Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Studená sprcha, americká ekonomika za první čtvrtletí letošního roku vzrostla jen o 1,6 %

Americký dolar USD, ilustrační fotografie
Americký dolar USD, ilustrační fotografie
Foto: INCORP images

KOMENTÁŘ Tomáše Volfa: Nižší tempo ekonomického růstu v překladu znamená, že Fed může začít snižovat sazby dříve, než se dosud čekalo. Možnost nižších sazeb v dřívějším termínu bude znamenat ztráty pro americkou měnu, která po zveřejnění osciluje kolem 23,50 USDCZK, a 1,0705 EURUSD.

Americká inflace v posledních dvou měsících zvýšila tempo růstu, když v březnu šly ceny meziročně nahoru o 3,5 %. Výsledky inflace jsou hlavním důvodem, proč Fed se snižováním sazeb dosud váhá. Trh práce naopak vykazuje slušnou kondici a uvolňuje centrálním bankéřům ruce ke snížení sazeb. Tamní nezaměstnanost se drží u hranice 3,8 % a počet nových i pokračujících dávek v nezaměstnanosti je v dobré kondici.

Koruně by se, vzhledem k výhledu nižších sazeb na dolaru, mohlo v dalších měsících dařit lépe. Sazby na koruně klesají a klesat budou, a to i přesto, že nejspíš ne tak rychle, jak část trhů očekávala. Domácí inflace však klesá a během letoška se bude pohybovat pod 3 %, což otevírá cestu k nižším úrokům ze strany ČNB. Posílení koruny pod 23,00 USDCZK nečekáme.

Témata:  inflace Americký dolar USD

Aktuálně se děje

28. května 2024 12:00

27. května 2024 11:26

26. května 2024 11:09

Evropské banky v Rusku vícenásobně navyšují své tamní zisky, ovšem díky Putinově válečné ekonomice

Dny Raiffeisenbank v Rusku jsou zřejmě sečteny. Vláda USA nyní „Rajfce“ hrozí, že ji odpojí od dolaru, pokud by z Ruska neodešla. Přitom na hrubém zisku celé rakouské nadnárodní skupiny Raiffeisen Bank International, působící i v Česku, se ruský trh podílí z více než 50 procent; od invaze Ruska na Ukrajinu dále narostl. Hrozba USA ale zřejmě banku přiměje prodat svůj ruský majetek, čítající v přepočtu zhruba 120 miliard korun, za symbolický jeden rubl. Už nyní pro ni celá záležitost představuje značné reputační riziko.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Kateřina Pavlíková, tisková mluvčí cestovní kanceláře Čedok.

Rozhovor

Jak inflace ovlivňuje ceny dovolených? Pohled na rok 2024

Ceny zájezdů zůstávají díky silné pozici cestovních kanceláří stabilní, i přes rostoucí inflaci. Díky výhodným smlouvám s hotely a aerolinkami nedošlo k výraznému zdražení. Jaké jsou průměrné ceny dovolených a jak se mění preference klientů? O které destinace je největší zájem? Na otázky jsme se zeptali Kateřiny Pavlíkové, tiskové mluvčí cestovní kanceláře Čedok.