Daně a mzdy

Ilustrační fotografie

Den daňové svobody bude letos v Česku 17. června, dřív než loni

Daně a mzdy

Češi letos budou pracovat na odvody daní 168 dní, den daňové svobody tak připadne na 17. června. Bude o dva dny dřív než v loňském roce, vyplývá z analýzy poradenské společnosti Deloitte, kterou má ČTK k dispozici. V evropském srovnání je Česko zhruba uprostřed, na úrovni Španělska.

Ilustrační fotografie

Středula: Minimální mzda se vypočte z průměrné mzdy

Daně a mzdy

Minimální mzda by se v budoucnu měla odvíjet od očekávaného průměrného výdělku pro další rok, podle toho by se pravidelně upravovala. Zatím není jasný poměr minimálního a průměrného výdělku. Po dnešním jednání zástupců ministerstva práce, zaměstnavatelů a odborářů to ČTK řekl předák Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Podle mluvčí ministerstva Evy Davidové bude jednání pokračovat za dva týdny. Resort zatím počítá s tím, že by se vzorec pro pravidelné zvyšování minimální mzdy zavedl od příštího roku.

Ilustrační fotografie

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí

Daně a mzdy

Dnes končí lhůta pro zaplacení daně z nemovitých věcí. Výměr daně rozeslala Finanční správa ČR poplatníkům datovou schránkou, e-mailem nebo složenkou. Pokud je daň vyšší než 5000 korun, je možné ji zaplatit ve dvou splátkách, když druhou je nutné uhradit do 30. listopadu.

Daně, ilustrační fotografie

Odborům v úsporném balíčku vlády vadí růst daní a rušení daňových slev

Daně a mzdy

Růst daně z nemovitosti, změny DPH či rušení slev na daních kritizují odboráři v připomínkách k vládnímu úspornému balíčku. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) dnes v připomínkách k vládnímu návrhu zákona o konsolidaci veřejných financí uvedla, že návrh odmítá jako celek a požaduje jeho přepracování. Vláda podle odborů konsolidační balíček málo projednávala s lidmi mimo vládní koalici a nedala odborům a dalším institucím dost času na vypracování připomínek.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Daně a mzdy

Sněmovna schválila mimořádné odpuštění úroků při úhradě daňových nedoplatků

Lidé zřejmě dostanou šanci zbavit se úroků a penále k neuhrazeným daním, pokud splatí původní dlužnou částku. Mimořádnou úlevu předpokládá vládní návrh zákona, který dnes schválila Sněmovna hlasy 154 ze 165 přítomných členů. Proti nebyl nikdo. Předloha umožní také odpuštění drobných daňových nedoplatků, nyní ji dostanou k posouzení senátoři. Poslanci dnes schválili i obdobný návrh pro dluhy na sociálních odvodech.

Ilustrační fotografie

Den daňové svobody bude letos 13. června, o čtyři dny dříve než loni

Daně a mzdy

Den daňové svobody v ČR připadá letos podle výpočtů Liberálního institutu na 13. června, loni to bylo 17. června. Češi tak budou letos na stát pracovat 163 dní, tedy o čtyři dny méně než loni. Informoval o tom dnes Liberální institut, který od roku 2000 den daňové svobody počítá. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby jeho příjem připadá státu.

Daně, ilustrační fotografie

Nový konsolidační balíček očima daňového experta

Daně a mzdy

Vláda představila svůj konsolidační balíček. Dojde ke zrušení 22 daňových výjimek, DPH bude mít dvě sazby, dojde k vyššímu zdanění alkoholu a tabáku a zdvojnásobí se daň z nemovitosti. Na druhou stranu zlevní důležité položky, jako jsou potraviny, bydlení, léky. Dopad daňových změn by měl být podle předsedy vlády Petra Fialy co nejmenší. 

Ilustrační fotografie

Zvýšení DPH na léky pocítí pacienti a zdravotní pojišťovny, upozorňují výrobci

Daně a mzdy

Zvýšení daně z přidané hodnoty (DPH) na léky ze současných deseti na 12 procent pocítí u volně prodejných léků pacienti, u léků na recept hlavně zdravotní pojišťovny. Ve vyjádření pro ČTK to uvedl ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu David Kolář. Vláda dnes na tiskové konferenci avizovala, že součástí konsolidačního balíčku veřejných financí je sjednocení nižší sazby DPH, ve které jsou i léky, na 12 procentech. U zdravotnických prostředků se daň sníží ze současných 15 procent.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Nulová DPH na knihy: Majitelka knihkupectví neočekává, že knihy zlevní

Informace o nulové DPH na knihy mile překvapila Alici Horovou, majitelku knihkupectví s dlouholetou tradicí v centru dvacetitisícového Náchoda. Stalo se to za pět minut dvanáct a stabilizuje to knižní trh, řekla ČTK. V současnosti platí na knihy desetiprocentní sazba. Součástí vládního konsolidačního balíčku je zavedení nulové sazby na knihy.

