Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platy státních zaměstnanců: Nejsou peníze, vláda odboráře postavila před "hotovou věc". Ti vymysleli nový plán

Platy státních zaměstnanců: Nejsou peníze, vláda odboráře postavila před

Foto: Jan Zýka / INCORP images

Odboráři a vláda se v úterý nedohodli na navýšení platů ve veřejném sektoru od září, a proto se zvažují další možnosti. Jednání budou pokračovat ve středu před zasedáním vlády, přičemž navýšení je pravděpodobně plánováno až na začátek příštího roku, uvedl předseda ČMKOS Josef Středula. Informaci přinesl server Globe24.cz.

Odbory požadují desetiprocentní navýšení platů pro všechny pracovníky ve veřejné sféře od září, zatímco vláda zdůrazňuje, že na to nejsou peníze. Premiér Petr Fiala i ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) opakovaně uvedli, že finanční prostředky na takové zvýšení chybí. Premiér však potvrdil, že s nárůstem platů se počítá od ledna, i když dosud není jasné, o kolik půjde. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) zdůraznil, že jednání jsou složitá, ale obě strany mají vůli najít kompromis. „V jednání s odbory budeme pokračovat zítra ráno před jednáním vlády,“ uvedl Jurečka.

Odboráři na úterním jednání navrhli nové možnosti zvýšení platů, které nyní ministerstva musí propočítat. Podle šéfa ČMKOS Josefa Středuly některé resorty překvapivě oznámily, že jsou schopny zvýšení zvládnout. Mezi nimi zmínil například ministerstvo kultury, školství nebo oblast sociální péče, která může čerpat z navýšeného příspěvku na péči. O těchto možnostech se bude dále jednat ve středu.

Ministerstvo práce původně navrhovalo zvýšení platových tarifů od září pro dvě tabulky: nejnižší a státní. To by se týkalo zhruba 430 300 zaměstnanců, včetně úředníků, pracovníků v kultuře, technických pracovníků v sociálních službách a ve zdravotnictví, nepedagogů ve školství a státních zaměstnanců. Zbylá polovina z celkem 846 300 pracovníků ve veřejné sféře měla dostat přidáno až od ledna. Premiér Fiala uvedl, že na navýšení sumy na platy pro příští rok je koalice ve shodě, ale odbory zatím od vlády podklady k rozpočtu neobdržely. Ty by měly dostat až koncem týdne.

Ministr financí Zbyněk Stanjura během čtvrtečního jednání s novináři zdůraznil, že ministerstvo financí nemá prostor pro zvyšování platů ve státní sféře, protože prioritou je udržení rozpočtového deficitu ve výši 252 miliard korun. „Uděláme všechno proto, abychom dodrželi deficit letošního rozpočtu... není prostor pro zvyšování platů,“ uvedl Stanjura. Dodal, že vláda je o této pozici informována. Stanjura také poukázal na zmatečnost debaty, kdy odbory mluví o tarifní části platů, zatímco vládu zajímá celkový objem platů, který nemá prostor pro růst.

Ministr financí Zbyněk Stanjura uvedl, že v některých sektorech je možné zvýšit tarifní část platů, ale jinde ne. Upřednostňuje nižší tarifní část a vyšší nadtarifní složku, což by umožnilo vedoucím pracovníkům lépe odměnit výjimečné výkony. Nicméně upozornil, že pokud by se tarify zvyšovaly bez dodatečných financí od vlády, musely by se snížit nadtarifní části, protože rozpočtová rezerva je téměř vyčerpaná.

Témata:  státní zaměstnanci vláda odbory Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Petr Fiala (ODS) Josef Středula Zbyněk Stanjura Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Související

Aktuálně se děje

14. května 2025 11:21

7. května 2025 14:38

2. května 2025 9:42

Češi porazili celou EU. Chudoba se jim vyhýbá nejvíc

Češi jsou v rámci všech zemí EU nejméně ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením. Vyplývá to z údajů, které v pátek zveřejnil Eurostat. V roce 2024 bylo chudobou nebo sociálním vyloučením ohroženo 11,3 procenta obyvatel České republiky, což je nejnižší podíl ze všech zemí EU a také druhý nejnižší podíl v historii ČR. Lépe Česko dopadlo jen v roce 2021, kdy daný podíl činil 10,7 procenta. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Elektronické daňové přiznání: Co musí vědět každý zaměstnanec i podnikatel

I když je mezi zaměstnanci a podnikateli řada odlišností, některé povinnosti jsou stejné. Obě skupiny platí sociální a zdravotní pojištění nebo odvádějí daň z příjmů. Právě ta je pro mnoho z nich „noční můrou“. A to zejména kvůli daňovému přiznání a souvisejícím výpočtům. Jak daň z příjmů správně vypočítat a na co nezapomenout?