Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

První oběti: Tesla propustí v Nevadě 693 zaměstnanců

Tesla, ilustrační fotografie
Tesla, ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Tesla hodlá propustit 693 zaměstnanců ve svých zařízeních v Sparks v Nevadě, jak ukázalo vládní oznámení. Tento krok je součástí plánu automobilky na snížení více než 10 % své celosvětové pracovní síly, který přichází v době poklesu prodejů a vzrůstající konkurence.

Toto oznámení bylo předloženo nevadskému ministerstvu zaměstnanosti, školení a rehabilitace na začátku této kalendářního týdne. Americké pracovní právo vyžaduje, aby společnosti se 100 nebo více zaměstnanci informovaly úřady 60 dní předem o plánovaném uzavření nebo hromadném propouštění. Uvedla agentura Reuters.

Tesla oznámila začátkem tohoto měsíce, že propustí 6020 zaměstnanců v Texasu a Kalifornii. Na konci roku 2023 měla společnost celosvětově více než 140 000 zaměstnanců, jak uvádí záznamy u amerických regulátorů.

Jak informoval server EuroZprávy.cz, Tesla prostřednictvím interního e-mailu oznámila, že propustí více než 10 % svých zaměstnanců po celém světě. Toto rozhodnutí je poměrně neobvyklé i v rámci amerických IT gigantů, kteří občas provádějí takovéto kroky k optimalizaci provozu nebo v reakci na krize.

Důvodem pro propouštění je rostoucí konkurence a klesající prodeje. Tesla se podařilo prodat 386,8 tisíce elektromobilů za první čtvrtletí letošního roku, což je o 8,5 % méně než o rok dříve, což je poprvé, co došlo k poklesu tržeb od roku 2020.

Společnost se potýkala s logistickými problémy v zimě kvůli útokům Húthíů na obchodní lodě v Rudém moři, a také přerušila přepravy aut v souvislosti s novou verzí modelové řady 3.

„Když připravujeme společnost na další fázi růstu, je důležité, abychom se podívali na každý aspekt provozu společnosti, abychom snížili náklady a zvýšili produktivitu,“ uvedl Elon Musk ve zprávě zaslané zaměstnancům Tesly. "Provedli jsme důkladnou kontrolu organizace a učinili těžké rozhodnutí snížit naši pracovní sílu o více než 10 % po celém světě.“

Plné znění dopisu

V průběhu let jsme se rychle rozrostli o několik továren po celém světě. S tímto rychlým růstem docházelo v některých oblastech ke zdvojení rolí a pracovních míst. Při přípravě společnosti na další fázi růstu je nesmírně důležité, abychom se zaměřili na všechny aspekty s cílem snížit náklady a zvýšit produktivitu.

V rámci tohoto úsilí jsme provedli důkladnou revizi organizace a učinili jsme obtížné rozhodnutí snížit počet zaměstnanců o více než 10 % v celosvětovém měřítku. Není nic, co bych nenáviděl víc, ale takový krok je nutný. Umožní nám to být agilní, inovativní a hladoví po dalším cyklu růstové fáze.

Rád bych poděkoval všem, kteří ze společnosti Tesla odcházejí, za jejich dlouholetou tvrdou práci. Jsem vám hluboce vděčný za vaše četné příspěvky k našemu poslání a přeji vám, aby se vám dařilo.

Těm, kteří zůstávají, bych chtěl předem poděkovat za nelehkou práci, která je před nimi. Vyvíjíme jedny z nejrevolučnějších technologií v oblasti automobilů, energie a umělé inteligence. Zatímco budeme společnost připravovat na další růstovou fázi, vaše odhodlání bude mít obrovský význam pro to, abychom dosáhli cílů.

Děkuji, Elon

Témata:  Tesla propouštění

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy