pojišťovny

Ilustrační fotografie

Jsou lidé s duševním onemocněním nepojistitelní? Když přijdou první příznaky, už většinou bývá pozdě, tvrdí pojišťovna

Pojištění

Deprese, schizofrenie nebo bipolární porucha. Právě proti těmto potížím by se měli mít na pozoru především mladí lidé ve věku od 20 do 29 let. Podle aktuálních dat Správy sociálního zabezpečení je v této skupině bezmála polovina invalidních důchodců s duševním onemocněním. Klíčová je podle expertů uvědomělost a včasná prevence v podobě sjednání životního pojištění pro tento typ rizika. V případě prvních příznaků nemoci, nebo dokonce užívání medikace, už se totiž člověk stává prakticky nepojistitelným.

Lyžování, ilustrační fotografie

Lyžování v zahraničí není levné, stejně jako náklady spojené s případným zraněním

Pojištění

Mnohým lyžařským střediskům již v polovině listopadu začíná hlavní sezóna. Pokud vám již české kopce nestačí, nabízí se varianta vyrazit do italských či rakouských Alp anebo třeba do středisek na Slovensku. V takovém případě je však potřeba mimo základní lyžařské vybavení nezapomenout ani na sjednání cestovního pojištění. Případný úraz se totiž může zásadním způsobem prodražit.

Ilustrační fotografie

Chatařská sezóna u konce? Jak správně zazimovat a pojistit

Pojištění

Většina chatařů své milované stavení již zazimovala, někteří si ještě užívají poslední teplé dny a příprava na zimu je teprve čeká. Ať už jste zkušení chataři nebo jste teprve začátečníci, Maxima pojišťovna přináší několik praktických tipů, jak vaši nemovitost na zimu připravit, tak, abyste ji na jaře našli bez jakýkoliv škod. Pokud však k nějaké škodě dojde, pomůže vám jedině kvalitní pojištění.

Ilustrační fotografie

Pojištění

Až se zima zeptá, proč máte zbytečně drahé pojištění chaty

Je čas připravit chatu či chalupu na zimní měsíce, a proč ne také porovnat její pojištění se současnou situací na trhu. Ceny rekreačních nemovitostí totiž již druhým rokem strmě padají, a nižší hodnota chaty znamená nižší cenu pojištění. Každé zlevnění nemovitosti o 100 000 Kč také zlevňuje roční pojistné přibližně o 90 korun ročně, poukazuje analýza serveru Top-Pojištění.cz.

Dopravní nehoda, ilustrační fotografie

Starosti spotřebitelů při totální škodě na vozidle

Pojištění

Dopravní nehody jsou bohužel častější, než by se zdálo. Stačí náhoda, chvilka cizí nebo vlastní nepozornosti a nehoda je na světě. Pokud pojišťovna vyhodnotí škodu na vozidle jako totální škodu, má poškozený zpravidla řadu starostí navíc. Musí se rozhodnout, zda bude trvat na opravě, případně jak s poškozeným vozidlem naloží. Aukce vozidla probíhá obvykle mimo kontrolu poškozeného, přitom na výsledku aukce závisí výše pojistného plnění. Pro případ nezaviněné nehody by spotřebitelé měli zvážit uzavření pojištění povinného ručení se službou přímé likvidace.

Ilustrační fotografie

Odhalené pojistné podvody letos stouply o desítky procent, uvádí pojišťovny

Pojištění

Objem odhalených pokusů o pojistný podvod v prvním pololetí stoupl o desítky procent na stovky milionů korun. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími tuzemskými pojišťovnami. Nejvíce se podle nich podvádí v pojištění vozidel, výrazně letos stouply podvody v podnikatelském a majetkovém občanském pojištění.

Česká národní banka

Pojištění

ČNB: České banky i pojišťovny jsou dost odolné vůči zhoršení ekonomiky

České banky i pojišťovny jsou dostatečně kapitálově vybavené, aby odolaly i zhoršeným ekonomickým podmínkám. Ukázaly to výsledky dohledových zátěžových testů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Tento druh testů provádí ČNB pravidelně ve spolupráci s vybranými bankami a pojišťovnami, které pokrývají přes 90 procent českého trhu.

Ilustrační fotografie

Evropané patří mezi nejméně pojištěné proti některým projevů extrémního počasí

Pojištění

Evropané patří mezi nejméně pojištěné ve vyspělém světě proti některým typům extrémního počasí a dalším přírodním katastrofám. Téměř 90 procent škod způsobených přírodními katastrofami nebylo v první polovině letošního roku v Evropě kryto pojištěním, napsala dnes s odvoláním na pojišťovnu Munich Re agentura Bloomberg. Kontinent přitom letos v létě sužují vedra, lesní požáry a sucha.

Ilustrační fotografie

Bouřky v Česku způsobily škody za desítky milionů korun

Pojištění

Silné bouřky, které zasáhly v minulých dnech zejména jižní části Česka, způsobily klientům pojišťoven přes tisíc škod za několik desítek milionů korun. Vyplývá to z vyjádření největších pojišťoven. Nejčastěji bouřky poškodily střechy a přístřešky a lámaly stromy. Pojišťovny předpokládají, že hlášení přibydou po víkendu.

CZK

Jak naložit s pojistkou, hypotékou nebo investicí v dnešní nejisté době?

Půjčky a spoření

„Když nemají na chleba, ať jedí koláče.“ Podobně nešťastně jako slavný výrok přisuzovaný francouzské královně Marii Antoinettě může v některých případech vyznít i udílení univerzálních finančních rad v době ekonomické nejistoty. Typickým příkladem je třeba doporučení, aby lidé zvýšili své příjmy. Snadno se řekne, ale hůř udělá. Co lze dnes poradit lidem, kteří se obávají zvyšujících se cen a zároveň už mají některé finanční produkty, jako jsou půjčky, pojistky nebo investice?

Ilustrační fotografie

Pojišťovny se nechystají pro letošní sezonu zdražit cestovní pojištění

Pojištění

Pojišťovny se nechystají pro letošní sezonu dovolených zdražit cestovní pojištění, ačkoliv ceny ošetření v zahraničí vzrostly. Nevylučují ale zvýšení cen později během roku. Vyplývá to z ankety ČTK mezi pojišťovnami. Internetový srovnávač Top-Pojištění.cz avizoval, že pojistky brzy zdraží až o 17 procent.

Ilustrační fotografie

Někteří klienti po nálezu ÚS získají od pojišťoven zpět víc peněz

Pojištění

Někteří klienti možná získají zpět více peněz, které během let poslali pojišťovnám na základě neplatných smluv. Ústavní soud (ÚS) dnešním nálezem korigoval dosavadní judikaturu. Ta zjednodušeně řečeno vedla k závěru, že klienti měli sami vědět a rozpoznat neplatné smlouvy, a proto je nárok na vydání bezdůvodného obohacení zcela nebo částečně promlčený. Nález je dostupný na webu soudu. Podle spolku Podvedení klienti, advokáta Petra Němce i některých politiků jde o významný judikát s potenciálními dopady až na milion smluv. Podle České asociace pojišťoven nález, s nímž se zatím seznamuje, nemá žádný vliv na platnost smluv na investiční životní pojištění.

CZK

Pojištění

Vláda projedná zvýšení náhrad výdělku po pracovním úrazu a nemoci z povolání

Náhrady za ztrátu výdělku po pracovním úrazu či po nemoci z povolání, ale také pro pozůstalé po zemřelých pracovnících by se měly od června zvýšit. Zvednout by se totiž měl průměrný příjem, ze kterého se počítají. Růst by měl stejně jako procentní část důchodu, která se kvůli vysoké inflaci od příštího měsíce mimořádně navyšuje o 8,2 procenta. Stejně jako u zaměstnanců by se měly upravit i náhrady po služebním úrazu či nemoci z povolání vojákům či policistům. Počítají s tím tři navrhovaná nařízení, která se chystá ve středu schvalovat vláda.

Ilustrační fotografie

Kdo je pojistník a kdo pojistitel, když sjednáváte povinné ručení?

Pojištění

Potřebujete si sjednat pojištění, hledáte to nejvýhodnější a nejlepší, přitom všude narážíte na nejrůznější pojmy, ve kterých se nedá na první dobrou vyznat. Pojistník, pojistitel, zúčastněný, pojištěný, někdy navíc ještě oprávněný. Kdo se v tom má zorientovat?

CZK

Každý pátý Čech zažil, že nedostal peníze za pojistnou událost, uvádí průzkum

Pojištění

Téměř každý pátý Čech zažil, že nedostal peníze za pojistnou událost, na které měl podle svého názoru nárok. Uvádí to průzkum agentury EMA data pro on-line pojištění Mutumutu mezi 500 respondentů. Ve valné většině případů, kdy k překvapení klientů pojišťovna odmítla plnit, šlo o úrazové pojištění (60 procent). S velkým odstupem následuje životní pojištění (18 procent).

Léky, ilustrační fotografie

Pojišťovny lidem na doplatcích za léky vrátily stovky milionů korun

Pojištění

Zdravotní pojišťovny vrátily svým pojištěncům stovky milionů korun z doplatků, které lidé zaplatili za léky v loňském roce. Částka, kterou pojišťovny poslaly lidem zpět, se meziročně zvedla v průměru asi o osm procent. Vyplývá to z údajů, které dnes ČTK poskytlo pět ze sedmi zdravotních pojišťoven. Informace od ostatních ČTK zjišťuje. Peníze pojišťovny vrací nejčastěji seniorům nad 70 let.

CZK

Pojištění

Pojišťovny vybraly loni na pojistném 147 miliard Kč

Český pojistný trh v roce 2021 rychlil růst. Pojišťovny vybraly na pojistném 147 miliard Kč, což je meziročně o 4,4 procenta více. ČTK o tom informovala Česká asociace pojišťoven, která sdružuje pojišťovny s 97procentním podílem na trhu. V roce 2020 trh vzrostl o 3,6 procenta. K růstu přispívá životní i neživotní pojištění, nicméně posilování neživotního pojištění je aktuálně intenzivnější, dodala asociace.

Ilustrační fotografie

Přibývá požárů způsobených zanedbáním údržby komínů

Pojištění

První přízemní mrazíky po ránu připomínají, že topná sezóna je už za dveřmi. Než ale zatopíte, přesvědčte se, že máte v pořádku komín. Zanedbání péče o něj může mít za následek požár střechy a následně celého domu. I pojišťovna po požáru zkoumá, zda byl kouřovod správně udržován. Není-li komín průchodný, stoupá také riziko otravy oxidem uhelnatým z plynových spotřebičů, upozorňuje pojišťovna UNIQA.

Rakapoši (Pákistán)

Pojišťovna neproplatí záchranu horolezců v Pákistánu

Pojištění

Pojišťovna Uniqa neuhradí náklady na záchranu dvou českých horolezců z hory Rakapoši v Pákistánu. Už zaplacené peníze po nich může vymáhat, sdělila dnes ČTK mluvčí pojišťovny Eva Svobodová. Horolezci podle ní nejméně ve dvou ohledech porušili podmínky pojištění. Horolezce, které před týdnem z hory snesl vrtulník, podle pákistánského tisku zadržují místní úřady, dokud nezaplatí náklady za záchrannou operaci.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy