Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Větší kontrola. Dostanou neplatiči výživného elektronické náramky?

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixmac

Stovky miliónů korun. Tolik dluží neplatiči v Česku svým bývalým partnerům na výživném. Hnutí ANO teď na ně začalo plést bič. Má mít podobu elektronických náramků.

Soudem určené výživné na děti jim na účet nechodí. Tisíce matek, ale i otců se tak den co den ocitají v těžké finanční situaci. Jejich jediná možnost je obrátit se na policii. Ani ta ale mnohdy s dlužníkem nehne. Ten pak může skončit ve vězení.

Označkujte neplatiče výživného! S tímto návrhem přišla poslankyně Radka Maxová za hnutí ANO, která tak chce bojovat s lidmi, kteří neplatí na své děti. V tom patříme vůbec k nejhorším v Evropě. A jak by vypadalo ono značkování? Šlo by o elektronický náramek, ten by kontroloval, jestli neplatič chodí do práce a vydělává.

Náramky by podle poslankyně Maxové měly dostat dlužníky pod kontrolu. Neplatiči totiž často tvrdí, že nemají peníze, přitom ale pracují načerno. Podpořili by takový návrh poslanci?

Za posledních deset let se vymahatelnost výživného v České republice nezlepšila. Do hry se tak vrací i další možnost. Ministerstvo práce a sociálních věcí oprášilo zákon, podle kterého by nezaplacené alimenty hradil stát a pak by je sám na dlužnících vymáhal. Zákon by ale určitě nepomohl státní kase. Ta by ročně přišla řádově o stovky milionů korun.

Témata:  děti Alimenty

Aktuálně se děje

26. dubna 2024 14:40

Gazprom zažaloval ČEZ a další evropské firmy v Rusku

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

České domácnosti loni platily za elektřinu nejvíce v EU, přestože Česko vyvezlo takřka nejvíce elektřiny v celé EU

KOMENTÁŘ Lukáše Kovandy: Česko je ryze z ekonomického hlediska určitou anomálií. Vykazuje sice poměrně výrazný nadbytek vyprodukované elektřiny, avšak přesto jeho domácnosti čelí jejím vysokým cenám. Dokonce nejvyšším v celé EU ve vyjádření dle standardu kupní síly, které umožňuje mezinárodní porovnatelnost. A to přitom tedy Česko loni v čistém vyjádření vyváželo čtvrtý největší objem elektřiny v EU.