Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Lyžování v zahraničí není levné, stejně jako náklady spojené s případným zraněním

Lyžování, ilustrační fotografie
Lyžování, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Mnohým lyžařským střediskům již v polovině listopadu začíná hlavní sezóna. Pokud vám již české kopce nestačí, nabízí se varianta vyrazit do italských či rakouských Alp anebo třeba do středisek na Slovensku. V takovém případě je však potřeba mimo základní lyžařské vybavení nezapomenout ani na sjednání cestovního pojištění. Případný úraz se totiž může zásadním způsobem prodražit.

Mnohdy ani dobré lyžařské schopnosti nemusí být zárukou bezpečí, na sjezdovce totiž nikdy nejste sami. Pojišťovna Direct za loňskou zimní sezonu zaznamenala v zahraničí celkem 88 úrazů, přičemž průměrná částka, kterou bylo v rámci ošetření třeba zaplatit, se dostala na 454,1 eur (asi 11 158 korun). Podle tiskové mluvčí Nely Maťašeje, řešila během loňské zimy pojišťovna v rámci cestovního pojištění nejčastěji zlomeniny či jiné úrazy horních končetin. Tento problém postihl 18 klientů, přičemž u části byla nutná i hospitalizace kvůli komplikovanosti zlomeniny. Další hospitalizovaní se potýkali s úrazy hlavy.

A právě hospitalizace po úrazu, které předcházel převoz sanitním vozem, už může dovolenou bez dostatečného pojištění významně prodražit. „Bez nutnosti operace se jedná o nižší desítky tisíc korun, s operací do 90 tisíc korun a v případě komplikovanějšího zákroku může jít o statisíce korun,“ vypočítává Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny.

Ještě větším strašákem se pak může jevit nutnost zásahu helikoptéry na sjezdovce, kde se náklady pohybují od 50 tisíc korun a s nutností vyproštění od 70 tisíc korun výš. Ani tím však nemusí být vynaloženým nákladům konec. Při repatriace sanitkou do Česka v rámci Evropy a podle vzdálenosti jde o desítky tisíc korun, letecky s použitím stretcher lehátka od vyšších statisíců po milion korun. „Nedávno jsme měli klienta v horách v Itálii s komplikovaným úrazem kolena. Vyzvednutí vrtulníkem, léčba a hospitalizace plus poté repatriace sanitkou do Česka vyšly celkově na více než 600 000 korun,“ přiblížila Eva Svobodová. Levnou záležitostí ale není ani „pouhý“ výjezd horské služby. „Když si zlomíte nohu například uprostřed sjíždění kopce, počítejte s výjezdem horské služby, který stojí tisíce korun. Cestovní pojištění zásah horské služby uhradí,“ uvedla Nela Maťašeje s tím, že například na Slovensku stojí výjezd horské služby zhruba 16 800 korun, v Rakousku 4300 korun.

Cena cestovního pojištění pak není jednotně stanovena. Kolik za něj zaplatíte, záleží na zvolené destinaci, zahrnutí pojištění odpovědnosti, které je kupříkladu v Itálii povinné, ale i věku a stanoveném limitu pro léčebné výlohy.

Témata:  Lyžování pojišťovny

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy