Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

Americký dolar USD, ilustrační fotografie
Americký dolar USD, ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Americká inflace v posledních dvou měsících zvýšila tempo růstu, když v březnu šly ceny meziročně nahoru o 3,5 %. Výsledky inflace jsou hlavním důvodem, proč Fed se snižováním sazeb dosud váhá. Trh práce naopak vykazuje slušnou kondici a uvolňuje centrálním bankéřům ruce ke snížení sazeb. Tamní nezaměstnanost se drží u hranice 3,8 % a počet nových i pokračujících dávek v nezaměstnanosti je v dobré kondici.

Koruně by se, vzhledem k výhledu nižších sazeb na dolaru, mohlo v dalších měsících dařit lépe. Sazby na koruně klesají a klesat budou, a to i přesto, že nejspíš ne tak rychle, jak část trhů očekávala. Domácí inflace však klesá a během letoška se bude pohybovat pod 3 %, což otevírá cestu k nižším úrokům ze strany ČNB. Posílení koruny pod 23,00 USDCZK nečekáme.

Témata:  inflace Americký dolar USD

Související

Aktuálně se děje

12. června 2025 16:49

29. května 2025 12:20

28. května 2025 12:18

Senioři táhnou ekonomiku, zatímco mladí zůstávají ve školách

Český trh práce se tiše, ale zásadně přepisuje. Zatímco ještě v 90. letech bylo běžné, že lidé končili kariéru krátce po šedesátce a dvacetiletí už měli první zaměstnání, dnes se tyto role obracejí. Mladí zůstávají déle ve vzdělávacím systému, pracovní zkušenosti odkládají. Naopak senioři v důchodovém věku často zůstávají ekonomicky aktivní – ať už z přesvědčení, nebo z nutnosti.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Nečekané zdražování potravin: Zemědělci hlásí nejvyšší růst cen za dva roky

Růst cen v zemědělství letos v květnu vykázal úroveň 15,7 procenta v meziročním srovnání. Vykázal tak stejnou hodnotu jako revidovaný dubnový údaj, jenž představuje nejvýraznější nárůst od února 2023, tedy za více než dva roky. Do Česka se tedy letos na jaře trvaleji vrátil dvouciferný růst zemědělských cen, po více než dvou letech.