Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Bolest krční páteře a hlavy: Problém, který se týká i dětí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vlivem dlouhého sezení ve školních lavicích, vysedáváním u herních konzolí a mobilních telefonů se dnes děti potýkají s mnohými zdravotními problémy. Jedním z nich jsou bolesti zad v oblasti krční páteře nebo hlavy. Podle Státního zdravotního ústavu více než 21 % dětí ve věku do 17 let trpí bolestmi hlavy a přibližně 7 % bolestí krční páteře.

V dnešním světě, ve kterém dochází k progresivnímu technologickému rozvoji a celkovému usnadnění životních potřeb, se (nejen) dětem a dospívajícím ze života vytrácí přirozený pohyb. Tento „trend“ mnohdy souvisí s řadou zdravotních problémů, mezi které mohou patřit i bolesti v oblasti krční páteře a hlavy. Tyto potíže často bývají způsobeny nedostatečnou pohybovou aktivitou, zdlouhavým a nesprávným sezením, nebo i špatně zvolenou aktovkou.

Minimální pohyb i špatná školní brašna

Děti sedí ve školních lavicích několik hodin denně a často potom tráví veškerý volný čas u počítače, telefonu nebo tabletu, tedy zase vsedě. „Lidské tělo je vývojově stvořené k vykonávání různých pohybů a pro správný vývoj a normální fungování potřebuje pravidelnou pohybovou aktivitu. Je důležité, aby byly dostatečně posíleny svaly, které jsou oporou páteře. Sedavý způsob života je označován jako jeden z rizikových faktorů mnoha chronických onemocnění včetně bolesti zad,“ říká PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka lékáren Benu.

Za další z rizikových faktorů vzniku bolesti zad bývá označováno používání elektronických zařízení. Vlivem časté a dlouhodobé fixace hlavy v předsunu a ve flekčním držení často dochází k přetížení krční páteře, které vede k její následné bolesti. Zatížení této oblasti narůstá z 5 kg při napřímeném postavení až na 27 kg při předsunu hlavy. V České republice využívá technologie k trávení volného času až 27 % dětí ve věku šesti let.K příčinám bolesti zad může patřit i nepřiměřeně těžká nebo špatně zvolená školní aktovka, kterou děti musí nosit skoro každý den. Odborníci ze Státního zdravotního ústavu doporučují, aby batoh se školními pomůckami vážil maximálně 10-15 % hmotnosti dítěte. Přenášení příliš těžkého břemene totiž může způsobit nadměrné zatížení páteře, které vede k nepohodlí a bolesti. Kromě toho může k bolestem v oblasti zad přispívat nevhodně nastavená židle ve třídě nebo nedostatečná opora zad. Při dlouhém a nesprávném sezení se mohou vyvinout nevhodné návyky, které pak zpravidla vedou k vadnému držení těla, jako jsou kulatá záda, předsun hlavy nebo skolióza. Ze studie Státního zdravotnického ústavu vyplývá, že u dětí ve věku od 5 do 7 let se špatným držením těla, byly zjištěny významně častější bolesti hlavy a krční páteře.Jak pomoci při akutní bolesti zad a krční páteře?V případě akutní bolesti krční páteře a hlavy je důležité jednat co nejdříve, aby nedošlo k dalším komplikacím. „Pro úlevu od bolesti v oblasti krční páteře a hlavy lze využít volně prodejná léčiva s paracetamolem, vhodná i pro děti. K úlevě napětí kosterního svalstva, včetně zvýšeného napětí šíjových svalů, je možné podat léčivý přípravek s obsahem guaifenesinu, který je také obecně vhodný pro děti, to však ale od 6 let věku. Zvláště u školáků by se nemělo zapomínat, že tato léčivá látka může ovlivnit pozornost. Další možností, jak podpořit uvolnění a snížení bolestivosti je prohřátí svalů. Využít lze suché teplo, třeba v podobě infralampy nebo vyhřívaného polštáře,“ radí Ivana Lánová. V případech, kdy je bolest spojená i s brněním, je dobré navštívit odborníka. „Když je bolest šíje spojena s brněním nebo vystřelováním, může se jednat například o bolest způsobenou útlakem nervu krční páteře. Jako podpůrnou terapii je vhodné dbát na dostatečný příjem vitamínů skupiny B a hořčíku,“ dodává Lánová.Prevence je základKlíčovou roli pro správné držení těla a prevenci bolesti v oblasti zad a krční páteře hraje pravidelná tělesná aktivita. „Doporučuje se, aby děti měly každý den alespoň 60 minut fyzické aktivity, což může zahrnovat sportovní aktivity, hry venku nebo cvičení. Mnohdy stačí i procházka nebo výlet do přírody s rodiči. Výhodou relaxace v přírodě je i mentální odpočinek a odpočinek očí od nepřetržitého sledování obrazovky telefonu nebo počítače,“ doporučuje Lánová. Velmi důležité je, aby také sami pedagogové při vyučování předcházeli dlouhodobému sezení a umožnili dětem pravidelné přestávky vyplněné pohybem.

Témata:  bolest děti školství

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy