Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Platy státních zaměstnanců: Nejsou peníze, říká Stanjura, když odmítl Jurečkův plán

Zbyněk Stanjura /ODS/
Zbyněk Stanjura /ODS/
Foto: Mariusz Stankowski, MoneyMAG.cz

Zářijové zvýšení platů státním zaměstnancům, které navrhuje ministr práce Marian Jurečka, čelí výraznému odporu. Ministerstvo financí tento návrh odmítlo s tím, že rozpočtová rezerva je již vyčerpaná a prostředky chybí. Navrhované zvýšení, které by mohlo činit až 10 %, by stálo až 6,5 miliardy korun. Každý dodatečný výdaj by znamenal vyšší náklady na úroky z dluhu, což by státní rozpočet zatížilo ještě více.

Ministerstvo práce navrhuje zvýšení platů státním zaměstnancům o 7 až 10 % od září. To by se týkalo, jak uvedl web Echo24, přibližně 360 tisíc osob v různých oblastech, včetně kultury, sociálních služeb, zdravotnictví a školství. Náklady na zvýšení by činily mezi 4,57 miliardy a 6,53 miliardy korun. Odboráři budou 21. srpna jednat s premiérem Petrem Fialou, po čemž vláda rozhodne o implementaci. Odbory požadují ještě vyšší navýšení a hrozí stávkami, zatímco kritici a některá ministerstva varují před dopady na již deficitní státní rozpočet.

Ministerstvo financí se zásadně postavilo proti návrhu na zvýšení platů státním zaměstnancům o 7 až 10 %. Uvedlo, že vládní rozpočtová rezerva je vyčerpaná a v návrhu chybí konkrétní zdroj financování. Ministerstvo vyjádřilo obavy, že navrhované zvýšení platů není v současné situaci možné, protože materiál neukazuje, jak by se náklady na navýšení pokryly.

Na konci července vzrostl schodek státního rozpočtu na 192,3 miliardy korun, což je pátý nejvyšší deficit od vzniku Česka. Příjmy za prvních sedm měsíců dosáhly 1,107 bilionu korun, což je o 3,6 % více než loni. Výdaje se zvýšily na 1,299 bilionu korun, což představuje meziroční nárůst o 1,3 %. Celoroční plánovaný deficit je 252 miliard korun.

Ekonomická poradkyně premiéra Helena Horská upozornila na rizika spojená s rostoucím schodkem a náklady na dluh. „Státní rozpočet v prvním pololetí vykazuje schodek 192 miliard korun. Při rovnoměrném rozložení by to odpovídalo devítiměsíčnímu schodku letošního rozpočtu. Každá dodatečná koruna výdajů na dluh nyní stojí 4,21 % na úrocích, což v příštím roce znamená přes 100 miliard korun na úrocích, což je roční rozpočet ministerstva dopravy,“ varovala Horská.

Stát čelí kritice za zvyšování platů státních zaměstnanců, a to navzdory obrovským nákladům a nárůstu počtu zaměstnanců. Loni vzrostl počet státních zaměstnanců téměř o sedm tisíc, což přispělo k celkovému nárůstu o dvacet tisíc během posledních tří let. Aktuálně pro stát pracuje 484 tisíc lidí, jejichž platy loni činily 258 miliard korun, což představuje téměř 12 % rozpočtových výdajů a 3,5 % HDP.

Podle think-tanku IDEA je největší skupinou státních zaměstnanců pracovníci v regionálním školství, kde jich je zhruba 270 tisíc. V bezpečnostních sborech je přes 80 tisíc lidí, v armádě téměř 40 tisíc a státní úředníci tvoří 16 % všech státních zaměstnanců. Loni na platy úředníků šlo 34 miliard korun, přičemž průměrné mzdy se lišily: nejvyšší měly osoby na Generální inspekci bezpečnostních sborů (přes 71 tisíc korun), nejnižší zaměstnanci finančních úřadů a úřadů práce (přes 27 tisíc korun). Vysoká inflace posledních let vedla k propadu reálných příjmů, což přispělo k požadavkům na zvýšení platů.

Témata:  státní zaměstnanci platy / mzdy mzdy Zbyněk Stanjura Marián Jurečka (KDU-ČSL)

Související

Aktuálně se děje

12. září 2024 20:05

Extrémní počasí a VÝSTRAHA: Znojemské vinobraní a dožínky se ruší. Co všechno se ještě nebude konat?

Výstrahy před silnými lijáky a povodněmi způsobily zrušení celé řady akcí po celé České republice, informoval o tom server EuroZprávy.cz. Konat se nebudou jubilejní ročníky Znojemského vinobraní a Královehradeckých krajských dožínek. Zrušené akce ale hlásí různí organizátoři po celé zemi.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Markéta Pekarová Adamová

Státní platy vs. firemní mzdy: 25 miliard na státní sektor a pravicová kritika Pekarové

Jednání o zvyšování platů státních zaměstnanců pokračují s cílem implementace od ledna 2025. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že zvýšení bude cílené na zaměstnance s nízkými a středními příjmy, nikoliv plošné. Odhady však naznačují, že státní rozpočet čeká náklad přes 24 miliard korun. Vyvstávají otázky, zda je navýšení o 8 procent rozumné v kontextu ztrátového státního rozpočtu, zvlášť když vláda usiluje o ambicióznější cíl než soukromý sektor.