Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jak efektivně vyřešit škodu na autě a předejít problémům s pojišťovnou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Řešení pojistné události na autě je zkušenost, kterou zažil téměř každý řidič – ať už způsobil škodu sám, nebo naše auto poškozené na parkovišti. Přesto se při komunikaci s pojišťovnou často opakují chyby, které mohou celý proces komplikovat a zpomalit vyplacení pojistného plnění.  Na co si dát nejen nyní v létě pozor a jaké pojistné události se v praxi nejčastěji objevují shrnuje níže Kateřina Budínová, specialistka na pojištění ze společnosti Business Lease, jež se zaměřuje na operativní leasing a má ve své správě 11 800 firemních automobilů. 

„Každý rok řešíme v rámci námi spravovaného vozového parku přibližně 7 600 nahlášených pojistných událostí, tedy zhruba 630 měsíčně. Zdaleka nejčastěji jde pouze o poškození čelního skla – ve čtyřech případech z deseti. Naopak totální škoda bývá ročně u jednoho procenta případů. Při poškození čelního skla činí průměrná škoda 11 tisíc Kč, u ostatních dílčích poškození vozidla pak průměrně 32 tisíc Kč,“ konstatuje Kateřina Budínová.

Jak se tedy při řešení některé z takovýchto pojistných událostí vyhnout nejčastějším chybám?

V případech vandalismu nebo vloupání do auta vždy volejte policii, i když je škoda malá. Při úmyslném poškození auta neřešíte hranici 100 000 Kč, protože pojišťovna potřebuje policejní dokumentaci k vymáhání škod po viníkovi. Policii volejte také, pokud se nedohodnete kdo nehodu zavinil, došlo ke zranění, škodě na majetku třetí osoby nebo úniku provozních kapalin.

Lidé často zapomínají v případě drobné nehody udělat pár fotek, protože spěchají odstavit auto, aby nebránilo provozu. To ale pojišťovně ztěžuje určení viníka. Vždy nejprve nafotografujte postavení vozidel z různých úhlů, teprve potom auto odstavte. Fotky pořiďte i při nehodách, které jste způsobili sami, aby pojišťovna neměla pochybnosti o příčině škody.

Samozřejmostí by mělo být vozit v autě Evropský záznam o dopravní nehodě. Jeho vyplňování rozhodně nepodceňte. Kromě zaškrtávání jednotlivých bodů pečlivě vyplňte i textové a nákresové části. Nesmí chybět registrační značky a informace o pojišťovně ze zelené karty. Často se také zapomíná na podpisy řidičů, bez nich dokument nebude mít pro pojišťovnu velkou cenu. Pokud jeden z řidičů přiznává vinu, je vhodné to do záznamu výslovně uvést. Zároveň v žádném případě nepodepisujte v záznamu nic, čemu byste nerozuměli nebo s čím byste nesouhlasili.

Po nehodě již nemusíte telefonovat své pojišťovně jako dřív; většina pojišťoven nyní umožňuje nahlásit škodu online prostřednictvím formuláře na jejich webových stránkách. Vyplnění formuláře neodkládejte, je to ve vašem vlastním zá

Kateřina Budínová ze společnosti Business Lease doporučuje: „Při cestách do zahraničí si vždy sjednejte pojistku s nadstandardními asistenčními službami, pokud nemáte v běžném pojištění. I když vás to na dva týdny může stát kolem 1 200 Kč, v případě problémů vám to ušetří spoustu potíží.

„Pozor na to, aby asistence pokrývala odtah až do Česka, ne jen na hranice země, kde jste na dovolené. Odtah zpět do Česka může stát až 26 Kč bez DPH za km. Pokud budete muset nechat auto v zahraničním servisu a vrátit se domů s půjčeným vozem, odstavení zapůjčeného auta v ČR vás může vyjít na 1 000 euro, bez započítání nákladů na samotné půjčení vozidla,“ dodává Kateřina Budínová.

Témata:  auta dovolená pojišťovny

Související

Aktuálně se děje

7. září 2024 7:38

Počasí + RADAR: Dočkali jsme se konce vlny tropických veder. Ale bude pršet

I když meteorologický podzim začal už minulý víkend, první dny přinesly neobvykle vysoké teploty. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) hlásí, že tropické třicítky nás ještě čekají během tohoto víkendu, ale následně se konečně dočkáme ochlazení.

Zdroj: Martin Hájek

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Válečný konflikt neodradí: Více než polovina Čechů by odjela na dovolenou i do rizikových destinací

I v případě válečného konfliktu by více než polovina Čechů neodstoupila od plánované dovolené kvůli finančním ztrátám. Průzkum insurtech společnosti Tuito ukazuje, že 60 % Čechů by pokračovalo v cestě i při živelních událostech v cílové destinaci. Dokonce i při akutním onemocnění, úrazu nebo úmrtí v rodině by téměř 40 % lidí neodřeklo svou dovolenou.