živnostníci

Ilustrační fotografie

Budou mít živnostníci a OSVČ vůbec nějaký důchod?

Důchody a sociální podpora

Komentář Lukáše Kovandy: Nějaký důchod budou mít živnostnici či osoby samostatně výdělečně činné vždy. Jako všichni ostatní. Záleží ale hodně na tom, jak moc živnostníci během svého ekonomicky aktivního života systém obcházeli. Pokud daný živnostník inklinuje k laissez-faire systému, fajn. Pak zřejmě třeba i podstatnou část svých příjmů zastírá a nepřiznává. S tím odkazem, že přece nebude cpát státu do chřtánu více, než bezpodmínečně musí. Fajn. Pak je ale férové zůstávat mimo stát co možná nejvíce i ve stáří a v penzi.

Ilustrační fotografie

Dlužníkům na sociálních odvodech by mohlo být odpuštěno penále

Aktuality

Živnostníci a firmy s dluhy na sociálních odvodech, kteří je uhradí do konce letošního listopadu, nebudou muset platit penále. Počítá s tím návrh zákona, který dnes doporučil Senátu schválit jeho sociální výbor. Senát by mohl předlohu schvalovat ještě tento týden společně s další podobnou úpravou, který se týká dluhů na daních.

Ilustrační fotografie

Živnost zrušilo v posledních měsících přes 40.000 podnikatelů

Ekonomika

V posledních třech měsících živnostenské oprávnění zrušilo přes 40.000 podnikatelů. Důvodem jsou povinně přidělené datové schránky, řekla ČTK analytička poradenské firmy Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Toto číslo není podle ní s velkou pravděpodobností konečné. V letech 2020 až 2021 každý měsíc průměrně zrušilo podnikání méně než 4000 živnostníků.

Ilustrační fotografie

V listopadu podnikání ukončilo třikrát více živnostníků, než je běžné

Ekonomika

V listopadu v ČR své podnikání ukončilo 11.090 živnostníků, což je zhruba třikrát více, než je v tomto měsíci v posledních letech běžné. Podnikání na živnost zahájilo 6136 lidí, takže počet českých živnostníků se v tomto měsíci snížil o 4954. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

V říjnu poprvé od konce roku 2020 v ČR ubylo živnostníků

V říjnu poprvé od konce roku 2020 v ČR ubylo živnostníků, a to meziměsíčně o 284. Živnost zahájilo 7110 lidí. Zároveň ji ukončilo 7394 podnikatelů, nejvíce za dobu, kdy jsou tyto analýzy prováděny, tedy nejméně od roku 2010. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF - Czech Credit Bureau.

Ilustrační fotografie

V květnu více podnikatelů živnost přerušilo, než vzniklo nových

Ekonomika

V květnu začalo v Česku podnikat 5008 živnostníků, zatímco 5837 jich své podnikání přerušilo a 1710 svoji živnost trvale ukončilo. Počet nových podnikatelů byl o šest procent vyšší než v květnu loňského roku, zatímco počet přerušených živností se zvýšil o 56 procent. Naopak počet lidí, kteří svoji živnost ukončili, se meziročně snížil. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

CZK

Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za duben a květen

Důchody a sociální podpora

Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení omezit podnikání z důvodu péče o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohou od dnešních 09:00 žádat o ošetřovné za duben a květen. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), které program připravilo, bude žádosti přijímat do 30. června. Příspěvek činí stejně jako v předchozích výzvách 400 korun za kalendářní den, vztahuje se k období od 6. dubna do 16. června. Rozpočet programu je 260 milionů korun.

