Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Školní rok nemusí znamenat vysoké náklady. Rodičům mohou pomoci daňové úlevy

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Začátek školního roku přináší rodičům značné finanční výdaje, jako jsou náklady na školní pomůcky, přezůvky a nové oblečení, které často vyžadují vyšší rozpočet. Rodiče však mohou tyto náklady zmírnit díky daňovému zvýhodnění na vyživované dítě, které zahrnuje slevu na dani a případně i daňový bonus.

I když od 1. 1. 2024 byla zrušena daňová sleva za umístění dítěte v předškolním zařízení (tzv. školkovné), zákonodárci alespoň zachovali daňové zvýhodnění na vyživované dítě.

„Daňové zvýhodnění je možné uplatnit na děti do 18 let, případně do 26 let, pokud dítě studuje, a do 28 let v případě prezenčního doktorského studia. Pokud je daňové zvýhodnění vyšší než roční daň, překlopí se daňové zvýhodnění do daňového bonusu, který je ve své podstatě peněžitým příjmem od státu. Podmínkou pro získání daňového bonusu je minimální roční příjem ve výši šestinásobku minimální mzdy. Pro rok 2024 tato částka činní 111 600 Kč,“ vysvětluje Michal Jelínek, partner V4 Group.

Výše daňového zvýhodnění se liší podle počtu dětí:

  • Na první dítě činí 15 204 Kč.
  • Na druhé dítě činí 22 320 Kč.
  • Na třetí a každé další dítě činí 27 840 Kč.

Jedná-li se o dítě, kterému je přiznán nárok na průkaz ZTP/P, zvyšuje se na ně částka daňového zvýhodnění na dvojnásobek.

I když bylo plošné pastelkovné zrušeno v roce 2008, některé obce nadále poskytují příspěvky na školní potřeby rodičům prvňáčků. Tímto způsobem se snaží obce snížit finanční zátěž spojenou se začátkem školního roku.

„Sleva na dítě může být uplatněna pouze jedním z rodičů, takže je důležité zvážit, kdo z nich z toho bude mít větší prospěch. Například pokud jeden z partnerů platí paušální daň a druhý je zaměstnaný, bude logicky výhodnější, když slevu uplatní zaměstnaný rodič. Naopak, pokud rodič živnostník neuplatňuje paušální daň a druhý rodič má nižší příjmy, může být výhodnější uplatnit slevu na dani rodiče s živností,“ dodává Michal Jelínek.

Témata:  školství daně

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy