Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v EU v květnu zůstala na 6,1 procenta, nejnižší je v Česku

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v květnu podle sezonně přepočtených údajů činila 6,1 procenta, a zůstala tak na dubnové úrovni. Nejnižší nadále zůstává v České republice, kde se proti dubnu ale zvýšila o desetinu procentního bodu na 2,5 procenta. Oznámil to dnes statistický úřad Eurostat.

V 19 zemích eurozóny, které používají jednotnou evropskou měnu, se míra nezaměstnanosti o desetinu procentního bodu snížila a dosáhla 6,6 procenta. Loni v květnu byla nezaměstnanost v eurozóně na 8,1 procenta a v celé EU na 7,3 procenta.

Eurostat odhaduje, že letos v květnu bylo v EU bez práce 13,066 milionu lidí, z toho 11,004 milionu v eurozóně. Proti loňskému květnu počet nezaměstnaných v eurozóně klesl o 2,165 milionu, v celé EU pak o 2,515 milionu.

Snížila se i nezaměstnanost mez mladými lidmi do 25 let. V EU činila 13,3 procenta a bez práce tam bylo 2,467 milionu mladých, v eurozóně byla 13,1 procenta a práci nemělo 1,988 milionu mladých lidí. V dubnu činila míra nezaměstnanosti mezi mladými 13,8 procenta jak v eurozóně, tak v celé EU.

Eurostat ve svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.

V případě Česka Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v květnu klesla o desetinu procentního bodu na 3,2 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

Témata:  nezaměstnanost EU Česko práce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy