Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

FT: Turecko jedná s ExxonMobil o zajištění dohody o LNG, má za cíl snížit závislost na ruském zemním plynu

Tankery na LNG přepravují plyn v hodnotě desítek milionů dolarů
Tankery na LNG přepravují plyn v hodnotě desítek milionů dolarů
Foto: Alamy

Turecko jedná s americkou společností ExxonMobil o zajištění dlouhodobé dohody o zkapalněném zemním plynu (LNG) v hodnotě miliard dolarů s cílem diverzifikovat své energetické zdroje, řekl turecký ministr energetiky Alparslan Bayraktar pro Financial Times.

Bylo uvedeno, že dohoda by mohla zahrnovat až 2,5 milionu tun LNG ročně po dobu 10 let.

Bayraktar zdůraznil, že Turecko má zájem o diverzifikaci a „vytvoření nového dodavatelského portfolia“ před vypršením smluv s Ruskem a Íránem. Nicméně poznamenal, že podmínky této potenciální dohody jsou stále ve fázi jednání.

V tuto chvíli je Rusko hlavním dodavatelem zemního plynu do Turecka, pokrývající více než 40 % jeho spotřeby v minulém roce.

Nicméně, turecký ropný terminál Dortyol ve Středozemním moři ukončil obchody s Ruskem kvůli zvyšujícímu se tlaku ze strany amerických sankcí, jak uvedla 5. března agentura Reuters.

Data zveřejněná tureckým ministerstvem obchodu naznačují, že vývoz do Ruska v prvním čtvrtletí roku 2024 poklesl o 33,7 % ve srovnání s předchozím rokem.

Témata:  tankery přepravující LNG Turecko ExxonMobil

Aktuálně se děje

30. května 2024 17:27

28. května 2024 12:00

28. května 2024 11:21

Inflace ve střední Evropě opět ožívá. Do konce roku vzroste nad cílové hodnoty centrálních bank

Poslední údaje dokazují, že ve střední Evropě opět dochází k růstu inflace. Po zveřejnění posledních údajů za duben, kdy inflace rostla v Česku, Polsku i Maďarsku, analytici z Allianz Trade očekávají, že inflace poroste po zbytek letošního roku a zvýší se nad cílové hodnoty centrálních bank. Dle prognózy by celková hodnota inflace za rok 2024 měla dosáhnout 3,7 % v Česku, 4,6 % v Polsku a 4,8 % v Maďarsku.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy