Živnostníci využívající paušální daň nepodávají na finanční úřad daňová přiznání a nemusí ani evidovat příjmy a výdaje. Tato administrativní úleva může podnikatelům zkomplikovat cestu k hypotéce. Banky nyní hledají způsob, jak přistupovat k posuzování příjmů u živnostníků v paušálním režimu.
Letos poprvé se několik desítek tisíc drobných živnostníků přihlásilo k paušální dani. I když tato novinka na jedné straně snížila podnikatelům administrativní zátěž a v řadě případů přinesla i úsporu na dani z příjmu a platbách sociálního i zdravotního pojištění, na straně druhé jim může v následujících letech zkomplikovat cestu k hypotéce. „Banky mají ze zákona povinnost posoudit úvěruschopnost zájemce o hypotéku. V případě podnikatelů sledují výši příjmů v daňovém přiznání za jedno nebo i více posledních zdaňovacích období. Živnostníkům uplatňujícím daňový paušál ovšem odpadá povinnost podávat daňové přiznání a rovněž jakkoliv evidovat příjmy a výdaje. V současné době banky hledají cestu, jak budou příjmy u těchto žadatelů posuzovat,“ popisuje aktuální situaci Veronika Hegrová z online sjednávače hypoték hyponamiru.cz.
Živnostníci platící paušální daň by měli žádat o hypotéku co nejdříve
Pokud živnostník vstoupil do režimu paušální daně a uvažuje o hypotéce, neměl by s podáním žádosti příliš dlouho otálet. Přinejmenším ještě letos si vystačí s daňovým přiznáním za rok 2020, které měl povinnost naposledy podat. Veronika Hegrová k tomu dodává: „Lze očekávat, že banky budou akceptovat letos podaná daňová přiznání až do podání dalšího daňového přiznání za rok 2021, tedy dle standardní situace do konce března 2022. U živnostníků, kteří využívají služeb daňového poradce, to tedy může být až do 30. června 2022. Přístup jednotlivých bank se ovšem může lišit.“
Evidence příjmů a výdajů není povinná, ale může se hodit
Zákon o daních z příjmů neukládá živnostníkům v paušálním režimu povinnost vést jakoukoliv kontrolní evidenci. I přesto je ale důležité průběžně evidovat příjmy a sledovat, zda jejich souhrn ve zdaňovacím období nepřekročí hranici jednoho milionu korun. Pokud se totiž příjmy ze samostatné výdělečné činnosti dostanou nad tuto částku, musí se živnostník z paušální daně odhlásit, danit standardně a podat daňové přiznání. Tato povinnost podnikatelům vzniká i tehdy, pokud se například v průběhu roku stanou plátci DPH nebo společníky veřejné obchodní společností.
Banky sledují i příjmy na účtu zájemce o hypotéku
Daňové přiznání nemusí být jediným dokumentem prokazujícím příjmy živnostníka. Mnohé banky totiž u podnikatelů i nyní při hodnocení jejich bonity přihlíží k příjmům a výdajům na bankovním účtu. „U podnikatelů přistupují banky k žádosti o hypotéku individuálně. Kromě daňových přiznání se velmi často zajímají o čisté příjmy po zaplacení daní. Pokud má živnostník stabilní, transparentní a dostatečně vysoké příjmy, se získáním hypotéky by neměl mít problém ani při uplatnění nového paušálního režimu daně. Kdo chce mít ale i v roce 2022 „jistotu“ uznání příjmu za rok 2021, doporučují nyní banky danit jako doposud, tedy neuplatňovat paušální daň,“ dodává Veronika Hegrová.
Témata: paušální daň, daně, hypotéky, živnostníci
Související
8. ledna 2023 10:44
8. února 2022 15:12
14. ledna 2022 13:26
8. ledna 2022 13:28
29. září 2021 9:04