Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Křetínský expanduje. Získá podíl německých ocelářů Thyssenkrupp

Daniel Křetinský
Daniel Křetinský
Foto: epholding.cz

Křetínského firma EPCG kupuje 20 procentní podíl v ocelářském podniku a diskutuje o možné akvizici dalších 30 procent. Německým partnerům to dává naději, že nebudou muset přistoupit k propouštění.

Daniel Křetínský rozšiřuje své podnikání do nového odvětví. S Thyssenkrupp jedná o partnerství, které by mu mohlo přinést poloviční podíl v podniku.

V první fázi EPCG kupuje 20% podíl v Thyssenkrupp a jedná o dalších 30 procent. Cena obchodu zatím není zveřejněna.

Křetínský je známý především v energetickém sektoru a již vlastní dvě významné společnosti v Německu. EPCG vidí spojení s Thyssenkrupp jako příležitost k podpoře dekarbonizace výroby v německém ocelářství a ochraně jeho budoucnosti.

Thyssenkrupp, dlouho považovaný za symbol německého průmyslu, čelí jako mnoho dalších evropských hutí tvrdé konkurenci z Asie a plánuje redukci výrobních kapacit v ocelárně v Duisburgu.

Spojenectví s Křetínským je viděno jako způsob, jak řešit tyto problémy. Předseda představenstva Thyssenkrupp AG Miguel López tvrdí, že vstup EPCG by mohl zabránit propouštění a zajistit ziskovou budoucnost železáren.

Kromě čerstvého kapitálu nabízí partnerství s EPCG také jejich zkušenosti v energetice, což Němci vidí jako klíčové pro adaptaci na požadavky dekarbonizace.

Křetínský věří, že podobně jako energetický sektor projde i evropské ocelářství transformací, a s EPCG mají už zkušenosti s touto změnou. Thyssenkrupp bere Křetínského jako důležitý pilíř německé ekonomiky a doufá, že toto partnerství zajistí udržitelnou budoucnost.

Křetínský vstupuje do německého podniku Thyssenkrupp Steel Europe, který má 27 tisíc zaměstnanců. S novou investicí do zelené výroby oceli za dvě miliardy eur a s předpokládaným snížením kapacit v tradiční výrobě vzniká bouřlivá debata o budoucnosti společnosti. Souběh státní podpory a hrozby propouštění vyvolal otázky ohledně dlouhodobé udržitelnosti firmy.

Témata:  Daniel Křetínský EPCG železárny Thyssenkrupp

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy