Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nabíjení této baterie elektromobilu Nybolt trvá méně než 5 minut

Prototyp sportovního vozu Nyobolt, používaný k testování nové baterie.
Prototyp sportovního vozu Nyobolt, používaný k testování nové baterie.
Foto: Nybolt

Britský startup možná našel řešení pro jednu z největších nevýhod elektromobilů – dlouhé čekání na nabití baterie. A vydrží 965 786 kilometrů během své životnosti. Bateriový nadšenci z Cambridge staví příklad pro britský dodavatelský řetězec baterií.

Britský startup Nybolt, sídlící v Cambridge, vyvinul novou 35kWh lithium-iontovou baterii, která se nabíjí z 10 % na 80 % za pouhé čtyři a půl minuty. To je mnohem rychlejší než současných přibližně 20 minut, které některé elektromobily potřebují s rychlonabíječkou, jako je Tesla Supercharger. Je to také blíže dvěma minutám, které trvá natankování běžného benzínového auta.

„Náš výzkum ve Velké Británii a USA odemkl novou technologii baterií, která je nyní připravena a škálovatelná,“ uvedl spoluzakladatel a generální ředitel Nyboltu Sai Shivareddy. Nová technologie umožňuje elektrifikaci produktů a služeb, které byly dosud považovány za neživotaschopné.

Nybolt staví na desetiletí výzkumu vedeného vědcem Clare Gray z University of Cambridge. Baterie produkují méně tepla, což je činí bezpečnějšími, protože přehřátí může způsobit vznícení a explozi lithium-iontových baterií. Navíc materiály použité na výrobu anod umožňují rychlejší přenos elektronů.

Nybolt nyní jedná o prodeji svých baterií s osmi výrobci elektromobilů.

Dlouhé doby nabíjení jsou hlavní nevýhodou současných elektrických vozidel, což zpomaluje jízdu a způsobuje nepříjemnosti pro majitele, kteří nemohou nabíjet auta doma.

Nyoboltova inovace, testovaná na prototypu sportovního vozu, je podle Paula Marchmenta ze společnosti Arval povzbudivá zejména pro komerční vozové parky EV a řidiče závislé na elektromobilech.

Další překážkou pro rychlejší přijetí elektromobilů je nedostatek veřejné dobíjecí infrastruktury. Jack Evans z Blackball Media upozornil, že ultrarychlé nabíječky 350kW DC, potřebné pro baterie Nyobolt, jsou v Británii vzácné.

Spoluzakladatel Nyboltu Sai Shivareddy však uvedl, že počet rychlonabíječek roste v USA i v Evropské unii a očekává, že do konce desetiletí budou prakticky všude.

V Severní Americe jsou tři ze čtyř rychlonabíječek Superchargery od Tesly, a většina amerických výrobců automobilů se zavázala k kompatibilitě s touto technologií. Baterie Nyobolt je kompatibilní se Superchargerem, uvedl startup CNN.

„Chceme spolupracovat s Teslou a dalšími výrobci, abychom zkrátili dobu nabíjení na úroveň tankování,“ řekl Shivareddy. To vyžaduje spolupráci průmyslu na zavedení velkého počtu vysoce výkonných nabíječek.

Nezávislé testy ukázaly, že baterie Nyobolt vydrží více než 4 000 cyklů rychlého nabití, což odpovídá 965 600 kilometrům, při zachování více než 80 % kapacity. To je mnohem více než záruky na současné baterie elektromobilů.

William Kephart, specialista na e-mobilitu z poradenské společnosti P3 Group a bývalý inženýr, řekl, že baterie pro elektromobily typu, který Nyobolt vyvinul, by se „teoreticky“ mohly nabíjet tak rychle, jak firma slibuje, ale výzvou byla výroba takových baterií na průmyslovém měřítko.

Klíčovým chemickým prvkem v bateriích Nyobolt je niob, ale jak zdůraznil Kephart, v loňském roce bylo celosvětově vytěženo pouze odhadem 83 000 tun (94 500 tun). Porovnejte to s grafitem, běžně používaným jako anodový materiál v lithium-iontových bateriích: v roce 2023 bylo vyrobeno odhadem 1,6 milionu tun (1,8 milionu tun).

Kromě toho je v současnosti s technologií niobových baterií „mnoho neznámých“, řekl CNN. „Průmysl to vyřeší... (ale) průmysl to zatím nepovažuje za škálovatelnou technologii,“ dodal.

Nyobolt spolupracuje s výrobci elektromobilů na kompatibilitě svých baterií se Superchargery Tesla. Široká dostupnost ultrarychlých nabíječek je klíčová pro plné využití výhod technologie Nyobolt.

Témata:  elektromobily Nybolt

Aktuálně se děje

17. července 2024 15:29

15. července 2024 10:41

Český Green Deal je tu. Fialova vláda ho chce schválit nyní v čase dovolených. Jen pohonné hmoty kvůli němu mají zdražit o 10 Kč/l

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy