V srpnu Češi nakoupili kryptoměny za 200 milionů korun

Češi v srpnu nakoupili kryptoměny za zhruba 200 milionů korun. To je přibližně stejně jako v předchozím měsíci a dvojnásobek oproti minulému roku. Loni se s polovičním objemem peněz dalo pořídit dvakrát tolik bitcoinů než letos. Celkový objem nákupů od začátku roku přesáhl 3,8 miliardy Kč, což je o 95 procent více než loni, uvedl ředitel a zakladatel Bit.plus Martin Stránský.

Bitcoin

Kromě bitcoinu, na který stále připadá drtivá většina obchodů, byl v srpnu velký zájem také o ethereum nebo dogecoin, které zaznamenaly meziroční nárůsty v desítkách procent.

V průbehu srpna se kurz bitcoinu zvýšil o téměř 20 000 amerických dolarů a atakoval hranici 50 000 amerických dolarů. V současnosti se prodává okolo 45 000 amerických dolarů, což je o 340 procent více než před rokem. Je to však stále přibližně 19 000 dolarů pod letošním a zároveň historickým maximem 64 000 dolarů. Letošní minimum bylo okolo 29 000 amerických dolarů na začátku roku, hranice 30 000 dolarů se bitcoin dotkl i v druhé polovině července.

„V srpnu táhlo kurz bitcoinu vzhůru několik pozitivních zpráv, a naopak chyběly ty negativní. Vedle podpory šéfa Tesly Elona Muska měly na růst vliv i informace o vstřícnějším přístupu Německa ke kryptoměnám, chystaném přijetí bitcoinu jako platidla v Salvadoru nebo jeho akceptaci na Kubě,“ uvedl Martin Stránský.

Na podzim by měl kurz bitcoinu i dalších hlavních kryptoměn dále posilovat, i když pomalejším tempem než na začátku roku. To ale může mít vliv na nižší objem obchodů. Celkově mohou trh digitálního zlata ovlivnit restrikce spojené s opětovným šířením koronaviru, poptávku mohou naopak zvyšovat obavy z rostoucí inflace.

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky