Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpova cla dusí byznys. McDonald’s a General Motors ztrácejí tržby

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Depositphotos

Americké firmy McDonald’s a General Motors upozorňují, že současná nejistota kolem celní politiky prezidenta Donalda Trumpa výrazně poškozuje jejich podnikání. Obě společnosti hlásí poklesy tržeb a varují před dopady na zisky.

Fastfoodový řetězec McDonald’s zaznamenal v prvním čtvrtletí roku 2025 propad tržeb o 3,6 % na domácím trhu. Jde o největší čtvrtletní pokles od pandemických lockdownů v roce 2020. Podle vedení firmy za tím stojí snížená ochota spotřebitelů utrácet v ekonomickém prostředí plném nejistoty. Generální ředitel Chris Kempczinski označil aktuální situaci za „nejtvrdší tržní podmínky“, s jakými se firma potýkala. Globální tržby McDonald’s se meziročně snížily o 1 %.

Automobilka General Motors (GM) ve stejný den oznámila snížení odhadu zisků na letošní rok. Uvedla, že Trumpovy cla by ji mohla stát až 5 miliard dolarů. I přes částečné zmírnění některých celních opatření Trumpem zůstává GM podle své šéfky Mary Barry silně vystavena jejich dopadům. Firma nyní očekává zisk před zdaněním mezi 10 a 12 miliardami dolarů, oproti předchozímu odhadu 13,7 až 15,7 miliard.

Ačkoli automobilky jako GM, Stellantis či Ford získaly dočasné úlevy – například výjimky z dovozních cel na ocel, hliník a některé autodíly – mnohé z nich mají výrobní závody mimo USA, zejména v Kanadě a Mexiku. Tyto země byly desítky let zapojeny do bezcelního režimu v rámci severoamerických obchodních dohod. Trumpova cla nyní tuto výhodu narušují.

Nejistota a časté změny v celní politice přitom zasahují i další firmy a sektory. Například Mercedes či Stellantis již kvůli nepředvídatelnosti zrušily své finanční výhledy. Společnosti jako Starbucks, Domino’s nebo Chipotle pak potvrzují, že Američané začínají šetřit i na stravování mimo domov.

Dopad Trumpových opatření se projevil i na širší ekonomice. Americké hospodářství se v prvním čtvrtletí 2025 propadlo o 0,3 %, což znamená první pokles od počátku roku 2022. Index spotřebitelské důvěry se mezi lednem a dubnem propadl o 32 % na nejnižší hodnotu od recese v roce 1990. 

Témata:  McDonald´s General Motors (GM) Donald Trump clo

Související

Aktuálně se děje

13. července 2026 17:01

Půjčka pro podnikatele: kdy se vyplatí sáhnout po rychlém řešení?

Podnikání je přesně o tom – o schopnosti reagovat rychle. Jenže rychlost stojí peníze, a peníze ne vždy přijdou ve chvíli, kdy je nejvíc potřeba. Znám to z vlastní zkušenosti: faktura odešla, ale peníze na účtu nejsou. Dodavatel čeká, nájemné se blíží a zákazník ještě nezaplatil. V takové chvíli půjčka pro podnikatele přestává být tabu a stává se čistě praktickým nástrojem.

Zdroj: Komerční článek

Další zprávy

Donald Trump

Komentář

Trumpovi spojenci míří na miliardy ze světového fotbalu. Spor FIFA a UEFA se vyostřuje

Plán mezinárodní fotbalové asociace FIFA prodat soukromým investorům až dvacetiprocentní podíl ve společnosti, která bude soustřeďovat komerční práva na mistrovství světa a další soutěže, dává z čistě finančního hlediska smysl. Z pohledu „správy“ světového fotbalu, transparentnosti a oddělení politické a ekonomické moci však skýtá značná rizika.