Ilustrační fotografie

V dubnu si v ČR založilo živnost 4732 lidí, nejméně od začátku roku

Ekonomika

V dubnu si v ČR založilo živnost 4732 lidí, o 1684 méně než v březnu a zároveň nejméně od začátku roku. Svoji živnost přerušilo 6242 podnikatelů a 1525 podnikatelů ji ukončilo. I v těchto případech jde o nejnižší čísla od začátku roku. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Ilustrační fotografie

Finance

Paušální daň může živnostníkům zkomplikovat cestu k hypotéce

Živnostníci využívající paušální daň nepodávají na finanční úřad daňová přiznání a nemusí ani evidovat příjmy a výdaje. Tato administrativní úleva může podnikatelům zkomplikovat cestu k hypotéce. Banky nyní hledají způsob, jak přistupovat k posuzování příjmů u živnostníků v paušálním režimu. 

práce v kanceláři

Počet přerušených živností v lednu skokově vzrostl

Ekonomika

Zájem lidí o podnikání začátkem roku 2021 výrazně klesl. V lednu přerušilo živnost 23.000 podnikatelů, dvakrát více než v prosinci a o 4500 tisíce více než v lednu 2020. Zároveň začalo podnikat 4828 lidí, o čtvrtinu méně než v lednu 2020. Na druhou stranu se snížil počet lidí, kteří svoji živnost zrušili. Jejich počet se v lednu snížil meziročně o 3300 na 1478. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Ilustrační fotografie

Živnostníci mohou ode dneška žádat o ošetřovné za říjen

Finance

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) dnes v 09:00 spouští příjem žádostí do další výzvy programu COVID ošetřovné pro osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Živnostníci, kteří museli kvůli uzavření škol a sociálních zařízení přerušit podnikání kvůli péči o dítě do deseti let nebo handicapovaného člověka, mohou za říjen dostat 6400 korun. Žádosti mohou podávat do 9. prosince.

Ilustrační fotografie

V září přerušilo živnost nejvíce podnikatelů od jara

Ekonomika

V září přerušilo živnost 9489 podnikatelů, což je nejvíce od letošního března, kdy byl v zemi vyhlášen poprvé nouzový stav. Počet přerušených živností tak byl o pětinu vyšší než v srpnu a o polovinu vyšší než loni v září. Zároveň v září začalo podnikat 5817 lidí a 1887 lidí naopak živnost ukončilo. Počet podnikatelů se tak v září zvýšil o 3930, což je nejvyšší čistý přírůstek od ledna 2012. Vyplývá to z analýzy společnosti CRIF.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Živnost přerušilo letos o pětinu více lidí než před rokem

Počet přerušených živností v první polovině roku překročil 50.000. Podnikání pozastavilo o pětinu víc osob než ve stejném období loňského roku a o 38 procent víc než v roce 2018. Statistiky dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Ilustrační fotografie

V Česku začalo v prvním pololetí podnikat přes 31 tisíc živnostníků

Ekonomika

V prvním pololetí začalo v Česku podnikat 31.250 živnostníků. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku to bylo o deset procent méně. Celkový počet osob samostatně výdělečně činných přesáhl 2,13 milionu osob. Podnikatelské aktivity vyvíjí zhruba polovina z nich. Informace dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Poslanecká sněmovna

Sněmovna podpořila paušální daň pro některé živnostníky

Daně a mzdy

Živnostníci s ročním příjmem do 800.000 korun by mohli od 1. ledna příštího roku platit pouze jednu paušální daň. Využití této daně bude dobrovolné. Návrh zákona, který s tím počítá, dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Pro příští rok by mohla daň představovat 5740 korun měsíčně. Paušální daň by měla být složena z minimálního odvodu na zdravotní pojištění, navýšeného minimálního odvodu na sociální pojištění o 15 procent a daně 100 korun. Předlohu nyní posoudí rozpočtový výbor.

Ilustrační fotografie

Operátoři na popud vlády přišli se slevami pro živnostníky

Aktuality

Mobilní operátoři nabídli živnostníkům zvýhodněné balíčky služeb, které jim mají pomoci během epidemie koronaviru. Získají neomezené volání, SMS a data za sníženou cenu, kancelářský software nebo marketingové nástroje pro nastartování podnikání. Na poskytnutí nabídek se dohodli s ministerstvem průmyslu a obchodu. Vyplývá to ze sdělení firem.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Panika mezi živnostníky opadla, počet přerušených živností ale stále roste

Ačkoliv v prvním dubnovém týdnu své podnikání kvůli koronavirové krizi přerušilo 3 388 živnostníků, což je druhý nejvyšší týdenní počet od začátku března, v meziročním srovnání se jednalo jen o 10% nárůst. Nejvíc přerušených živností bylo v oboru stravování a zprostředkování velkoobchodu, přičemž v některých segmentech podnikání bylo zaznamenáno méně přerušení než v roce 2019. Data dnes zveřejnila poradenská společnost Bisnode.

Koronavirus Covid-19

Koronavirus má v Česku 31 obětí, živnostníci dostanou 25 tisíc

Aktuality

Měsíc od rozšíření koronavirové nákazy v Česku je v zemi víc než 3250 potvrzených případů, 31 pacientů s onemocněním COVID-19 zemřelo a vyléčených je zatím 45. Každý sedmý nakažený je senior nad 65 let, kteří jsou nejčastějšími oběťmi koronaviru.

práce v kanceláři

Čtvrtině firem a živnostníků hrozí kvůli koronaviru konec

Ekonomika

Až čtvrtině firem a živnostníků hrozí kvůli koronaviru a s ním souvisejícími opatřeními vlády likvidace. Pětina podniků musela zcela zastavit provoz. Vyplývá to z dnes zveřejněného průzkumu klubu Českého podnikání organizovaného agenturou Communa, která pořádá soutěže Firma roku a Živnostník roku nebo průzkum Město pro byznys. Průzkumu se zúčastnila ve dnech 26. a 27. března asi stovka účastníků soutěží Firma roku a Živnostník roku.

Ilustrační fotografie

Paušální daň může výrazně ulevit drobným živnostníkům. Některým se ale nevyplatí

Ekonomika

Návrh ministerstva financí na sjednocení odvodů a daní do jednotné platby pro drobné živnostníky může podle odborníků podnikatelům výrazně ulevit zejména v administrativě, ale i finančně. Na druhou stranu upozorňují, že chystané novinky by pravděpodobně nevyužili všichni živnostníci, na které cílí. Pro některé by totiž podání daňového přiznání zůstalo i nadále výhodnější variantou.

Ilustrační fotografie

Malí živnostníci by mohli platit daň a odvody pevnou částkou. Koho by se to týkalo?

Ekonomika

Hnutí ANO chce zavést pro nejmenší podnikatele možnost úhrady daně a zdravotních a sociálních odvodů jednou pevnou částkou. Odpadla by jim díky tomu administrativa s vedením evidence příjmů a s daňovým přiznáním i následné kontroly. Po dnešní ideové konferenci vládního hnutí v Ostravě to novinářům řekla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO).

Ilustrační fotografie

Mladí podnikatelé mají mezi živnostníky nejhorší platební morálku

Ekonomika

Nejhorší platební morálku mezi živnostníky mají mladí podnikatelé do třiceti let. Bez ohledu na pohlaví své závazky hradí průměrně s pětidenním zpožděním. S přibývajícím věkem se platební disciplína zlepšuje, ale zároveň roste rozdíl mezi muži a ženami. Takové jsou závěry analýzy poradenské společnosti Bisnode, která disponuje nejrozsáhlejší databází platebních informací v ČR.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

12. června 2024 11:13

12. června 2024 10:38

Léto je zátěž pro laky karoserií, zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku

Pravidelné mytí karoserie je nejenom vizitkou majitele, ale také důležitým nástrojem péče o automobil. Letní měsíce navíc mohou být pro laky karoserií problém a takzvaně zapečený ptačí trus může způsobit poškození vrchní vrstvy laku. V tomto období je tedy třeba mýt vůz častěji a operativněji. Jak vybrat správnou automyčku? Každý typ má své výhody a nevýhody. Na co si dát také pozor?

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy

Ilustrační fotografie

Komentář

Vláda chce do vesmíru poslat českého astronauta, za 1,5 miliardy korun. Přitom říká, že veřejné finance jsou v rozvratu

Téměř po půl století Česko zřejmě vyšle do vesmíru svého člověka. Po Vladimíru Remkovi se má stát druhým Čechem v kosmu armádní stíhací pilot Aleš Svoboda. Nabídku na uskutečnění nákladné cesty dostala vláda už minulý rok. Tehdy však odmítla. Podle nynějších slov ministra dopravy Martina Kupky se více než miliardová investice mnohonásobně vrátí.