Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

KRACH JEDNÁNÍ: Zvýšení platů od září 2024 nemusí nastat. Odbory zvažují stávku

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Vláda a odbory se nedohodly na plánovaném zvýšení platů státních úředníků, které mělo začít v září. Kabinet navrhoval zvýšení platů pouze malému počtu státních zaměstnanců, a to o tři až pět procent, což odbory považují za nedostatečné. Odbory obvinily vládu z nátlaku, že pokud neakceptují její návrh, nemusí k žádnému zvýšení platů od září 2024 vůbec dojít.

Předseda úřednických odborů Pavel Bednář vyjádřil nespokojenost s vládním návrhem na zvýšení platů státních úředníků. Podle jeho slov vláda nabídla zvýšení pouze pro první tarifní tabulku, a to velmi selektivně: o pět procent pro zaměstnance v první až sedmé platové třídě, o tři procenta pro osmou až dvanáctou třídu, přičemž zaměstnanci nad tuto hranici by zvýšení vůbec nedostali. Tento návrh Bednář považuje za nedostatečný.

„Vláda nabídla zvýšení pouze u první tarifní tabulky. A to v první až sedmé platové třídě o pět procent, od osmé do dvanácté třídy o tři procenta, nad tuto hranici vůbec,“ řekl.

Platů státních úředníků by se zvýšily pouze pro některé kategorie, což podle předsedy úřednických odborů Pavla Bednáře rozděluje zaměstnance do různých skupin. Do první skupiny patří manuální profese, jako jsou školníci, uklízečky či kuchařky, které by měly dostat zvýšení o pět procent. Řadoví úředníci spadají do druhé skupiny a dostanou zvýšení o tři procenta. Zaměstnanci v dvanácté a vyšších platových třídách, tedy ti nejkvalifikovanější nebo nejvýše postavení, by na zvýšení vůbec nedosáhli.

Bednář potvrdil výhrůžky: „Vláda nám řekla, že pokud na to nepřistoupíme, tak nebude nic.“ Příští týden se má konat další schůzka k této otázce. Vláda rovněž nabídla růst objemů na platy o pět procent na příští rok, s čímž odbory rovněž nesouhlasí.

Odbory plánují v pondělí důležité jednání, na kterém budou rozhodovat o dalším postupu. Mezi možnostmi, které zvažují, je i vyhlášení stávky.

Odbory se v úterý sejdou, aby projednaly svůj další postup, včetně možnosti vyhlášení stávky. Některé z nich jsou již ve stávkové pohotovosti, což naznačuje, že situace je vážná. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) potvrdil, že vláda nabízí navýšení platů, které odbory odmítly jako nedostatečné. Podle Jurečky by pětiprocentní zvýšení znamenalo měsíční navýšení o 925 korun pro první skupinu a 870 korun pro druhou skupinu státních zaměstnanců. Celkem by se zvýšení týkalo přibližně 347 500 lidí. Jurečka také uvedl plán na růst platů pro rok 2025, který zahrnuje pětiprocentní zvýšení objemu financí na platy a specifické navýšení platů ve školství na 130 procent průměrné mzdy.

Témata:  státní zaměstnanci platy / mzdy vláda Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?