Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Kryptoměnové firmy přišly o bankovní účty. Ve hře je i přesun firem do zahraničí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Firmy pracující v oblasti kryptosektoru čelí bezprecedentnímu tlaku ze strany bank. Ty postupně vypovídají účty všem společnostem, které se v této oblasti pohybují. Poslední bankou, která jim umožňovala podnikat, byla Equa bank. Ta ale nyní začala účty bez udání důvodu rušit.

Kryptoměnové firmy aktuálně čelí velmi složité situaci, která jim podstatně komplikuje podnikání. Dostávají se do situace, kdy nemohou mít podnikatelské účty vedené u tuzemských bank. Tou poslední, která k rušení účtů přistoupila, je Equa bank, spadající pod skupinu Raiffeisenbank. Jak popisují zástupci dotčených společností, ze strany Raiffeisenbank nepřišlo žádné vysvětlení. Firmy pouze obdržely informaci ohledně uzavření všech účtů.Česká kryptoměnová asociace (ČKMA) se opakovaně pokoušela na formální úrovni vyvolat jednání se všemi bankami v ČR, avšak bez výsledku. Aktuálně je v jednání společný postup členů ČKMA vůči bankám, které svým přístupem poškozují celý kryptoměnový trh.Všichni členové ČKMA přitom splňují povinnosti vyplývající ze zákona proti praní špinavých peněz (tzv. AML zákon). „Jde v podstatě o obdobné mechanismy jako mají banky. Plnění zákona kontroluje Finanční analytický úřad (FAÚ), se kterým kryptoměnové firmy aktivně spolupracují. Díky tomu jsou naši členové schopni efektivně bránit případným podvodům na svých platformách, čímž chrání své uživatele a jejich prostředky. Současná situace a případné „vyhnání“ českých firem tuto záchrannou síť odstraní, což nepřímo přispěje k negativním dopadům na české klienty,“ vysvětluje František Vinopal, předseda České kryptoměnové asociace.Asociace a její členové nyní pracují na společném postupu. Krajní, ale reálnou možností, je i přesun některých členů do zahraničí. Další možnosti jsou totiž v zásadě dočasného charakteru a nejsou plnohodnotná. České kryptoměnové směnárny a burzy se nyní soustředí především na to, aby jejich klienti tuto změnu vůbec nepocítili. Samotných kryptoměn, které vlastní uživatelé, se uzavření bankovních účtů nijak nedotkne. Jejich korunové zůstatky budou převedeny k jiné instituci.Pokles HDP až o 362 miliardKdo však nepřímo přijde o nemalé prostředky, bude stát. Podle studie zpracované Lukášem Kovandou a jeho týmem, by případným odchodem celého kryptoprůmyslu do zahraničí mohlo HDP České republiky v průběhu dalších 10 let ztratit 256 až 362 miliard korun a potenciál v podobě zhruba více než 53 tisíc vytvořených pracovních míst.Pro ilustraci, hlavní společnosti v oboru vykázaly za loňský rok obrat 53 miliard korun. To dokazuje, že Česká republika patří na poli kryptoměn k významným hráčům. Podle aktuálních dat je v ČR okolo 400 000 držitelů kryptoměn. Studie uvádí, že tento počet může v horizontu 10 let narůst téměř na osminásobek.„Kryptoměnový průmysl nelze podceňovat, jedná se o obor s velkým potenciálem, který spojuje inovace, IT průmysl a další obory, které jsou velmi významné do budoucna. Bohužel jsme ale svědky toho, že místo hledání cest narážíme na další a další umělé překážky. Řada úspěšných firem tak reálně zvažuje přesun do zahraničí,“ popisuje František Vinopal, předseda ČKMA.

Témata:  kryptoměny

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy