Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Podle výzkumu globální platformy pro sběr dat statista.com uvedlo v roce 2022 vlastnictví některé digitální měny 13 % Čechů. V roce 2021, kdy nejznámější kryptoměna bitcoin dosahovala jedněch ze svých nejvýznamnějších maxim, činil podíl kryptoměnových investorů dokonce 15 %. Data také ukazují, že majitelé kryptoměn v Česku se zajímají o technologie a mají zájem na řešení inflace nebo nedostupného bydlení.

Pro srovnání – stejný procentuální poměr držitelů kryptoměn za rok 2022, tedy 13 %, mělo  v průzkumu statista.com 125milionové Japonsko a 38milionová Kanada získala pouze  o procento navíc – 14 %.

Kdo investuje v Česku do kryptoměn?

V roce 2023 platforma statista.com dále mapovala demografický profil českých krypto investorů. Z výsledků průzkumu vyplývá, že vlastníky kryptoměn jsou spíše muži (79 %) oproti ženám (21 %) a že investicemi do kryptoměn se zabývají především mladší ročníky, a to typicky generace Z (28 %) a mileniálové (42 %). 

Zájem o kryptoměny ze strany mladých lidí není až tak překvapivým zjištěním, protože digitální měny jsou stále velmi mladým odvětvím. Podobné výsledky ukázaly průzkumy statista.com také v okolních zemích – v Polsku nebo Německu.

Celkově jde o segment finančního světa, který vyžaduje určitou úroveň technologických znalostí, které jsou bližší právě mladším generacím – minimální technologické know-how je nutné nejen pro vstup na krypto obchodní platformy, ale také pro správné ovládání krypto peněženek, nezbytných pro bezpečné uchovávání digitálních mincí.

Ostatně porozumění vědě a technologiím je jeden z hlavních zájmů českých majitelů kryptoměn - po financích a ekonomii (63 %) se o technologické odvětví aktivně zajímá 57 % respondentů průzkumu. V těsném závěsu je potom zájem o cestování s 56 %. Oproti průměrným spotřebitelům (31 %) také majitelé kryptoměn výrazněji tíhnou k poslouchání podcastů, a to až téměř dvojnásobně (59 %).

Kromě životního stylu a zájmů českých držitelů kryptoměn průzkum monitoroval také jejich politické přesvědčení, úroveň vzdělání nebo jejich názory na aktuální výzvy, které jim život  v České republice přináší. 79 % z nich tak považuje za nejaktuálnější nutnost řešení inflace  a výše životních nákladů, 52 % nejvíce trápí státní dluh a pro 50 % představuje problém aktuální situace okolo bydlení v České republice.

Kryptoměny v Česku jako nezanedbatelné aktivum

Zájem o kryptoměny není v Česku ničím novým. Jejich popularitu reflektují nejenom procenta držitelů kryptoměn, ale také vstřícnost společností působících v Česku, které jejich využití integrují do svých platebních systémů. Statista.com např. také uvádí, že v roce 2021 se Česko umístilo mezi 147 zeměmi na 9. příčce z hlediska počtu společností, které nabízejí kryptoměny jako jednu z platebních možností nebo disponují bankomatem na kryptoměny. 

Český původ má také první hardwarová peněženka, která byla uvedena na trh v roce 2013 a ve své době představovala průlom v řešení pro bezpečné držení kryptoměn.

Témata:  kryptoměny finance

Aktuálně se děje

20. května 2024 13:04

20. května 2024 1:13

USA varují Raiffeisenbank, že mohou přijít o přístup k dolarovému systému kvůli přítomnosti v Rusku

Rakouská Raiffeisen Bank International (RBI) byla varována americkým ministerstvem financí, že její přístup do amerického finančního systému by mohl být omezen kvůli pokračující přítomnosti na ruském trhu, uvedla agentura Reuters.

Zdroj: Radovan Majer

Další zprávy