Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německý automobilový průmysl se potýká s vážným problémem

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Automobilový průmysl, který je pro německou ekonomiku zásadní, čelí stále většímu tlaku a přesouvá své aktivity do zahraničí. Podle oborového sdružení VDA je nutné okamžitě přijmout opatření ke zlepšení ekonomických podmínek v zemi.

Automobilový průmysl v Německu čelí ohrožení kvůli vysokým cenám energií a nadměrné byrokracii. Předsedkyně Svazu automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müllerová v sobotním listu New Osnabrücker Zeitung varovala, že pracovní místa lze udržet pouze při snížení nákladů na energie, zajištění surovin a omezení byrokracie. Müllerová kritizuje EU za nové byrokratické překážky a vyzývá spolkovou vládu k aktivnějšímu jednání s Bruselem o energetických partnerstvích a obchodních dohodách.

Müllerová upozorňuje, že současné ekonomické podmínky vedou k plíživé deindustrializaci, protože Německo nedokáže konkurovat výrobním nákladům. Zdůrazňuje, že problém není v kvalitě výroby aut, ale v nevyhovujících rámcových podmínkách, které je třeba změnit, aby se průmysl udržel v Německu.

Prezident VDA vyzval ke zrušení cel EU na čínské elektromobily a zdůraznil, že cla nejsou správným prostředkem k ochraně odvětví. Upozornil, že protiopatření a protekcionismus by nejvíce zasáhly Německo jako exportní zemi, protože němečtí výrobci prodávají v Číně mnohem více vozidel než čínské značky v Německu. Současné obavy ze záplavy elektromobilů z Dálného východu považuje za přehnané a vyzývá k intenzivnějším rozhovorům mezi Evropskou komisí a Pekingem.

Müller také zdůraznil nutnost rychlého rozšíření dobíjecí infrastruktury pro podporu trhu s elektromobily. Zdůraznil, že klíčem k rozběhnutí e-mobility jsou nabíjecí stanice a sítě, přičemž ve více než třetině obcí stále chybí veřejná dobíjecí stanice a tři čtvrtiny obcí nemají rychlonabíjecí stanici. Také poukázal na potřebu standardizace a zjednodušení platebního systému pro nabíjení na všech stanicích.

Témata:  Německo automobilový průmysl elektromobily

Související

Aktuálně se děje

12. března 2025 11:17

Elektromobily ztrácí po třech letech téměř 50 % hodnoty, vede Tesla

Elektromobily americké Tesly patří mezi nejhůře zhodnocené vozy na českém trhu, ukazuje analýza cen ojetin na portálu TipCars. Modely Y a 3 ztratily za tři roky téměř polovinu své původní hodnoty – konkrétně 47 %. Naopak Škoda Enyaq vychází lépe, její cena klesla „jen“ o 31 % a průměrně ji prodejci nabízejí za 1,07 milionu korun.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Česká národní banka (ČNB)

Komentář

Guvernér ČNB Aleš Michl opět boduje, získal další prestižní ocenění

Guvernér České národní banky Aleš Michl má pro letošek už druhé prestižní mezinárodní ocenění pro nejlepšího centrálního bankéře. Podle dnešní zprávy britského časopisu Central Banking mu náleží titul „guvernér roku“. Již dříve, letos začátkem ledna, jej jiný odborný časopis, rovněž britský The Banker, spadající pod křídla Financial Times, vyhlásil pro letošek nejlepším evropským guvernérem.