Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Markéta Pekarová Adamová
Markéta Pekarová Adamová
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.

Hospodářská komora, která sdružuje firmy po celé republice, kritizuje plánované zvýšení platů státních zaměstnanců o 11,2 miliardy korun. Komora varuje: „Navrhované zvýšení prostředků na platy státních zaměstnanců musí být provázeno zefektivněním státní správy. Plošné zvyšování platů bez odpovídajících reforem a digitalizace státní správy je neudržitelné a zatěžuje státní rozpočet.“

Tento názor sdílejí i některé koaliční strany. Šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová v rozhovoru pro Echo24 uvedla: „TOP 09 vždy byla a bude zastáncem finanční odpovědnosti a udržitelné rozpočtové politiky. Je důležité si uvědomit, že hlavním motorem naší ekonomiky je soukromý sektor, který ze svých daní financuje stát a jeho služby. Bohužel tento pravicový přístup nesdílejí všichni naši koaliční partneři.“

„My každopádně budeme v otázce platů státních zaměstnanců postupovat odpovědně. Nicméně přesný klíč rozdělení 5 procent, které v rozpočtu 2025 přibydou do objemu na platy, teprve vládní koalice diskutuje,“ dodala.

Jiní koaliční partneři se zaměřují na cílené zvýšení platů státních zaměstnanců. „Uděláme rozpis podle té potřebnosti. Já odmítám, abychom ten krok udělali plošně, paušálně. Ale dohodli jsme se, že ho zacílíme na ty lidi, kteří mají příjmy nízké nebo nízké a střední, a tam tu podporu chceme udělat větší,“ vysvětlil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima News. Přesný návrh bude ministerstvo práce a sociálních věcí předkládat vládě v následujícím týdnu a následně projedná s odbory.

V srpnu vláda slíbila zvýšení prostředků na platy ve veřejném sektoru o 8 procent, což odpovídá nárůstu o 24 miliard korun. Tento slib zazněl během jednání tripartity, kde se odbory, vláda a zaměstnavatelé snaží najít kompromisní řešení. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) potvrdil, že vláda zajistí toto navýšení od ledna příštího roku. Na jednání však také vyšlo najevo, že prostředky v soukromém sektoru porostou pomaleji než v sektoru státním.

Rostoucí počet státních zaměstnanců a jejich stále vyšší platy vzbuzují nespokojenost v soukromém sektoru. Bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se na sociálních sítích ostře vyjádřil: „Každému z nich to navýšení přeji, přál bych jim klidně i víc. Ale to by jich muselo ubývat. Jenže ono jich každým rokem přibývá. Soukromý sektor na to jen zírá, on by takhle ‚hospodařit‘ nemohl. Ale platit to musí.“ Jeho slova reflektují frustraci soukromých firem, které vnímají, že zatímco státní sektor expanduje, oni sami musí nést stále rostoucí náklady.

Ministerstvo financí v této souvislosti upozorňuje na to, že trh práce bude i nadále mírně přehřátý, s nárůstem mezd v soukromém sektoru o 7,1 procenta letos a o 6,4 procenta v roce 2025. Ministr financí Zbyněk Stanjura poukazuje na to, že zatímco platy v soukromém sektoru rostou rychleji, plány veřejného sektoru na další zvyšování platů jsou v kontrastu s tímto trendem. To naznačuje napětí mezi tempem růstu mezd v obou sektorech a může vyvolat obavy o udržitelnost takového rozpočtového přístupu.

Odbory v zásadě přivítaly vládní návrh na zvýšení platů státních zaměstnanců, ale předseda Josef Středula zdůraznil, že se jedná pouze o první krok a konečné rozhodnutí závisí na dalších jednáních. Odbory původně požadovaly zvýšení platů o 15 procent, které později zmírnily na deset procent. Vládní návrh, který zohledňuje růst platů pro vybrané skupiny zaměstnanců, byl odbory odmítnut jako „vyděračský“.

Odbory kritizovaly podmínění vládního návrhu veřejným souhlasem s ním a obvinily vládu z nečinnosti v případě nesouhlasu odborů. Místopředseda ČMKOS Jiří Vaňásek uvedl, že vláda mohla navýšení platů schválit i bez souhlasu odborů. Ministr Jurečka vysvětlil, že vláda se snažila najít kompromisní řešení, které by uspokojilo jak stát, tak zaměstnance, s cílem uzavřít dohodu, která bude respektována čtyři měsíce před začátkem nového roku.

Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že rozpočtové rezervy neumožňují plošné zvýšení platů pro všechny státní zaměstnance. Resorty jako školství a vnitro žádají o posílení rozpočtů na zvýšení platů pro své pracovníky. Ministerstvo financí plánuje zvýšení výdajů na platy státních zaměstnanců o 11,2 miliardy korun na 277,8 miliardy korun a zároveň navýšení počtu zaměstnanců o 1 200 na 488 788.

V sektoru školství, kde pracuje nejvíce státních zaměstnanců, vzroste objem prostředků na platy o 7,5 miliardy korun, přičemž průměrný plat učitele se zvýší o pět procent. Ministerstvo vnitra plánuje navýšení počtu zaměstnanců o 240, ale průměrný plat stagnuje. Naopak, v resortu práce a sociálních věcí dojde ke snížení počtu zaměstnanců a nárůstu průměrného platu o 5,7 procenta.

Odbory souhlasí s navýšením platů, ale trvají na tom, že musí být spravedlivé pro všechny zaměstnance. Konečné rozhodnutí bude závislé na dalších jednáních.

Témata:  státní zaměstnanci platy / mzdy Markéta Pekarová Adamová vláda

Související

Aktuálně se děje

17. září 2024 12:59

16. září 2024 11:28

13. září 2024 13:58

Dopravní podniky v pohotovosti: Připravují se na záplavy

Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR) informuje o přijatých opatřeních jednotlivých dopravních podniků v souvislosti s očekávanými povodněmi a nepříznivým počasím. Dopravní podniky v různých městech republiky reagují na předpovědi a připravují se na možné komplikace v městské hromadné dopravě. Hlavní prioritou je zajištění bezpečnosti cestujících a plynulosti dopravy.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Markéta Pekarová Adamová

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.