Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Prognóza: Do roku 2030 bude každé třetí auto čínské

BYD Company
BYD Company
Foto: bydeurope.com

Evropané a Japonci prohrávají, podle prognózy bude do roku 2030 bude každé třetí auto čínské.

Studie poradenské firmy Alix Partners, na které pracovali odborníci z oboru, odhaluje, že čínské automobilky si zajišťují podíly na trhu díky cenově dostupné výrobě, rychlejšímu vývoji a nižším maržím, což může vést k tomu, že do roku 2030 obsadí třetinu světového trhu a prodají devět milionů vozů mimo Čínu. To má v Evropě negativní dopad na evropské, japonské a korejské značky, přičemž možná cla EU by mohla situaci dále ovlivnit.

Odhaduje se, že výrobní náklady na elektrický vůz jsou v Číně o třetinu nižší než v Evropě a vývojové cykly jsou kratší než u celosvětové konkurence. S „agresivní cenovou strategií“ mohou čínští výrobci automobilů přeměnit tyto výhody na podíly na trhu. Údajně se však marží vzdávají: Průměrné marže evropských automobilek (v průměru 15 %) jsou výrazně nižší než u čínské konkurence (přibližně 7,1 %).

Než by EU mohla ochránit evropský automobilový průmysl, cla EU na čínská auta by mohla dočasně zpomalit dovoz a podpořit prodejní ceny. Urychlily by však i tamní výrobu čínských aut a komponentů v Evropě, míní odborník na průmysl Fabian Piontek. Obchodní model německého automobilového průmyslu se musí změnit.

Němečtí výrobci, zejména prémiové značky, ztrácejí podle Pionteka na čínském trhu důležité podíly ve prospěch čínských konkurentů, jejichž novější modely vynikají komfortem a výbavou, jak uvádí studie Alix Partners. Konzultační firma analyzovala finanční bilance výrobců a dodavatelů, prováděla expertní rozhovory a zákaznické průzkumy, aby dospěla k těmto závěrům.

Podle Alix Partners se tržní podíl nových elektrických vozidel v Evropě zvýší z 20 % na 45 % do roku 2030, přestože investice do e-mobility brzdí nejistota ohledně budoucích řešení a infrastruktur. Studie předpovídá, že budoucnost automobilů bude určena softwarem, což by přesunulo zisky od tradičních výrobců k softwarovým a technologickým firmám, kde mají čínští výrobci výhodu.

Studie v závěru shrnuje podstatná očekávání, že čínští výrobci automobilů do roku 2030 prodají devět milionů vozidel mimo Čínu, což výrazně ovlivní globální ekonomiku a sníží prodeje evropských, japonských a korejských značek. Čínští výrobci s nižšími výrobními náklady a kratšími vývojovými cykly nabízejí cenově dostupné elektromobily a získávají tržní podíly agresivní cenovou strategií. Čína již vyváží elektromobily a komponenty do Evropy, kde by zavedení cel EU mohlo zvýšit místní výrobu, posílit přítomnost čínských výrobců a narušit tradiční obchodní modely evropských automobilek.

Témata:  autoprůmysl elektromobily Čína Evropa Japonsko Alix Partners BYD Company

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Levnější tankování může pokračovat. Trhy věří v dohodu USA a Íránu

Zlevňování pohonných hmot v Česku neustává, ceny benzinu i nafty dál klesly i v uplynulém týdnu a zůstávají nejnižší za několik let. Nejprodávanější benzin Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic prodává v průměru za 33,71 koruny, před týdnem byl o 26 haléřů dražší. Nafta zlevnila o 43 haléřů na litru, v průměru nyní stojí 32,24 koruny za litr.