Ilustrační fotografie

Snížená sazba DPH v ČR bude s 12 procenty nejvyšší v EU ze zemí s dvěma sazbami

Daně a mzdy

Sloučení dvou snížených sazeb DPH do jedné na 12 procent, které dnes schválila vláda, bude znamenat, že nová snížená sazba bude v Česku ve srovnání s unijními zeměmi, které mají jen jednu sníženou sazbu, nejvyšší. Pouze dvě sazby DPH má nyní v EU jen pět zemí. Současná základní sazba 21 procent patří v rámci EU spíše k průměrným. Podle unijních norem nesmí být základní sazba DPH nižší než 15 procent. Zajímavostí je situace v Dánsku, které má jako jediné jednotnou sazbu DPH (ve výši 25 procent). Některé země, například Francie, Itálie nebo Irsko, mají podle údajů Eurostatu "super" sníženou sazbu.

Ilustrační fotografie

Dnes končí lhůta pro elektronické podání daňového přiznání

Daně a mzdy

Dnes končí lhůta pro elektronické podání přiznání k dani z příjmu za rok 2022. Lidé a firmy mohou svou povinnost splnit do půlnoci prostřednictvím datové schránky nebo portálu Moje daně. Kdo podává přiznání prostřednictvím daňového poradce nebo advokáta, má čas na podání do 3. července. Termín pro podání přiznání v papírové podobě uplynul před měsícem.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Blíží se termín pro podání elektronického daňového přiznání

Podnikatelé a další poplatníci, kteří podávají daňové přiznání elektronickou cestou, mají posledních několik dní na jeho vyplnění a odeslání. Termín pro jeho podání totiž vyprší 2. května. Pokud však lidé tento termín nestihnou, mají stále možnost vyhnout se pokutě za jeho pozdní podání. Pokud totiž přiznání podají přes poradce (daňového poradce či advokáta), mají čas až do 3. července. Jakou cestou mohou podnikatelé daňové přiznání podat a jak se vyhnout zmíněným sankcím, popisuje Jakub Klíma, daňový poradce ze společnosti BDO.

Ilustrační fotografie

Odbory žádají největší nárůst minimální mzdy v tomto tisíciletí. Rekordně by tak přilily oleje do již pořádně roztopeného inflačního kotle

Daně a mzdy

Komentář Lukáše Kovandy: Odbory se utrhly ze řetězu. Žádají navýšení minimální mzdy letos v červenci a pak v lednu dohromady o 2200 korun. Dohromady o takřka 13 %. Jednalo by se o nejvýraznější procentuální navýšení minimální mzdy od let 1999 a 2000, kdy ji masivně navyšovala tehdejší vláda Miloše Zemana.

Ilustrační fotografie

Zrušení nejnižší sazby DPH státu přihraje 24 miliard korun ročně, ale zvýší inflaci. Zdražilo by léky, vodu a pomohlo k vyšším ziskům obchodním řetězcům

Daně a mzdy

Chystané změny daně z přidané hodnoty jsou vlastně zvýšením daně, v rozporu s původními sliby vládních stran. Ministerstvo financí má pravdu v tom, že zamýšlené snížení počtu sazeb DPH, ze tří na dvě, představuje zjednodušení daňového systému. To je kýžené. Jenže způsob, jakým ke snížení počtu sazeb vláda hodlá dospět, bude v celkovém efektu daň lidem navyšovat.

Ilustrační fotografie

Pět tipů, jak se vyhnout nejčastějším chybám v daních z příjmu

Daně a mzdy

Blíží se konec prvního čtvrtletí, což je doba, tradičně spojená s odevzdáním daňových přiznání. Podle způsobu a formy podání se liší i lhůty pro odevzdání. Je třeba být opatrný při uplatňování odpočitatelných položek a zapomenout by poplatníci neměli ani na novinky v daňových předpisech.

Ilustrační fotografie

Daně a mzdy

Zbývá poslední týden pro podání daňového přiznání v papírové podobě

Pro podání daňového přiznání v papírové podobě zbývá poslední týden. Finanční úřady proto ode dneška prodlužují úřední hodiny. Finanční správa také upozorňuje na možnost podání přiznání elektronicky, v takovém případě je termín o měsíc delší. Kdo podává přiznání prostřednictvím daňového poradce, má čas do července.

Ilustrační fotografie

Jakých chyb se Češi dopouštějí ve svých daňových přiznáních?

Daně a mzdy

Na počátku dubna 2023 vyprší lhůta pro odevzdání přiznání daně z příjmů u fyzických osob. Pro poplatníky podávající přiznání elektronicky platí termín do začátku května a pro poplatníky využívající daňových poradců do začátku července 2023. Advokáti a daňoví poradci z kanceláře Rödl & Partner vidí největší nedostatky podávaných přiznání v nesprávném uplatnění slev na dani. Zmiňují i nové daňové segmenty, jako jsou takzvaní digitální nomádi nebo influenceři, a upozorňují, že daňové kontroly budou vzhledem k digitalizaci cílenější.

Ilustrační fotografie

Daň z nemovitosti v ČR je v mezinárodním srovnání nízká

Daně a mzdy

Česká daň z nemovitosti je v mezinárodním srovnání nízká, shodují se analytici oslovení ČTK. Podle nich by se ale změny daní měly řešit komplexně. Pozastavují se i nad způsobem představení návrhu na úpravu daně. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny (HN) uvedl, že by zvýšení daně z nemovitosti mohlo být jedním z opatření ke snížení strukturálního schodku státního rozpočtu.

Ilustrační fotografie

Daňové škrty: Zrušení některých daňových slev dopadne na většinu obyvatel

Daně a mzdy

Ministr financí Zbyněk Stanjura o víkendu prohlásil, že chce zrušit další daňovou úlevu. Jedná se o zrušení daňového zvýhodnění odborových příspěvků. Vláda se přitom už dříve nechala slyšet, že uvažuje o škrtu některých slev vztahujících se k dani z příjmu. Podle ministra financí jsou všechny daňové slevy, které by chtěl zrušit, „ze své podstaty nesystémové a komplikují či zatěžují daňový systém“.

CZK

Daně a mzdy

Průměrná mzda se zvýšila na 43.412 Kč

Průměrná mzda v Česku se v loňském čtvrtém čtvrtletí zvýšila meziročně o 7,9 procenta na 43.412 korun. Po započtení inflace, která ve stejném období dosáhla 15,7 procenta, se ale mzda reálně snížila o 6,7 procenta. Klesla tak páté čtvrtletí za sebou. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Ilustrační fotografie

Mzdy v Česku reálně rekordně padají, přesto za uplynulých 30 let narostly o 141 procent

Daně a mzdy

Komentář Lukáše Kovandy: Reálné mzdy v Česku se od rozdělení Československa zvýšily o 141 procent. Vyplývá to z analýzy Hospodářské komory ČR, kterou dnes zveřejnila ČTK. Nabízí se tak otázka, proč i přes tento růst Česko stále nedohání Německo, resp. jeho ekonomickou výkonnost. Před třiceti lety to byla klíčová úvaha doby: za jak dlouho Němce doženeme?

Ilustrační fotografie

ČEZ letos odvede státu na daních a dividendě více než 100 miliard korun

Daně a mzdy

Polostátní energetická skupina ČEZ odvede letos státu více než 100 miliard korun. Půjde o kombinaci odvodů z běžných a mimořádných daní či odvodů a výplaty dividendy z loňského zisku. V této souvislosti ČEZ očekává za letošní rok čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy ve výši 30 až 40 miliard korun. Konečná částka se bude odvíjet především od tržních cen elektřiny. ČTK to dnes sdělil mluvčí společnosti Ladislav Kříž.

Aktuálně se děje

23. dubna 2024 12:35

22. dubna 2024 20:08

17. dubna 2024 12:14

Za dobu našeho členství v EU vzrostlo bohatství průměrného Čecha o více než 40 procent

Od vstupu do Evropské unie (EU) nám vzrostl reálný HDP v přepočtu na obyvatele o více než 40 %, a to z 480 tisíc korun v roce 2004 na 675 tisíc korun v roce 2023. Průměrná spotřeba domácností vzrostla o 22 %, tedy z 248,5 tisíce korun v roce 2004 na 302 tisíc korun v roce 2023. Pokud by Česko nebylo součástí EU, dařilo by se nám ekonomicky hůře. HDP v přepočtu na obyvatele za loňský rok by bylo o pětinu nižší (o 130 tisíc korun) a spotřeba domácností by se snížila o třetinu (o 100 tisíc korun).

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy