Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nárůst platů státních zaměstnanců? Do týdne prý a s úpravou

Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Marián Jurečka (KDU-ČSL)
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Na jednání mezi vládou a odbory zatím nedošlo k dohodě o navýšení tarifních platů státních zaměstnanců o deset procent. O konečné podobě případného zvýšení, které by mohlo být realizováno v září, by se mohlo rozhodnout za týden. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že návrh bude pravděpodobně upraven v závislosti na možnostech jednotlivých resortů. Uvedl server Globe24.cz.

V současné době vláda a odbory ještě nedospěly k dohodě ohledně zvýšení tarifních platů státních a veřejných zaměstnanců o deset procent. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že se očekává, že „příští týden v úterý budeme mít schůzku s odbory, kde bychom měli – předpokládám – finalizovat dohodu, která by mohla být dobrým kompromisem.“

Odboráři se zatím neúspěšně snažili prosadit plošné zvýšení platů o deset procent pro všechny státní a veřejné zaměstnance, ale nechtějí se vzdát. Podle Josefa Středuly, předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), se během jednání otevřela možnost, že by od září mohlo být zvýšení přiděleno všem zaměstnancům veřejné sféry a státu. Ve veřejném sektoru pracuje přibližně 846 300 lidí.

Původní návrh Jurečky počítal s navýšením platů o sedm nebo deset procent pro vybrané skupiny zaměstnanců, včetně nepedagogických pracovníků ve školství a nezdravotnických zaměstnanců v nemocnicích, jako jsou školníci, kuchařky a uklízečky, a úředníků ve státní a veřejné správě.

Podle Josefa Středuly, předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), se na dnešním jednání „otevřelo pole“ pro možnost zvýšení platů všem zaměstnancům veřejné sféry a státu od září. V současnosti ve veřejném sektoru pracuje 846 300 lidí. Odboráři požadují zvýšení tarifů o deset procent, přičemž věří, že většina resortů by mohla najít potřebné finance ve svých rozpočtech a chybějící část by měl pokrýt státní rozpočet.

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka uvedl, že „udělat plošné řešení není fér, protože jsou za poslední roky rozdíly v reálných výdělcích jednotlivých skupin pracovníků.“ Dále dodal, že hledají „cestu, jak se dohodnout“ a „individuální řešení“, avšak neupřesnil, kdo a v jaké výši by si od září mohl polepšit.

Ministerstvo financí, zastoupené Zbyňkem Stanjurou (ODS), se postavilo proti návrhu, když argumentoval, že státní rozpočet nemá dostatečné rezervy. Po úterním neoficiálním jednání vlády, jak uvedla Česká televize, se proti návrhu vyjádřili i někteří další ministři, včetně zástupců STAN.

Témata:  státní zaměstnanci vláda Marian Jurečka (KDU-ČSL) Zbyněk Stanjura Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS)

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?