Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Hodnota bitcoinů padá. Proč se kryptotrh takhle chová?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Kryptoměnový trh dnes zaznamenal pokles v důsledku nejisté situace na americkém trhu a značných odlivů ze spotových bitcoinových ETF, což přispělo k současnému výprodeji.

Cena bitcoinu v pátek klesla pod 55 tisíc dolarů (1,27 milionu korun), což je nejnižší hodnota od prvního května. Od březnového maxima (74 tisíc dolarů) se propadl o téměř 27 procent. Propad ceny byl způsoben likvidací dlouhých pozic s pákovým efektem, což znamená, že investoři, kteří sázeli na růst bitcoinu, začali splácet své dluhy. Společnost CoinGlass uvádí, že během 24 hodin byly prodány investice za více než 54,9 milionu dolarů (1,25 miliardy korun).

Analytici přičítají pokles obavám z přílivu bitcoinů ze zkrachovalé japonské burzy Mt. Gox, která začala vyplácet věřitelům bitcoiny v hodnotě asi 8,5 miliardy dolarů (194 miliard korun). Očekává se, že část těchto bitcoinů bude prodána, což by mohlo dále srazit cenu dolů.

Nejistota investorů ohledně inflace a úrokových sazeb v USA ovlivňuje ceny kryptoměn. Pokles kryptotrhu je součástí korekce, která začala 1. července po prohlášeních předsedy Federálního rezervního systému Jerome Powella, která omezila možnost snížení sazeb v roce 2024. Powell podle agentury Reuters uvedl, že centrální banka potřebuje přesvědčivější údaje o inflaci, než přistoupí ke snížení úrokových sazeb, což sledují i investoři v kryptoměnách.

Investoři doufají ve dvě nebo více snížení úrokových sazeb v letošním roce, přičemž pravděpodobnost snížení sazeb na zářijovém zasedání Federálního výboru pro volný trh (FOMC) Fedu je stále kolem 65 % podle nástroje FedWatch společnosti CME Group.

„Je jasné, že Fed bude pokračovat ve svém přístupu ‚setkání za schůzkou‘,“ prohlásil obchodní zdroj The Kobeissi Letter v části odpovědi na platformě sociálních médií X.

Dnešní pokles kryptotrhu odráží strategii snižování rizika, kterou zvolili spotoví obchodníci a investoři bitcoinových ETF. Americké spotové bitcoinové ETF zaznamenaly čistý odliv 37,3 milionu USD v týdnu končícím 28. června a tento trend pokračoval, když 2. a 3. července byly vybrány další investice v hodnotě 13,7 a 20,5 milionu USD. Uvedl server Cointelegraph.

Likvidace dlouhých pozic na trzích s deriváty přispěly ke zvýšenému prodejnímu tlaku, který snížil tržní ocenění kryptoměn. Data z Coinglass ukazují, že long tradeři utrpěli likvidace v hodnotě 339,59 milionů USD, zatímco short tradeři přišli o více než 69,35 milionů USD. Likvidace bitcoinů dosáhly 121,29 milionů USD.

Dnešní pokles kryptotrhu je součástí sestupné korekce v rámci paralelních kanálů. Tržní kapitalizace klesla o 19 % od 7. června, kdy dosáhla hodnoty 2,6 bilionu dolarů.

Ostrá korekce ze 4. července způsobila, že celková tržní kapitalizace kryptoměn propadla pod klíčové úrovně podpory, včetně 200denního exponenciálního klouzavého průměru (EMA) a spodní trendové linie klesajícího kanálu, které nyní činí 2,114 bilionu a 2,1 bilionu dolarů.

Index relativní síly na 30 potvrdil dominanci medvědů na trhu, což může vést k dalšímu poklesu tržního ocenění kryptoměn směrem k úrovni 2,0 bilionu dolarů v následujících dnech. Opačně by prolomení střední trendové linie mohlo posunout tržní kapitalizaci kryptoměn k horní hranici trendového kanálu kolem 2,244 bilionu dolarů.

Témata:  Bitcoin kryptoměny

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

16. července 2024 10:49

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Jak ušetřit v létě v domácnosti peníze? Na úsporné klimatizaci a levnější elektřině

Stále více českých domácností řeší horké letní teploty pořízením klimatizace. Jedná se o často nejefektivnější řešení, ale může také znamenat významný nárůst spotřeby elektřiny. Jak tedy vybrat energeticky úspornou klimatizaci a správného dodavatele elektřiny, aby se vám investice co nejrychleji vrátila? A aby vás co nejméně trápily účty za elektřinu?