Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Analytici: Nezaměstnanost v květnu klesla tradičně díky sezonním pracím

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Nezaměstnanost v květnu klesla tradičně díky sezonním pracím. Na trhu práce je stále nedostatek zaměstnanců, a to navzdory migraci z Ukrajiny, shodli se analytici oslovení dnes ČTK. V dalších měsících by nezaměstnanost měla podle nich přestat klesat, ale zároveň výrazněji nevzroste. Nezaměstnanost v Česku klesla v květnu proti předchozímu měsíci o další desetinu procentního bodu na 3,2 procenta, oznámil dnes Úřad práce ČR. Loni v květnu byla nezaměstnanost v Česku 3,9 procenta.

"Pokles nezaměstnanosti v tuto roční dobu je typický a souvisí s tradiční sezonností a příchodem teplejšího počasí. Podíl nezaměstnaných osob je tak nejnižší od března 2020, než začal trh práce ovlivňovat příchod pandemie," uvedl hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.

Pokles míry nezaměstnanosti se v květnu vzhledem k vrcholícímu náboru sezonních pracovníků dal očekávat, jelikož zaměstnavatelé potřebují mít nabízené pracovní pozice na léto již ideálně pokryté, vysvětlil generální ředitel personální agentury Randstad ČR Jacek Kowalak. Brigádníky podle něj nabírají především v gastronomii, zemědělství, cestovním ruchu a výrobě.

"Meziroční pokles nezaměstnanosti se ovšem zmírnil na 0,7 procentního bodu, což představuje nejmírnější meziroční pokles od letošního ledna," upozornil analytik Generali Investments Radomír Jáč. Na tuzemském trhu práce podle něho i nadále trvá hlad po zaměstnancích, vzhledem k předpokládanému ochlazení výkonu české ekonomiky by ale v dalších čtvrtletích měly podle něj tlaky na trhu práce v podobě nedostatku pracovníků polevit. Nicméně nepředpokládá, že by se nezaměstnanost měla vydat k růstu.

Navzdory ne zcela ideálnímu ekonomickému klimatu zatím na českém trhu práce nejsou patrné výraznější známky ochlazování, doplnil analytik Cyrrusu Vít Hradil. Míra nezaměstnanosti sice zůstává nad předpandemickým minimem (2,6 procenta), ovšem volných pracovních míst na trhu je momentálně podobné množství jako tehdy. "Žádné dramatické negativní důsledky příchodu uprchlíků z Ukrajiny pro české zaměstnance tak z oficiálních statistik nejsou patrné a uchazeči o zaměstnání nadále tahají za výrazně delší konec provazu. Ani klopýtání českého průmyslu, který se potýká s nedostatkem výrobních vstupů a zdražujícími energiemi se zatím na úřadech práce významně neprojevilo," dodal Hradil.

Analytička Komerční banky Jana Steckerová míní, že celkově se nezaměstnanost již blíží svému dnu a v závěrečných měsících letošního roku ji čeká obrat k mírným růstům. Nasvědčují tomu i předstihové indikátory, kdy z průzkumu PMI vyplynulo, že zaměstnanost v květnu vzrostla nejméně od října loňského roku. Na firmy i zákazníky již podle ní začínají doléhat neúměrně vysoké ceny vstupů, což bude nabírání nových zaměstnanců brzdit. Za celý letošní rok očekává podíl nezaměstnaných v průměru 3,3 procenta, v příštím roce pak kolem 3,5 procenta.

Témata:  nezaměstnanost práce jahody

Související

Aktuálně se děje

18. července 2024 17:36

Vláda schválila novou výši započitatelných nákladů na bydlení. Dojde také ke sjednocení částek pro byty v evidenci i mimo ni

Česká republika dlouhodobě podporuje ukrajinské občany, kteří hledají útočiště před ruskou agresí na Ukrajině. Zároveň usiluje o to, aby byla posílena jejich samostatná participace na úhradě základních životních potřeb včetně bydlení. Nyní mají někteří uprchlíci možnost bezplatně bydlet v nouzovém ubytování, od 1. září 2024 ale budou související podmínky upraveny. MPSV proto ve spolupráci s dalšími odborníky připravilo návrh, kterým podpoří tyto cizince i po skončení bezplatného nouzového ubytování. Pro zranitelné osoby bude nová částka činit 6 000 Kč měsíčně a pro ostatní osoby s dočasnou ochranou 4 000 Kč měsíčně.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii

Microsoft viní z pátečního největšího IT výpadku dějin Evropskou unii. Koncem předminulého desetiletí hrozilo americké firmě vyšetřování a tučné pokuty ze strany Evropské unie, a to kvůli údajně nesoutěžnímu jednání (systémy Windows plnily svoji roli dostatečně spolehlivě, takže běžní uživatelé neměli moc důvod hledat alternativy). Takže roku 2009 raději s Bruselem uzavřela dohodu, že bude sdílet své rozhraní API pro klientské a serverové operační systémy Windows s vývojáři bezpečnostního softwaru třetích stran.