Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Euro 7 vstupuje v platnost. Přísné normy a požadavky EU i pro elektormobily

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Rada Evropské unie odhlasovala zavedení nové evropské normy Euro 7. To znamená nové limity emisí skleníkových plynů pro vozidla a přísné požadavky pro výrobce elektromobilů.

Zavedení nové normy Euro 7 zahrnuje přísnější limity na emise výfukových plynů do ovzduší ze spalovacích aut, to se však týká pouze autobusů a nákladních vozidel. Prozatím. Přísnější normy budou testovány v laboratořích a v jízdních podmínkách. Osobní vozy budou i nadále regulovány normou Euro 6.

V případě osobních automobilů, nákladních automobilů a autobusů přibudou nové limity k emisním normám výfukových plynů. Hovoříme o emisích pevných částic PM10. Jedná se o suspendovaný prach, jehož množství se přímo promítá do výskytu smogu.

Norma Euro 7 se vztahuje i na výrobce elektromobilů. Nové limity byly stanoveny pro odolnost baterií, které se obtížně likvidují. Nové směrnice předpokládají, že popularizace elektromobilů nemůže probíhat na úkor nárůstu množství elektroodpadu v podobě použitých baterií.

Nová norma má zajistit obyvatelům Evropské unie lepší přístup k informacím o ekologickém chování daného vozu. Z tohoto důvodu bude zaveden ekologický pas pro vozidla. Bude zahrnovat informace, jako je úroveň emisí oxidu uhličitého, spotřeba elektřiny nebo paliva a dojezd a životnost baterie. Cestovní pas bude vystaven při registraci vozu.

V březnu letošního roku Evropský parlament odhlasoval Euro 7 a nyní normu schválila Rada Evropské unie. Vstoupí v platnost 20 dní po zveřejnění nového zákona v Úředním věstníku. V závislosti na typu vozidla bude přechodné období od 30 do 42 měsíců.

Témata:  norma Euro 7 EU auta

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 9:38

Bloomberg: Češi opět nakupují ruský plyn, podrývají evropskou energetickou nezávislost

Češi se vrací k ruskému plynu, píše agentura Bloomberg. Česko tak podle ní patří k několika zemím, které hatí celoevropskou snahu odstřihnout se od ruských dodávek energií. Taková snaha je skutečností uplynulých dvou let, po ruské invazi na Ukrajinu. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy