Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Evropané patří mezi nejméně pojištěné proti některým projevů extrémního počasí

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Evropané patří mezi nejméně pojištěné ve vyspělém světě proti některým typům extrémního počasí a dalším přírodním katastrofám. Téměř 90 procent škod způsobených přírodními katastrofami nebylo v první polovině letošního roku v Evropě kryto pojištěním, napsala dnes s odvoláním na pojišťovnu Munich Re agentura Bloomberg. Kontinent přitom letos v létě sužují vedra, lesní požáry a sucha.

V posledních měsících zničily požáry majetek v Řecku, nedostatek srážek zpustošil produkci rajčat a jahod ve Španělsku, zatímco nízká hladina vody narušila lodní dopravu na řece Rýn.

Značná část škod z celkových 52 miliard dolarů, které v prvních šesti měsících roku způsobily přírodní katastrofy, připadá na únorové zemětřesení v Turecku a Sýrii - v zemích, které Munich Re klasifikuje jako součást Evropy. Další škody přivodily bouře a záplavy v Itálii a východní Evropě a pokračující sucho ve Španělsku.

U každé z těchto katastrof bylo v Evropě přibližně 90 procent ztrát nekrytých pojištěním. Důvod byl ale v každém z případů jiný. Například pojištění proti suchu a povodním si pořizuje málokdo. V případě zemětřesení ztráty způsobilo nedostatečné pojištění a limit pojistného plnění, uvedla Munich Re.

V desetiletém časovém horizontu je na tom Evropa lépe. V tomto období pojištění nekrylo 63 procent ze škod způsobených extrémními projevy počasí. Za Severní Amerikou a Asií však starý kontinent stále zaostává, uvedla pojišťovna.

"Musíme se přizpůsobit, abychom zvládli důsledky globálního oteplování," uvedl člen představenstva Munich Re Thomas Blunck. "Výrazně to ilustrují údaje o škodách za první pololetí roku 2023," dodal. Evropa se otepluje rychleji, než je celosvětový průměr, a její špatná pozice v oblasti pojistné ochrany byla v první polovině roku druhá za Afrikou.

V regionu Asie a Tichomoří nebylo pojištěno 57 procent přímých škod, v Severní Americe 24 procent. V celosvětovém měřítku nebylo v letošním prvním pololetí pojištěno v průměru 61 procent přímých škod. To je podobný výsledek jako v loňském roce a mírný pokles proti desetiletému průměru 65 procent. Munich Re do svých výpočtů nezahrnuje nepřímé ztráty, jako je například dopad cyklonu na cestovní ruch.

Mezi přírodní katastrofy patří zemětřesení a extrémní povětrnostní jevy, jako jsou povodně, bouře a sucho, které jsou s globálním oteplováním stále častější a závažnější. Podle vyjádření Evropské centrální banky (ECB) se očekává, že pojistné krytí se bude s ohledem na prohlubující se změny klimatu dál snižovat - rostoucí pojistné tlumí poptávku a pojišťovny se stahují z obzvláště ohrožených oblastí.

Krajní projevy počasí obzvlášť ohrožují chudší země, ale ani bohatší státy nejsou vůči nim imunní. Americká ministryně financí Janet Yellenová nedávno vyjádřila obavy z nedostatku ochrany v USA, protože pojišťovny stahují pojistky majitelů domů v ohrožených oblastech. Na Novém Zélandu vláda nabízí majitelům domů v ohrožených oblastech odkup.

Témata:  počasí pojišťovny vítr

Související

Aktuálně se děje

21. října 2024 9:05

Další změny v důchodech na obzoru: Jaké plány má ANO po případném volebním vítězství?

Exministryně financí Alena Schillerová (ANO) poslala vzkaz lidem, kterým se nepozdává chystaná penzijní reforma. Šéfka nejsilnějšího opozičního poslaneckého klubu naznačila, že její hnutí ji hodlá revidovat v případě, že se vrátí do Strakovy akademie.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy