dTest

Ilustrační fotografie

Chcete získat informace z registru dlužníků? Buďte obezřetní

Ekonomika

Spotřebitelé by měli být obezřetní, chtějí-li získat informace z registru dlužníků. Provozovatelé těchto registrů často slibují detailní informace o stavu dluhů, ale mnohdy poskytnou neúplný přehled, za který si spotřebitel přesto připlatí. Jak se vyhnout zbytečným výdajům a kde získat spolehlivé informace? 

Ilustrační fotografie

Zranitelní spotřebitelé stále čelí nekalým praktikám na předváděcích akcích

Magazín

Již dlouhá léta varujeme spotřebitele před šmejdy – nepoctivými prodejci, kteří zneužívají důvěry zákazníků a obcházejí zákon. Spotřebitelům prodávají rozličné produkty s pochybnou kvalitou a přehnaně vysokou cenou způsobem, který znemožňuje následné vrácení zboží. Prodejci v minulosti tlačili spotřebitele do koupě těchto produktů nejčastěji skrze předváděcí akce, někteří však později své působení přesunuli na internet.

Ilustrační fotografie

Ženy jsou v ohrožení kvůli alarmujícímu výskytu toxických látek ve spodním prádle

Ekonomika

Nový výzkum ukazuje, že i naše každodenní spodní prádlo může skrývat nebezpečné chemikálie. V rámci projektu ToxFree Life bylo zjištěno, že každý třetí testovaný produkt obsahuje bisfenoly, a každý dvacátý je v rizikové koncentraci. Nejsou na tom dobře hlavně syntetické materiály, zatímco bavlna vychází daleko lépe. Tento výzkum přichází jako varování, že bychom měli být opatrní při výběru spodního prádla.

Ilustrační fotografie

Nejčastější problémy s donáškovými službami: Co vám může zkomplikovat doručení

Magazín

Se zvyšováním pohodlnosti života bezesporu souvisí i možnost objednávání jídla online. Již dlouhou dobu fungují dovážky například od pizzerií, avšak v posledních letech roste trend nákupu jakéhokoliv jídla. Největší boom tyto služby zažily v době covidu, avšak jejich obliba neustále roste a je prakticky nemožné ve větším městě nepotkat kurýra. Ti poskytují donášku jídla nejen automobily a na kole, ale také na skútrech, koloběžkách a jiných prostředcích. S jakými problémy se spotřebitelé nejčastěji setkávají? A jak je mohou řešit?

Ilustrační fotografie

Magazín

Co se stane s oblečením, které skončí v kontejneru na textil

V posledních letech se stále více zaměřujeme na ekologii a problémy spojené s rychlou módou, která se vyznačuje rychlým střídáním trendů a nízkými cenami. Tento model vede k nadměrné výrobě oblečení, které často končí na skládkách. Jak tedy efektivně a odpovědně nakládat s nepotřebným oblečením?

Ilustrační fotografie

Jak se vyhnout chybám při podpisu rezervační smlouvy a nenechat se napálit

Bydlení

Výběr ideální nemovitosti bývá často složitý a únavný proces, ale je to teprve začátek cesty k její koupi. Rezervační smlouva, kterou následně podepíšete, je jedním z prvních důležitých kroků na této cestě. Co všechno se tímto podpisem zavazujete a jaké klíčové informace by měla rezervační smlouva obsahovat?

Brašnářství

Krach, nebo reklamní tah? Povzbuzení prodejů známým brašnářstvím budí emoce

Aktuality

Brašnářství Tlustý a spol. ve středu vzbudilo zájem svým příspěvkem na sociálních sítích, kdy vyzvalo klienty, aby si zakoupili výrobek, a umožnili tak společnosti dále pokračovat v podnikání. Svoji ekonomickou situaci společnost popsala jako kritickou, kdy jí údajně mělo zbývat jen pár dnů, než dojde k obstavení účtů a insolvenci. Společnost svoje prohlášení dle dostupných informací ve čtvrtek mírnila a přiznala, že výroky byly přehnané. Jaké mají nároky spotřebitelé, kteří se cítí podvedeni?

Ilustrační fotografie

Půjčování lodí a šlapadel: Jak se chovat na vodě

Ekonomika

Letní měsíce a stále častější tropické teploty lákají stále více lidí k vodním radovánkám. I pro ty však platí různá pravidla. Věděli jste, že i při projížďce na šlapadle se z vás stává účastník plavebního provozu, který by měl znát jeho základní pravidla a postup v krizových situacích? A víte, na co si dát pozor v půjčovně lodí nebo jiných plavidel?

Ilustrační fotografie

Teplé letní večery a sousedské spory

Magazín

Přicházející teplé letní večery s sebou přinášejí i každoroční evergreen pro právní poradnu dTestu: sousedské spory. Nejčastěji kvůli hlasité hudbě do ranních hodin nebo obtěžujícímu zápachu. Jak na souseda, když domluva selže? A co znamená, že „vlastnictví zavazuje“?

České Dráhy, ilustrační fotografie

Práva cestujících v železniční a autobusové dopravě

Ekonomika

Letní dovolená se dostává do plného proudu, a s ní přichází i častější cestování, a to nejen letadly, ale také vlaky a autobusy. Při cestování těmito prostředky mohou nastat různé problémy, kterými může být například zpoždění či úplné zrušení spoje. Jaká práva mají v takových případech cestující?

Ilustrační fotografie

Finance

Splátkové prázdniny: ⁠⁠⁠⁠benefit, nebo past pro spotřebitele?

V rámci spotřebitelských úvěrů se na trhu objevují „benefity“ v podobě splátkových prázdnin. Jedná se o výhodu, nebo past pro spotřebitele? Ne každý poskytovatel spotřebitelského úvěru sdělí veškeré relevantní skutečnosti, aby se spotřebitel mohl rozhodnout, zda této možnosti vůbec využije. 

Ilustrační fotografie

Nástrahy cestovního pojištění. Na co si dát pozor

Pojištění

S blížícím se létem narůstá počet lidí plánujících dovolenou. Ačkoliv již velká část z nich bude mít ubytování a dopravu zařízenou, je možné, že cestovní pojištění ještě neřešili. Vyjet si na dovolenou bez cestovního pojištění si ovšem dovolí riskovat málokdo. Úraz se totiž může stát i na odpočinkové dovolené, kdy se člověk pohybuje pouze mezi hotelem a pláží. Mnohem větší rizika pak jsou u dovolených plných sportovních aktivit. Zpravidla je však lepší utratit pár korun v porovnání s riskem několika desítek, případně i stovek tisíc. Co by tak měli mít spotřebitelé na paměti při sjednávání cestovního pojištění?

Ilustrační fotografie

Zájezd a jeho reklamace aneb Cesta k vysněné dovolené

Magazín

S příchodem teplého počasí již mnoho Čechů tráví pracovní dny sněním nad letní dovolenou a relaxováním (zejména) u moře. Velká část z nich má také pravděpodobně již zájezd s cestovní kanceláří sjednaný, zálohy zaplacené a možná i plavky zakoupené. Čeho by si však čeští spotřebitelé měli být vědomi, aby předešli komplikacím a jejich vysněná dovolená dobře dopadla?

Ilustrační fotografie

Aktuality

dTest podal stížnost na Temu

Čínské online tržiště Temu působící na trhu od roku 2023 se těší velké popularitě mezi spotřebiteli. Jen v EU má totiž přes 75 milionů uživatelů měsíčně, které si získalo díky intenzivnímu online marketingu, velmi velkým slevám na nabízené spotřební zboží a integraci herních elementů do nákupní platformy. Spotřebitelé by si ovšem měli dát velký pozor, jelikož Temu ve velké míře porušuje právo na ochranu spotřebitele. 

Ilustrační fotografie

Co by měl každý spotřebitel vědět o digitálním obsahu a službách

Ekonomika

V pátek 17. května se uskuteční Světový den telekomunikací a informační společnosti, který v jeho nynější podobě vyhlásila v roce 2006 Mezinárodní telekomunikační unie. Jeho cílem je šířit povědomí o možnostech, jež společnosti přináší informační a komunikační technologie. Také se snaží zasadit o spojení světové společnosti, překlenutí digitálních rozdílů ve světě a dosažení udržitelného rozvoje a blahobytu. V jeho duchu se i spotřebitelská organizace dTest rozhodla zvýšit povědomí českých spotřebitelů, a to o jejich digitálních právech, která jim náleží dle občanského zákoníku.

Ilustrační fotografie

Reklamace a běžné opotřebení věci

Magazín

Drtivé většině spotřebitelů již byla někdy zamítnuta reklamace. Typicky se jedná o situace, kdy byla vada vytknuta pozdě, spotřebitel zboží poškodil sám nebo se vada na výrobku v rámci vyřizování reklamace neprojevila. Ovšem i když má spotřebitel za to, že reklamuje zboží řádně v souladu se zákonem, včas a ani zboží sám nepoškodil, může být reklamace podnikatelem zamítnuta oprávněně. Tak je tomu i v případě, kdy je spotřebitelem namítaná vada výrobku způsobena jeho běžným používáním. Může však být velmi obtížné rozlišit, zda se jedná o přirozený pokles funkčnosti věci způsobený opotřebením, nebo zda jde o následek vady věci. Co by měl spotřebitel vědět? A lze takovou situaci řešit?

CZK

Šmejdi vytahují z lidí peníze za promlčené dluhy. Jak se bránit?

Půjčky a spoření

Spotřebitelská poradna dTestu se setkává s případy lidí, kterým vznikl dluh tak dávno, že už na něj zapomněli. Léta ho po nich totiž nikdo nevymáhal. Z ničeho nic jim však přišla výzva od advokátů vymahačské společnosti, ať dluh neprodleně uhradí, jinak na ně bude podána žaloba. Jde o prázdné výhrůžky, nebo musí spotřebitel naopak zbystřit? A jak se vůbec bránit těmto praktikám?

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Koupil jsem si prodlouženou záruku, nebo je to pojištění?

Spotřebitelé se dnes mohou velmi často setkat s nabídkou prodloužené záruky na zboží, které kupují. Někdy bývá tato smluvní záruka nabízena automaticky, jindy je za příplatek. Nemálo spotřebitelů si tak prodlouženou záruku přikoupí, zejména na spotřební elektroniku, která bývá na poruchy náchylná. Někteří z nich však mohou být posléze nepříjemně překvapeni, když jim s reklamací nevyhoví, buď kvůli podmínkám smluvní záruky, nebo protože se vlastně vůbec nejedná o záruku, ale o pojištění. Na co by si měl spotřebitel pozor, než si za takovou nadstandardní službu připlatí?

Ilustrační fotografie

Jak na mimosoudní řešení sporů

Ekonomika

K obchodnímu styku mezi spotřebiteli a podnikateli dochází nesčetněkrát denně. Není proto divu, že je mezi nimi také mnoho sporů. Některé se podaří urovnat domluvou, u jiných se však oboustranně přijatelného řešení dospět nepodaří. Jelikož se drtivá většina těchto sporů týká nízkých částek, soudní řešení sporů se kvůli soudním poplatkům a nákladům na advokátní služby často nevyplatí. Existuje však alternativní způsob řešení těchto sporů, kterého mohou spotřebitelé využít, jelikož je levnější a rychlejší.

Ilustrační fotografie

Temu útočí na evropský trh. Cena není vše a nákup může přinést více starostí než radosti

Ekonomika

V souvislosti s vysokými cenami hledají lidé různé alternativy, jak a kde ušetřit. Řešení nabízí čínské e-shopy, které „zaútočily” na evropský trh. Jedním z nich je i e-shop Temu. Mnoho influencerů začalo daný obchod propagovat a ukazují kvanta zboží, které si z něj objednali. Nízké ceny, které e-shop nabízí, nemají konkurenci a za málo peněz si spotřebitelé mohou koupit více zboží, než by tomu bylo v běžném obchodě. Jak je to možné? Proč si Temu a podobné e-shopy mohou dovolit nabízet ceny často i pod výrobními náklady? Cena není vše a nákup na takové stránce může někdy přinést více starostí než radosti.

Aktuálně se děje

15. října 2024 17:20

Předpověď počasí na noc a středu 16. října

Kolem tlakové výše nad východní Evropou k nám bude zejména ve vyšších vrstvách atmosféry proudit teplý vzduch od jihu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Česká inspekce životního prostředí si posvítí na těžaře z Turówa

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřuje, zda těžba v uhelném dole Turów na česko-polské hranici způsobuje ekologickou újmu kvůli dlouhodobému úbytku vody na české straně hranice. Nově ČIŽP do řízení zahrnula také polskou těžařskou společnost PGE. Provozovateli dolu inspekce oznámila, že je účastníkem řízení, a že právě po něm by případně mohla česká strana požadovat prevenci a nápravu ekologické újmy způsobené těžbou. Umožňuje jí to zákon o předcházení ekologické újmě.