Rodiče omezí výdaje na pohyb svých dětí. Mohou za to vysoké náklady

Nepříznivá ekonomická situace v Česku se dotýká už i fyzické aktivity u dětí. Z důvodu finančních úspor omezí sportovní aktivity svých potomků přes pětinu rodičů, ukazují data společnosti MultiSport Benefit. Už dříve přitom více než 25 % rodičů neposílalo své děti ani na jeden sportovní kroužek. Děti v předškolním a mladším školním věku by se však měly aktivně hýbat alespoň hodinu denně.

Ilustrační fotografie

Dětský sport v ohrožení

Se začátkem školního roku rozvrhují rodiče mimoškolní aktivity svých dětí, včetně těch pohybových. Nejen kvůli vysoké inflaci však letos plánují přihlašování svých dětí do sportovních kroužků omezit. Uvedlo to přes pětinu rodičů dotazovaných v rámci průzkumu společnosti MultiSport Benefit. Sběr dat byl realizován prostřednictvím aplikace Instant Research agentury Ipsos. 

„Kvůli ekonomické situaci bohužel rodiče mohou stále méně podporovat pohyb u svých dětí. Na jedné straně musí v dnešní době šetřit, a na druhé straně musí kroužky naopak mnohdy zdražovat. Vzrostly jim totiž náklady, a to především vinou růstu cen energií,” komentuje Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit.

Sport u dětí je nutné podporovat

Už v současnosti přitom více než čtvrtina dětí nenavštěvuje během školního roku ani jeden sportovní nebo pohybový kroužek. Další téměř polovina rodičů pak své děti dává pouze na jednu sportovní aktivitu týdně. 

„Vztah dětí ke sportu se formuje od nejútlejšího dětství. Dítě předškolního a mladšího školního věku by mělo aktivním pohybem trávit minimálně hodinu denně. Nelze tedy pouze spoléhat na 2 hodiny tělocviku ve škole. Měli bychom dětem zajistit dostatek pohybu i mimoškolními aktivitami. Zvláště v dětském věku je nezbytné, aby dítě vnímalo vzor v pohybově aktivní rodině,” vysvětluje docent Dalibor Pastucha, dětský a tělovýchovný lékař z lékařské fakulty Ostravské univerzity a ReFit Clinic Olomouc.

Fyzická aktivita má velký význam pro zdraví dětí. Podporuje zdravý růst, snižuje pravděpodobnost nadváhy a zlepšuje koncentraci i rozvoj motorických dovedností. Výhody má také pro rozvoj osobnosti. Děti se díky sportovním kroužkům socializují, vytvářejí si přátelství a učí se základům fair-play.

Rodiče jako vzor zdravého životního stylu

Pro vybudování kladného vztahu k pohybu u dětí pomáhá také společné sportování s rodiči. Čeští rodiče v tomto nezahálejí a do svých sportovních aktivit děti zapojuje 86 % dotazovaných. Společnost MultiSport tomu napomáhá službou doprovodné karty. Ke své zaměstnanecké kartičce si totiž rodiče mohou pořídit kartu doprovodnou a vyrazit za sportem společně se svými potomky. Dětské karty je možné pořídit až pro 3 děti do 15 let.

„Naší službou doprovodné dětské karty dáváme možnost rozšíření sportovních aktivit také dětem aktivních rodičů. Uvědomujeme si totiž, jak je to pro nastavení zdravého životního stylu dětí zásadní. Děti s rodiči mohou vyrazit na všechna naše spřátelená sportoviště a vyzkoušet sporty všeho druhu. Od plavání a raketových sportů až po lezení a mnoho dalších. Mohou si vyzkoušet, jaký sport je zajímá a baví. Rodiče můžou až podle toho rozhodnout, na jaký sport své dítě přihlásí,“ uzavírá Miroslav Rech, CEO společnosti MultiSport Benefit.

Témata: děti | sport | MoneyMAG.cz

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky