děti

Ilustrační fotografie

Jaká jména byla loni nejoblíbenější?

Magazín

V roce 2023 se narodilo nejvíce chlapců se jménem Jakub a dívek se jménem Eliška. Obě jména jsou přitom populární dlouhodobě. Zatímco Jakub si drží pozici nejoblíbenějšího chlapeckého jména již od roku 2011, Eliška vládne mezi dívkami od roku 2012.

Ilustrační fotografie

Studie odhalila šokující množství zakázané látky v dětských bundách. Ty nejhorší koupíte v Česku

Magazín

Nová studie provedená na 32 dětských bundách a kombinézách, zakoupených v sedmi evropských zemích odhalila alarmující skutečnost. Ve více než polovině z nich byla nalezena nebezpečná a celosvětově zakázaná perfluorooktanová kyselina (PFOA) patřící mezi tzv. věčné chemikálie PFAS. Zvláště znepokojivé jsou výsledky pro dětské softshellové bundy z České republiky, které vykazují nejvyšší množství této toxické látky.

Ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Dětská dopravní nadace letos rozdala 382 000 korun 22 dětem pozůstalým po obětech dopravních nehod

Dětská dopravní nadace (DDN) pomáhá dětem s trvalými následky po dopravních nehodách a také těm, které v důsledku toho přišly o rodiče. Letos podpořila 22 dětí částkou ve výši 382 000 korun. Za téměř třicet let svého působení rozdala již přes 16 milionů korun, které slouží zejména na podporu studia sirotků na středních a vysokých školách, ale také na nutnou rehabilitaci po nehodách. Mezi přispěvatele se zařadí velké firmy jako AURES Holdings, Global Assistance nebo Přerost a Švorc, ale také vysoká škola CEVRO Institut, zákazníci firmy Moorys nebo dárci plazmy v rámci darovacích center Plasma Place.

Ilustrační fotografie

Bolest krční páteře a hlavy: Problém, který se týká i dětí

Magazín

Vlivem dlouhého sezení ve školních lavicích, vysedáváním u herních konzolí a mobilních telefonů se dnes děti potýkají s mnohými zdravotními problémy. Jedním z nich jsou bolesti zad v oblasti krční páteře nebo hlavy. Podle Státního zdravotního ústavu více než 21 % dětí ve věku do 17 let trpí bolestmi hlavy a přibližně 7 % bolestí krční páteře.

Ilustrační fotografie

Rodiče omezí výdaje na pohyb svých dětí. Mohou za to vysoké náklady

Magazín

Nepříznivá ekonomická situace v Česku se dotýká už i fyzické aktivity u dětí. Z důvodu finančních úspor omezí sportovní aktivity svých potomků přes pětinu rodičů, ukazují data společnosti MultiSport Benefit. Už dříve přitom více než 25 % rodičů neposílalo své děti ani na jeden sportovní kroužek. Děti v předškolním a mladším školním věku by se však měly aktivně hýbat alespoň hodinu denně.

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy

Aktuality

Na pražských základních školách je nyní asi 450 dětí, které se nedostaly na žádnou střední školu

Praha bude zjišťovat, jaký obor by chtěli studovat žáci devátých tříd, kteří se dosud nedostali na žádnou střední školu. Chce je směřovat na školy s volnými místy nebo pro ně otevírat nové třídy. Magistrát v nedávném anonymním průzkumu mezi deváťáky zjistil, že na žádné SŠ není aktuálně zapsáno asi 450 dětí. Dnes proto do pražských a středočeských základních škol poslal druhý dotazník, kde se žáků ptá na jejich studijní preference. Dotazník magistrát připravil ve spolupráci s Univerzitou Karlovou a Středočeským krajem. V rozhovoru s ČTK to řekl pražský radní pro školství Antonín Klecanda (STAN).

