Únor dokazuje, že i v našich zeměpisných šířkách se zima umí stále důrazně přihlásit o slovo. Zatímco mráz těší milovníky zimních sportů, majitelům nemovitostí se z dvouciferných minusových teplot dělají právem vrásky na čele. Následky škod způsobených sněhem a mrazivým počasím dokáže ve většině případů vyřešit vhodně zvolené pojištění, ale se základní variantou člověk často nevystačí. Na co nezapomenout, aby vás i v mrazu hřála jistota, že vás případné škody nezruinují?
„Mráz, sníh a led dokáží na nemovitosti a na jejím vybavení způsobit škody v řádu statisíců. Mezi pojišťovnami na trhu panují výrazné rozdíly v tom, která rizika kryjí už v základní variantě pojištění a která je třeba připojistit. Každý by si tak měl ideálně s pomocí odborníka ověřit, co jeho smlouva skutečně zahrnuje a případně ji rovnou aktualizovat,“ říká Alice Kouřilová, ředitelka úseku pojištění a rozvoje partnerů společnosti Broker Trust.
„Nepříjemně překvapeni bývají například majitelé nemovitostí, kteří uzavřeli jen základní pojistku kvůli získání hypotéky. Až po vzniku škody tak často zjišťují, že základní varianty pojištění bývají vůči rizikům hrozícím v zimě u některých pojišťoven značně omezené až nulové. Ohroženi jsou i majitelé starších pojistných smluv, které bývají navíc sjednány na příliš nízké částky, kvůli kterým jsou nemovitosti reálně podpojištěny a pojišťovna krátí plnění i při vzniku jiných škod,“ říká Adam Trávník, ředitel poradenské společnosti Friends Forever.
Z typických rizik, se kterými se můžete setkat u pojištění nemovitosti, byste neměli opomenout:
Vniknutí atmosférických srážek. Jde o poškození nebo zničení pojištěného majetku vniknutím nebo prosáknutím vody do budovy, rozpínavostí ledu a prosakováním tajícího sněhu nebo ledu. I když by si člověk myslel, že srážky v jakékoliv podobě budou zahrnuty do základní varianty pojištění, u řady pojistných ústavů to tak na rozdíl od ohně nebo vichřice není.
Škody způsobené tíhou sněhu a ledu. Typicky se jedná o destruktivní působení hmotnosti nahromaděného sněhu nebo námrazy na nosné konstrukce staveb, zejména střechy. Některé pojišťovny uvádějí toto riziko samostatně, jiné ho zahrnují pod výše zmíněné vniknutí atmosférických srážek. Je dobré pamatovat na to, že pojišťovna může v případě škody krátit plnění, pokud majitel nemovitosti neučinil žádná opatření, aby nahromaděný sníh a led odstranil. Z pohledu pojišťovny je samozřejmě rozdíl, pokud se bude sníh na střeše hromadit bez zásahu týdny, nebo napadá přes noc během kalamity.
Škody a újmy způsobené padajícím sněhem a ledem. Majitelé nemovitostí mají povinnost se o svůj majetek starat tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob. Platí to právě i o nahromaděném sněhu a ledu, který může při pádu způsobit majetkovou škodu nebo újmu na zdraví třetím osobám. S pouhou cedulkou na chodníku, že ze střechy padají rampouchy, nevystačíte. Jako majitel musíte zajistit odstranění nebezpečného sněhu a ledu ze své nemovitosti. Ani při nejlepší vůli se to ale nemusí vždy podařit včas. V takovou chvíli se při vzniku škody hodí pojištění odpovědnosti z držby nemovitosti, které řeší přesně situace, kdy pád sněhu či ledu někoho zraní nebo například zničí auto.
Únik vody z rozvodů či topení. Jedním z nejčastějších zimních rizik je zamrznutí a následné prasknutí vodovodního potrubí nebo topení. K tomu dochází, když voda v trubkách zmrzne, zvětší svůj objem a způsobí jejich prasknutí. Jakmile led roztaje, voda začne unikat a může způsobit rozsáhlé škody na zdech, podlahách i vybavení domácnosti. Pro takový případ je vhodné mít pojištěnou nejen nemovitost, ale i domácnost. Některé pojišťovny proplatí vedle škody i náklady na detekci takového úniku a jeho odstranění.
Náklady na vodné a stočné. Když praskne přívod vody až za vodoměrem, což se může stát typicky u rodinných domů, jdou náklady na opravu i uniklou vodu na vrub majitele. Pokud voda uniká jen částečně někde na pozemku mimo nemovitost, dlouho na ni nemusíte přijít, a vodoměr se bude přitom točit nezadržitelně dál. I takovou škodu za „protočenou vodu“ vám může nahradit připojištění tohoto rizika.
„Je nutné, aby majitelé přijímali přiměřená preventivní opatření a o svou nemovitost průběžně pečovali. Sjednat si připojištění zimních rizik s dostatečně vysokými limity je pak rozumný krok, který pojištění zásadním způsobem neprodraží, ale výrazně zvýší jeho účinnost, když živly a počasí člověka náhle zaskočí,“ dodává Trávník.
Témata: pojištění, pojišťovny, mráz
Související
8. ledna 2025 10:03
30. prosince 2024 11:54
9. srpna 2024 17:34
7. srpna 2024 19:13
10. července 2024 16:45
18. dubna 2024 12:55