Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Český trh práce je až příliš dobrý

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Komentář Tomáše Volfa: Srpnová nezaměstnanost stoupla z 3,5 % na 3,6 %. To znamená, že jsme stále nejlepší v Evropě, ale firmy už nemají kde brát. Kvalitní zaměstnanec je ohrožený druh.

Kombinace nízké nezaměstnanosti s poklesem HDP je hlavním důvodem pro setrvání ve stávajícím zaměstnání. Lidé dnes nejsou ochotni riskovat změnu a trh práce se tak stává absolutně nepružným. Paradoxně se tak nízká nezaměstnanost stává problémem.

Opět máme nakročeno k nelichotivé statistice, protože zatímco počet volných míst klesá, počet lidí bez práce roste. Na tom je dobře vidět, že kondice domácí ekonomiky jde dolů. Až na začátek letošního roku panovala tato situace naposledy v prvním čtvrtletí roku 2018.

Pro firmy je čím dál složitější najít kvalitní zaměstnance. U manuálních odborných prací je situace možná nejhorší.

Rozdíl mezi pohlavími je nejvyšší za posledních 10 let. Zatímco nezaměstnanost mužů stagnovala na 3 %, nezaměstnanost žen stoupla na 4,2 %.

V dnešní situaci se dá s nadsázkou říct, že nízká nezaměstnanost je problém, vysoká taky. Aktuálně je však situace v ČR stále lepší, než kdybychom se s podílem lidí bez práce pohybovali nad 5 %. To by uvrhlo více domácností do existenčních problémů.

Témata:  trh práce lidé nezaměstnanost práce

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Pilulka v krizi: Akcie na historickém minimu, chybějící finanční prostředky a boj o přežití

Online lékárna Pilulka, kdysi vycházející hvězda českého trhu, se v současnosti nachází v kritické situaci. Akcie společnosti na pražské burze klesly na historické minimum, což je odrazem turbulentního období poznamenaného neúspěšnou expanzí a širším zpomalením elektronického obchodu. Navzdory snahám o zlepšení finanční situace společnost stále nemá dostatek kapitálu a její budoucnost zůstává nejistá. Vedení společnosti však věří v lepší zítřky.