že byl účet napaden, přesvědčují oběť, aby urychleně převedla veškeré peníze. Ve výčtu podvodů se podle policie objevuje také nabádání k výběru hotovosti a vložení do takzvaného bitcoinmatu, a to i prostřednictvím QR kódu.

Policie apeluje na občany, aby byli obezřetní při podobných nabídkách a hovorech a nereagovali na ně.

Témata:  Policie ČR kryptoměny

Související

Aktuálně se děje

19. července 2024 7:35

Google ukončí podporu známé verze Androidu. Nemáte ji?

Telefony s operačním systémem Android Lollipop brzy ztratí významnou část svých funkcí. Důvodem je rozhodnutí společnosti Google, která ukončí jejich podporu.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jsou vaše peníze v bezpečí? Přehled rizik při každodenním používání běžných bankovních účtů

V roce 2024 jsou běžné bankovní účty nezbytnou součástí života většiny lidí. Přestože moderní technologie a pokroky v zabezpečení bankovních systémů výrazně zlepšily ochranu uživatelů, stále existují bezpečnostní rizika, která je třeba brát v úvahu. Odborníci ze serveru Banky.cz dali dohromady nejvýznamnější rizika spojená s každodenním používáním běžných bankovních účtů.