Ilustrační fotografie

Rodičovský příspěvek se zvýší o 50 tisíc. Doba čerpání se zkrátí ze čtyř na tři roky

Důchody a sociální podpora

Maximální doba čerpání rodičovského příspěvku by se mohla zkrátit ze čtyř let na tři roky. Rodiče ale budou moci s potomkem dál zůstávat doma na rodičovské do jeho čtyř let. Serveru iDNES.cz to řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj se na tom dohodla koalice. Vládní politici už dřív uvedli, že mají shodu na navýšení příspěvku. Mluví se o přidání 50.000 korun k nynějším 300.000 korunám, a to od ledna. Dohoda ale není na tom, kdo všechno by měl mít na zvýšenou částku nárok.

Ilustrační fotografie

Návod na nové kartě KID má pomoci k včasnému odhalení týrání a zanedbávání dětí

Aktuality

K včasnému odhalení týrání a zanedbávání dětí má přispět nová karta KID. Obsahuje stručný návod postupu pro učitelé, lékaře, sociální pracovníky či policisty. Využít mohou také videokurz s názvem Jak identifikovat ohrožené děti. Výsledky projektu Signály dnes na tiskové konferenci v Praze představily zástupkyně vzdělávací organizace SOFA (Society for All).

Ministerstvo spravedlnosti České republiky

Aktuality

Ministerstvo spravedlnosti chce uzákonit nepřijatelnost trestání dětí

Ministerstvo spravedlnosti navrhne zakotvit v občanském zákoníku nepřijatelnost trestání dětí. Nová právní úprava nebude rodiče kriminalizovat a nezavádí pro ně postihy. Jejím smyslem je apelovat na rodiče, aby si sami uvědomili, že je vhodnější používat jiné výchovné prostředky. Na tiskové konferenci k představení iniciativy Dětství bez násilí to dnes uvedl náměstek ministra Karel Dvořák.

Ilustrační fotografie

ÚS dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu

Aktuality

Ústavní soud (ÚS) dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu kvůli tehdy platným opatřením proti šíření koronaviru. Účast otce u porodu je součástí práva na rodinný život, zdůraznil soud v nálezu. Doplnil, že narození dítěte je velmi významným, možná nejvýznamnějším okamžikem rodinného života, jehož společné prožití může posílit pouto mezi matkou, otcem a dítětem.

Ilustrační fotografie

Rodičovský příspěvek může být čerpán rychleji, shodli se Jurečka a Juchelka

Důchody a sociální podpora

Rodičovský příspěvek by bylo možné čerpat rychleji, shodli se dnes ministr práce a sociálních věci Marian Jurečka (KDU-ČSL) s poslancem z opozičního hnutí ANO Alešem Juchelkou. Uvedli to v pořadu Partie Terezie Tománkové v televizi Prima. ANO chce ale úpravu příspěvku o 50.000 korun vyšší, než zamýšlí vládní strany, tedy na 400.000 korun.

Snímek obrazovky internetového vyhledávače

SZÚ varuje před používáním polštářků pro kojence, které jim samy drží lahvičku. Dětem může hrozit udušení!

Aktuality

Státní zdravotní ústav (SZÚ) varuje před používáním polštářků pro kojence, které jim při pití samy drží lahvičku. Podle odborníků mohou být pro dítě nebezpečné, hrozí vdechnutí obsahu lahve a udušení. SZÚ o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Prodej byl už zakázaný například v Irsku. Na českém trhu se podle ústavu nevyskytují, lze je ale objednat přes internet.

Ilustrační fotografie

Aktuality

Nizozemsko umožní eutanazii u dětí od jednoho roku do 12 let, uvedla vláda

Nizozemsko rozšiřuje možnost podstoupit eutanazii i na děti ve věku od jednoho do 12 let, uvedla dnes nizozemská vláda. Nová pravidla se budou ročně týkat pěti až deseti dětí, jimž nemoc způsobuje nesnesitelné utrpení, není u nich naděje na zlepšení stavu a kterým nemůže přinést úlevu paliativní péče.

rodina

Má vláda zvyšovat plošný rodičovský příspěvek, nebo jen přileje oleje do inflačního kotle?

