Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jurečka překvapil: Minimální mzda naroste na téměř 21 tisíc. Lidé se "brzy" dočkají až 29 tisíc

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

V příštím roce se minimální mzda zvýší o 1900 Kč, z aktuálních 18.900 Kč na 20.800 Kč měsíčně. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to řekl v pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Původní odhad ministerstva z počátku srpna předpokládal nárůst na 20.600 Kč, což byl návrh zaslaný do meziresortního připomínkového řízení.

Zvýšení minimální mzdy ovlivní také zaručené mzdy přibližně 500.000 lidí v platové sféře, kromě nejvyšších platových tříd. Podle Jurečky by se do roku 2029 mohla minimální mzda zvýšit až na 28.000 až 29.000 Kč.

Takto výrazné meziroční zvýšení dosud neproběhlo. "Tento krok dlouhodobě pomáhá lidem, kteří pobírají nejen minimální mzdu, ale i zaručené mzdy v platové sféře. Je to krok, který by od naší vlády málokdo očekával," řekl Jurečka.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů, Josef Středula, zvýšení přivítal, i když poznamenal, že v Polsku je minimální mzda již nyní 23.000 Kč, přestože je polská ekonomika slabší než česká.

Středula dále uvedl, že odbory podaly stížnost na nesprávnou aplikaci evropské směrnice v nedávno schváleném zákoníku práce, kde byly zrušeny minimální mzdové tarify pro soukromý sektor. "Chceme, aby bylo toto ustanovení zrušeno," dodal. Jurečka však věří, že Česko stížnost zvládne, a poznamenal, že ve většině evropských zemí stát nezasahuje do odměňování v soukromé sféře.

Nařízení o minimální mzdě vychází z novely zákoníku práce, kterou nedávno podepsal prezident Petr Pavel. Novela zavádí postupný růst minimální mzdy do roku 2029. Výpočet minimální mzdy bude vycházet z predikované průměrné mzdy na další rok, kterou ministerstvo financí zveřejní do konce srpna.

Vláda následně stanoví koeficient, který bude zohledňovat kupní sílu, životní náklady, úroveň a tempo růstu mezd a vývoj produktivity. Ministerstvo práce a sociálních věcí pak do konce září určí výši minimální mzdy jako součin očekávaného průměrného výdělku a koeficientu, přičemž výsledná částka se zaokrouhlí na celé stokoruny směrem nahoru. Pokud by nově vypočtená minimální mzda byla nižší než předchozí, zůstane v platnosti ta již stanovená.

Od příštího roku se zaručená mzda, která určuje nejnižší výdělek podle odbornosti, náročnosti a odpovědnosti práce, ve firmách zruší. Ve veřejném sektoru zůstane v platnosti ve čtyřech stupních, od minimální mzdy do jejího 1,6násobku. 

Témata:  minimální mzda vláda Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?