Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Šéf Tesly Elon Musk odmítá cla na dovoz čínských elektrických aut do USA

Tesla, ilustrační fotografie
Tesla, ilustrační fotografie
Foto: unsplash.com

Šéf Tesly v lednu varoval, že bez obchodních bariér čínské automobilky zničí veškerou konkurenci. V květnu však změnil názor a prohlásil, že dovozní cla nejsou nutná.

Elon Musk kritizoval americká vládní cla na čínská elektrická vozidla a označil tyto poplatky za „nedobré“ a narušující automobilový trh. Informuje The Guardian.

Uvedl to během videokonference Viva Technology v Paříži. To kontrastuje s jeho varováním z ledna, že jsou zapotřebí obchodní bariéry, jinak Čína „zničí většinu ostatních automobilových společností na světě“.

Ve videu zveřejněném ve čtvrtek 23. května Musk prohlásil, že není příznivcem opatření, která deformují trh. Minulý týden administrativa amerického prezidenta Joa Bidena oznámila zvýšení dovozních cel na řadu čínských produktů, včetně elektromobilů, s úmyslem podpořit výrobu v USA.

Bidenova administrativa plánuje od 1. srpna zvednout cla na čínské elektromobily až čtyřnásobně, na 100% z 25%. Bílý dům uvedl, že nová opatření ovlivňují dovážené čínské zboží v hodnotě 18 miliard USD (16,60 miliardy eur).

„Ani Tesla, ani já jsme o tyto tarify nežádali, ve skutečnosti jsem byl překvapen, když byly oznámeny. Věci, které brání svobodné výměně nebo deformují trh, nejsou dobré,“ řekl Musk na konferenci Viva Technology. „Tesla docela dobře konkuruje na trhu v Číně bez cel a bez podpory,“ prohlásil Musk s tím, že cla nepodporuje.

Nicméně data z průmyslu, která vyšla v pátek, naznačují, že Tesla od března snížila produkci svého nejprodávanějšího elektromobilu Model Y ve své továrně v Šanghaji o dvouciferný procentní podíl. Důvodem je klesající poptávka po starším modelu americké automobilky v Číně, druhém největším trhu, kde mezi výrobci elektrických vozů probíhá intenzivní cenová konkurence. Podle zdroje, který si nepřál být jmenován, plánuje továrna v Šanghaji snížit výrobu Modelu Y nejméně o 20 % v období od března do června.

Data z Čínské asociace pro automobilový průmysl (CAAM) ukazují, že Tesla vyrobila v Číně v březnu letošního roku 49 498 kusů Modelu Y, což je o 17,7 % méně než v předchozím roce, a v dubnu 36 610 kusů, což představuje meziroční pokles o 33 %.

Témata:  Čína elektromobily Elon Musk USA Tesla

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.