Důchody a sociální podpora

Komentář Lukáše Kovandy: Na počátku roku 2020, kdy se rodičovský příspěvek zvedal naposledy, se za 300 tisíc korun, což je jeho nynější celková nominální částka na jedno dítě, dalo koupit to, nač teď člověk potřebuje zhruba 380 tisíc korun. Z důvodu tohoto inflačního znehodnocení kupní síly rodičovského příspěvku by bylo namístě jej zvýšit. Určitým kompromisem může být vzestup na 350 tisíc od příštího roku. Takový nárůst by i tak citelně zaostával za inflací nasčítanou od výchozího roku 2020.

Ilustrační fotografie

Děti doplácejí na pandemická opatření, nemají imunitní paměť. Přijde masivnější šíření respiračních onemocnění, upozorňuje pediatr

Magazín

Aktuální masivní šíření koktejlu rozličných virů čekal podle známého pediatra MUDr. Richarda Rýznara málokdo. Jaká souhra událostí k alarmující situaci podle něj vedla? Jak to, že u dětí poklesla imunitní paměť? Proč mohou být RS viry horší než černý kašel? Nejen nad tím se lékař zamýšlí v aktuálním komentáři.

Ilustrační fotografie

V Česku chybí dětské ibuprofenové sirupy a čípky. Nurofen nebude až do března

Aktuality

Sirup Nurofen pro děti nebude podle informací Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) dostupný do poloviny března 2023. Výrobce Reckitt Benckiser lékovému ústavu oznámil, že důvodem výpadku jsou "výrobní důvody". Podrobnosti ČTK u farmaceutické firmy zjišťuje. Do Česka nyní firma nedodává ani dětské čípky, které se používají pro snížení horečky při chřipce a nachlazení u dětí, zmírňují bolesti hlavy, zubů, uší, bolesti v krku nebo pooperační bolesti. U čípků výrobce termín obnovení výroby neuvádí.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Obědy ve školách by mohly podražit od února o 20 procent, svačiny až o 30 procent, navrhuje ministerstvo

Hlavní jídla ve školních jídelnách by mohla být od 1. února 2023 o 20 procent dražší než nyní. Cena za přesnídávky a odpolední svačiny by se mohla zvýšit až o 30 procent. Růst ceny pokrmů by mělo umožnit navýšení finančních limitů na nákup potravin pro jídelny ve školách, vyplývá to z aktuálního návrhu novely vyhlášky o školním stravování. Ministerstvo školství podle něj chce novými limity reagovat na růst cen potravin, a umožnit tak školním jídelnám nakupovat dál kvalitní suroviny. Návrh prošel připomínkovým řízením, nyní ho má projednat legislativní rada vlády.

Ilustrační fotografie

Počet akutních respiračních nemocí roste, chřipka nejvíc u dětí

Aktuality

V ČR podle údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ) přibývá akutních respiračních infekcí (ARI) včetně chřipky a respiračně syncytiálních virů (RSV). V některých evropských zemích včetně sousedního Německa už se chřipka šíří se střední intenzitou, v Česku zatím počet případů roste hlavně u dětí ve věku šest až 14 let. SZÚ ale upozorňuje na to, že vzorků, které lékaři odesílají do národní referenční laboratoře, není dostatek.

Ilustrační fotografie

Sněmovna bude schvalovat zvýšení přídavků na děti o 200 korun

Důchody a sociální podpora

Sněmovna dnes bude schvalovat zvýšení přídavků na děti. Vláda navrhla jejich růst od ledna o 200 korun na 830 až 1530 korun měsíčně. Opoziční ANO a SPD zřejmě neuspějí s požadavky, aby se přídavky zvedly razantněji. Na programu jsou rovněž pravidelné interpelace na členy vlády.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy