elektromobily

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Ekonomika Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.

Tomáš Ručka, odborník na automobilový průmysl

Elektromobily a politika: Probuzení Evropy z ekologického snu?

Ekonomika Rozhovor

Evropský parlament plánuje zákaz spalovacích motorů do roku 2035, ale automobilky couvají. Proč se někteří výrobci vrací k tradičním spalovacím motorům a co to znamená pro budoucnost automobilového průmyslu? S Tomášem Ručkou, motoristickým novinářem a milovníkem automobilů, rozebíráme ekonomické a ekologické aspekty výroby a provozu elektromobilů, jejich dopady na spotřebitele a průmysl.

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Tempo růstu nabíjecích stanic pro elektromobily v Česku se zvyšuje. S elektromobily ale zbytku Evropy nestačíme

Ekonomika

V roce 2023 vzniklo 650 nových veřejných dobíjecích stanic, o 16 % více než v předchozím roce. Celkově je nyní v provozu 2 392 stanic s 4 892 nabíjecími body. Poptávka po nabíječkách díky vysokorychlostnímu nabíjení a dynamickému řízení stanic stále roste a v letošním roce se očekává další zvýšení nově instalovaných stanic. Česko s 24 239 registrovanými elektromobily i tak patří mezi země s nejnižším podílem bateriových elektrických vozidel v rámci Evropské unie.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Nová pravidla pro dobíjecí stanice elektroaut? Bezhotovostně to půjde všude

Od letošního dubna musí každá nová dobíječka elektroaut přijímat bezhotovostní platby. Již stojící dobíjecí stanice pak budou přijímat platby kartou či QR kódem nejpozději od roku 2027. Cílem má být zpřístupnění „ad hoc“ nabíjení pro každého. Tyto a další změny na poli elektromobility řešili zástupci společností i státních institucí na akci EV Experience, která proběhla na závodním okruhu v Brně.

Ilustrační fotografie

Český boom elektromobility: Firmy se řadí na startovní čáru s podporou dotací

Ekonomika

Zájem o elektromobilitu v Česku roste. V lednu 2024 se prodalo celkem 575 nových elektromobilů, což představuje meziroční nárůst o 33,4 %. Oproti západní Evropě je však Česko stále značně pozadu, nicméně, to se může v dohledné době začít dynamicky měnit. Důvodem je dotační program na pořízení elektromobilu formou úvěru, kde je možné získat 200 000 Kč (250 000 Kč pro užitkové vozy), u kterého se očekává zahájení přijímání žádostí od druhé poloviny března, což by mohlo prodej elektromobilů výrazně zvýšit.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Evropu čeká velmi obtížné desetiletí, kvůli drahým energiím a invazi čínských elektromobilů, varují experti

Komentář Lukáše Kovandy: Evropu čeká velmi složitých deset let, kdy se její ekonomika bude muset utkat s povážlivou ztrátou konkurenceschopnosti. Starý kontinent totiž ve světě stále povážlivěji zaostává, zejména za USA, a kombinace drahých energií a přílivu čínských elektromobilů situaci může dále výrazně zhoršují. Varují tak experti, které cituje agentura Bloomberg.

Ilustrační fotografie

Předseda představenstva Renaultu varuje před čínskou bouří v oblasti elektroaut

Aktuality

Předseda představenstva automobilky Renault Jean-Dominique Senard dnes v rozhovoru s agenturou Bloomberg varoval, že nad rostoucím evropským odvětvím elektromobilů se vznáší "čínská bouře". Druhá největší ekonomika světa ovládá klíčové suroviny pro výrobu baterií pro automobily. Riziko, že Čína přeruší dodávky surovin mu nedává spát, řekl na konferenci v Aix-en-Provence.

Ilustrační fotografie

Prodej nových elektromobilů v ČR do konce května stoupl o 79 procent

Ekonomika

Prodej nových elektromobilů v ČR vzrostl v prvních pěti měsících roku meziročně o 79 procent na 2359 vozů. Poptávka po hybridech stoupla o 39 procent na 15.929 vozů. Z toho plug-in hybridy do zásuvky tvořily 2097 vozů, což je nárůst o 62 procent. Vyplývá to z údajů Svazu dovozců automobilů.

Ilustrační fotografie

V Česku se prodává dvakrát víc ojetých elektromobilů než před covidem

Ekonomika

V Česku se v současnosti nabízí dvakrát víc ojetých elektromobilů než v předcovidovém roce 2019. Každý rok se tento trh zvyšuje zhruba o 30 procent. Obdobná je i situace v segmentu hybridních vozů z druhé ruky. Vyplývá to z analýzy trhu společnosti Aures Holdings, která byla představena na dnešní tiskové konferenci. Aures Holdings provozuje autobazary AAA Auto, Mototechna a Driverama.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Největším rizikem pro evropské automobilky jsou elektromobily z Číny

Největší rizikem pro evropské automobilky jsou elektromobily vyráběné v Číně. V dnes zveřejněné zprávě to uvedla německá pojišťovna Allianz. Pokud politici nepřijmou odpovídající opatření, může čínská konkurence evropské výrobce podle této studie do roku 2030 připravit na zisku o sedm miliard eur (163,5 miliardy Kč) ročně. Českou ekonomiku by podle zprávy mohla čínská konkurence připravit až o 0,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Ilustrační fotografie

Automobilky se s úplným zákazem spalovacích motorů smířily, vadí jim Euro 7

Ekonomika

Tuzemští výrobci aut i jejich dodavatelé se s úplným zákazem prodeje vozů se spalovacími motory již smířili. Jako hlavní problém v současnosti však vidí navrhovanou emisní normu Euro 7/VII, která podle nich může nastavený proces elektrifikace vozidel zásadním způsobem zkomplikovat. Mohlo by jít například o předčasné vyřazování vozů zejména nižších kategorií z trhu nebo přesměrování omezených zdrojů na vývoj a výzkum. Uvedlo to dnes Sdružení automobilového průmyslu v reakci zaslané ČTK.

Nabíjecí stanice pro elektromobily

Aktuality

Kvůli přechodu na elektromobily hrozí ztráta 10 000 pracovních míst

Odbory mladoboleslavské automobilky Škoda Auto upozorňují kvůli změnám ve výrobě způsobených přechodem na elektromobilitu na hromadné rušení pracovních míst v dlouhodobém horizontu. O práci by mohlo přijít až 10.000 zaměstnanců. Odbory to dnes uvedly ve svém týdeníku Škodovácký odborář, upozornil deník E15.

Ilustrační fotografie

Česko zaostává v podílu prodávaných elektrických aut

Ekonomika

Česko stále významně zaostává v počtu nově registrovaných elektromobilů a hybridů. Zatímco v západní Evropě, USA, Číně a Japonsku je podíl těchto vozů na prodejích nových aut 18 procent, v Česku je to okolo 11 procent. Vyplývá to ze studie PwC Strategy & Electric Vehicles Sales.

Hyundai

Hyundai svolává 82 000 elektroaut. Hrozí vznik požáru

Aktuality

Jihokorejská automobilka Hyundai Motor Co. vymění bateriové systémy v přibližně 82.000 elektrických vozech po celém světě kvůli riziku požáru. Závada bude automobilku spolu s dřívějším svoláním stát odhadem 900 milionů USD (19 miliard Kč), napsala agentura Reuters.

Škoda Octavia RS iV

Magazín

Nová Škoda Octavia bude ve čtyřech elektrických verzích

Škoda Auto bude nabízet čtyři varianty nové generace modelu Octavia na elektrický pohon. Vrcholem nabídky bude sportovní Octavia RS iV s výkonem 245 koní. Tu bude pohánět benzinový motor 1,4 TSI kombinovaný s elektromotorem. K zákazníkům dorazí v druhé polovině roku. Uvedli to dnes zástupci společnosti. Novinku měla prezentovat na autosalonu v Ženevě, který organizátoři kvůli hrozbě šíření koronaviru zrušili.

Ilustrační fotografie

Nedostatek baterií v Číně ohrozí produkci elektromobilů v Evropě

Ekonomika

Omezení výroby baterií v Číně by mohlo ohrozit letošní produkci elektromobilů v evropských automobilkách. To může zkomplikovat plnění emisních limitů. Limity platí od letošního roku a výrobcům za jejich nesplnění hrozí vysoké sankce. ČTK to dnes řekl výkonný ředitel Sdružení automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

Ilustrační fotografie

Majitelé elektromobilů platí nejnižší povinné ručení

Pojištění

Majitelé elektromobilů zaplatí za povinné ručení o několik desítek procent méně než vlastníci vozidel s klasickým spalovacím motorem. U havarijního pojištění si ovšem většinou připlatí. Pořizovací cena elektromobilů je totiž výrazně vyšší než v případě běžných vozidel.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.