nezaměstnanost

Ilustrační fotografie

Český trh práce je až příliš dobrý

Ekonomika

Komentář Tomáše Volfa: Srpnová nezaměstnanost stoupla z 3,5 % na 3,6 %. To znamená, že jsme stále nejlepší v Evropě, ale firmy už nemají kde brát. Kvalitní zaměstnanec je ohrožený druh.

Ilustrační fotografie

Nezaměstnaných v Německu v srpnu přibylo, vliv má slabá ekonomika

Ekonomika

Počet lidí bez práce v Německu se v srpnu podle sezonně přepočtených údajů zvýšil o 18.000 na 2,63 milionu. Dnes to v předběžné statistice oznámil Spolkový úřad práce, podle kterého míra nezaměstnanosti zůstala na 5,7 procenta. Za růstem nezaměstnanosti vidí šéfka úřadu práce Andrea Nahlesová vliv slabého výkonu německé ekonomiky.

Úřad práce

Růst nezaměstnanosti odpovídá sezoně, trh práce zůstává napjatý, shodují se analytici

Ekonomika

Mírný nárůst nezaměstnanosti na červencových 3,5 procenta z červnových 3,4 procenta odpovídá sezonnímu vývoji. Nic se nemění na tom, že český trh práce zůstává napjatý, shodují se analytici, které ČTK oslovila. Rizikem pro nadcházející měsíce je podle nich situace v průmyslu, kde se firmy potýkají s úbytkem zakázek. Přesto analytici do konce roku neočekávají překročení čtyřprocentní nezaměstnanosti.

Ilustrační fotografie

Nezaměstnanost v EU v červnu zůstala na 5,9 procenta, v ČR patří k nejnižším

Ekonomika

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v červnu zůstala na květnové úrovni 5,9 procenta, oznámil dnes Evropský statistický úřad Eurostat. Nejnižší míru nezaměstnanosti vykázala Malta, a to 2,6 procenta. Za ní následovaly Česká republika a Polsko, obě s hodnotou 2,7 procenta. Údaje Eurostatu nicméně ukázaly v Česku na výrazný vzestup nezaměstnanosti mezi mladými lidmi.

Úřad práce

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku dál klesla, v dubnu na 3,6 procenta

Nezaměstnanost v Česku v dubnu dál klesla, tentokrát o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Na konci dubna bylo bez práce 261.700 lidí, o 11.800 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst se téměř nezměnil, zaměstnavatelé jich v dubnu, stejně jako v březnu, nabízeli zhruba 284.500. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v dubnu byla nezaměstnanost v Česku 3,3 procenta.

Úřad práce

Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 3,7 procenta, volných míst ubylo

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 3,7 procenta, zatímco předchozí tři měsíce stagnovala na 3,5 procenta. O práci se prostřednictvím úřadů práce ucházelo 271.803 lidí, to je o 14.616 více než o měsíc dříve. Současně o zhruba 3300 oproti listopadu ubylo volných pracovních míst, kterých zaměstnavatelé na konci loňského roku nabízeli 288.647. Jejich nabídka byla přesto dál vyšší než počet uchazečů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR). Předloni v prosinci činila nezaměstnanost v zemi 3,5 procenta.

Úřad práce

Tempo snižování stavů zaměstnanců nabralo v českém průmyslu před koncem roku 2022 výrazně na obrátkách. O práci může letos přijít přes 100 tisíc lidí

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Tuzemské podniky zpracovatelského průmyslu loni v prosinci výrazně zvýšily tempo snižování stavů svých pracovníků. A to na dosud nejvýraznější úroveň za celou dobu trvání současné inflační krize. Vyplývá to z pravidelného šetření podmínek v českém zpracovatelském průmyslu, jehož výsledky za prosinec 2022 (viz zde) dnes zveřejnila společnost S&P Global.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Ekonomika

Situace na pracovním trhu se zhoršuje, nezaměstnanost pomalu poroste

Situace na českém pracovním trhu se zhoršuje, nezaměstnanost v dalších měsících pomalu poroste s tím, jak firmy budou kvůli vysokým cenám energií omezovat výrobu. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Nezaměstnanost v Česku dosáhla v říjnu 3,5 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v září, oznámil dnes Český statistický úřad.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Nový strašák českých domácností: Obavu z drahoty střídá strach z propouštění a nezaměstnanosti

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: České domácnosti se obávají zhoršení své vlastní finanční situace v nadcházející době jako dosud nikdy v historii měření od roku 2003. Jejich obava je hlubší dokonce než během světové finanční krize před třinácti lety a je mnohem hlubší než kdykoli během pandemie. Vyplývá to z říjnových dat k náladě v ekonomice, která dnes zveřejnil ČSÚ.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Nezaměstnanost v Česku v září mírně vzrostla na 3,5 procenta

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku v září vzrostla na 3,5 procenta ze srpnových 3,4 procenta. V evidenci úřadů práce bylo 256.380 lidí. Zaměstnavatelé nabízeli 306.098 volných míst, jejich počet se proti předchozímu měsíci snížil zhruba o 6200. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Podle něj se nezaměstnanost vyvíjí podle klasické křivky, v příštích měsících může stagnovat nebo mírně růst. Loni v září byla nezaměstnanost rovněž 3,5 procenta, bez práce tehdy bylo 262.142 lidí.

Ilustrační fotografie

Nezaměstnanost v EU v květnu zůstala na 6,1 procenta, nejnižší je v Česku

Ekonomika

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu podle sezonně přepočtených údajů činila 6,1 procenta, a zůstala tak na dubnové úrovni. Nejnižší nadále zůstává v České republice, kde se proti dubnu ale zvýšila o desetinu procentního bodu na 2,5 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Analytici: Nezaměstnanost v květnu klesla tradičně díky sezonním pracím

Nezaměstnanost v květnu klesla tradičně díky sezonním pracím. Na trhu práce je stále nedostatek zaměstnanců, a to navzdory migraci z Ukrajiny, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. V dalších měsících by nezaměstnanost měla podle nich přestat klesat, ale zároveň výrazněji nevzroste. Nezaměstnanost v Česku klesla v květnu proti předchozímu měsíci o další desetinu procentního bodu na 3,2 procenta, oznámil dnes Úřad práce ČR. Loni v květnu byla nezaměstnanost v Česku 3,9 procenta.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Situace na trhu práce je příznivá, uvádí analytici

Ekonomika

Mírný nárůst nezaměstnanosti je způsoben standardním sezónním vývojem a nelze z něj dělat významné závěry, situace na trhu práce totiž zůstává nadále příznivá. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila. S nástupem jarních měsíců lze podle ekonomů čekat opět pokles míry nezaměstnanosti. Nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na 3,6 procenta, což je o desetinu procentního bodu více než v prosinci. Bez práce bylo 267.076 lidí, zhruba o 9000 více než o měsíc dříve, informoval dnes Úřad práce ČR.

Ilustrační fotografie

Míra nezaměstnanosti zůstává nízko, koruna vůči euru se i proto blíží k nejsilnější úrovni od roku 2011

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Míra nezaměstnanosti v ČR stoupla loni v prosinci na 3,5 procenta, což je horní hranice expertních odhadů. I tak jde o relativně příznivý výsledek, zejména z pohledu zaměstnanců. Zaměstnavatelům a jejich svazům či asociacím naopak spíše přidělává vrásky na čele, takže umocňují své volání po zjednodušení zaměstnávání zahraničních pracovníků. To je ovšem trnem v oku třeba odborům.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245.549, zhruba o 6100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29.000 méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila 3,8 procenta. Nabídka pracovních míst se proti předchozímu měsíci sice snížila, nicméně stále jich bylo více než uchazečů. Zaměstnavatelé jich nabízeli téměř 345.000. Na volné místo tak připadá v průměru 0,7 uchazeče, informoval dnes Úřad práce ČR. Analytici pokles nezaměstnanosti předpokládali.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Počet zaměstnaných v Británii je na rekordu, míra nezaměstnanosti klesla

Britští zaměstnavatelé v září vytvořili 207.000 pracovních míst, počet zaměstnanců na výplatních páskách se tak ocitl na rekordu. Míra nezaměstnanosti za tři měsíce do konce srpna klesla na 4,5 procenta z předchozích 4,6 procenta, kde byla na konci července. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Čerstvá data by podle analytiků mohla přispět k tomu, že britská centrální banka zvýší úrokové sazby.

Ilustrační fotografie

Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,5 procenta

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku v září klesla na 3,5 procenta ze srpnových 3,6 procenta. Nižší byla naposledy loni v dubnu, před rokem v září dosahovala 3,8 procenta. Letos v září evidoval Úřad práce ČR 262.142 uchazečů o zaměstnání, zhruba o 5.700 méně než v předchozím měsíci a o téměř 14.900 méně než loni. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Analytici podobný vývoj předpokládali.

Ilustrační fotografie

Problémem je nedostatek pracovníků, omezuje to oživení ekonomiky

Ekonomika

Dnešní data o nezaměstnanosti ukazují, že problémem českého trhu práce se stává opět nedostatek pracovníků, a ne samotný počet lidí bez práce. Nedostatek pracovních sil tak bude tlačit na růst mezd a zároveň omezuje oživení ekonomky po pandemii. Vyplývá to z vyjádření analytiků.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Nezaměstnanost v Česku v červenci zůstala 3,7 procenta

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku v červenci zůstala stejně jako předchozí měsíc na hodnotě 3,7 procenta, předtím čtyři měsíce v řadě klesala. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci se oproti červnu snížil o 1124 na 272.178, ve srovnání s loňským červencem je nezaměstnaných bezmála o 7500 méně. Naopak nabízených pracovních míst přibylo.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Nezaměstnanost v červnu klesla o dvě desetiny na 3,7 procenta

Podíl nezaměstnaných v Česku v červnu klesl na 3,7 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně než v květnu a stejně jako loni v červnu. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu se oproti předchozímu měsíci snížil o zhruba 12.500 na 273.302, zatímco počet volných míst stoupl o 9000 na 355.612. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Nezaměstnanost v Česku v květnu klesla na 3,9 procenta z dubnových 4,1

Ekonomika

Podíl nezaměstnaných v Česku v květnu klesl na 3,9 procenta z dubnových 4,1 procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Meziročně byla nezaměstnanost o tři desetiny procentního bodu vyšší. Počet uchazečů o práci v evidenci úřadu klesl oproti dubnu o zhruba 12.100 na 285.822, zatímco počet volných míst stoupl o 3200 na 346.604. Ve srovnání s loňským květnem vzrostlo množství volných míst zhruba o 15.600, nezaměstnaných meziročně skoro 19.700 přibylo. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) čísla potvrzují, že rozhodnutí o konci programu Antivirus bylo dobré.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Česko si na dluh kupuje nízkou nezaměstnanost

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: Míra nezaměstnanosti v ČR v dubnu klesla z březnové úrovně 4,2 na 4,1 procenta. Počet uchazečů o zaměstnání opět klesl pod 300 tisíc a je nižší než prakticky za celé takřka devatenáctileté období od poloviny roku 1998 do poloviny roku 2017.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.