Koronavirus má v Česku 31 obětí, živnostníci dostanou 25 tisíc

Měsíc od rozšíření koronavirové nákazy v Česku je v zemi víc než 3250 potvrzených případů, 31 pacientů s onemocněním COVID-19 zemřelo a vyléčených je zatím 45. Každý sedmý nakažený je senior nad 65 let, kteří jsou nejčastějšími oběťmi koronaviru.

Koronavirus Covid-19

Epidemie v polovině března výrazně ochromila každodenní život v zemi a těžce dopadá na mnohé živnostníky, firmy i celou ekonomiku. Vláda dnes rozhodla, že osobám samostatně výdělečně činným (OSVČ) postiženým šířením koronaviru vyplatí jednorázovou částku 25.000 korun. Bezprecedentní omezení pohybu, běžných aktivit i podnikání potrvají minimálně do Velikonoc, v druhé polovině dubna vláda na základě aktuální epidemiologické situace rozhodne, zda je možné část restrikcí uvolnit.

Podnikatel, který chce získat od státu jednorázovou finanční podporu, o ni musí požádat a doložit například pokles tržeb za první čtvrtletí meziročně o deset procent. Původně zamýšlelo ministerstvo financí vyplácet podnikatelům 15.000 korun měsíčně. Ministři také schválili pravidla takzvaného kurzarbeitu, vztahovat se bude na mzdy od 12. března do konce dubna. Stát poskytne 80 procent náhrady mzdy lidí v karanténě a pracovníků uzavřených provozů, a to do 39.000 korun. U omezení výroby kvůli výpadku pracovníků, surovin či poklesu poptávky to bude 60 procent, a to do 29.000 korun.

Vláda se znovu sejde ve středu, projedná návrh na prodloužení nouzového stavu platný zatím do 12. dubna. Prodloužení musí schválit Sněmovna, která by o vládním návrhu měla rozhodovat příští týden.

K dnešnímu večeru se nákaza potvrdila u 3257 lidí. Mezi 31 zemřelými v nemocnicích tvoří většinu senioři, kteří se často nakazili v domovech důchodců. První pacient nakažený koronavirem zemřel v Česku 22. března. Byl to pětadevadesátiletý muž, který žil v domově pro seniory a nakazil se zřejmě v léčebně dlouhodobě nemocných. V podobných zařízeních je nakažených klientů více než stovka, v některých desítky najednou. Návštěvy jsou tam zakázané od 9. března, klienti se tak většinou nejspíš nakazili od personálu. V zařízení v Litoměřicích se dnes potvrdila nákaza u více než 50 klientů, přes dvě desítky nakažených jsou také v dalším na Havlíčkobrodsku nebo léčebně dlouhodobě nemocných v Praze.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) chce proto v těchto zařízeních testovat na nákazu novým koronavirem. O situaci bude ve středu znovu jednat prostřednictvím videokonference s hejtmany. Je podle ní třeba najít řešení pro případ, že se o nemocné v domovech nebude mít kdo starat.

Klíčové je při epidemii udržet i chod zdravotnického systému a dostatek personálu, nákaza se totiž objevila už v několika nemocnicích a zasáhla desítky lékařů a sester. Onemocnění COVID-19 se potvrdilo také u devíti pracovníků kardiologického oddělení nemocnice Pardubice, oddělení funguje v omezeném provozu. Vláda rozhodla, že do všech nemocnic v zemi pořídí kamery snímající teplotu, dnes jich stát objednal 500. Měly by pomáhat odhalovat potenciálně infekční lidi, kteří do nemocnic přicházejí.

Počet testů na koronavirus roste a blíží se 50.000. V pondělí jich laboratoře a hygienické stanice provedly 5313, dosud nejvíc za jeden den. Nákaza se potvrdila v pondělí u 184 lidí, což bylo o dvě desítky více než v neděli, ale méně proti sobotním 262 a pátečním 373. Stoupá počet laboratoří, které mohou testy provádět. V Nemocnici na Bulovce pomáhá s testováním robot vyvinutý na ČVUT. Laboratoř teď zvládne testovat až 400 vzorků denně. Preventivní testy na koronavirus dnes absolvovali přímo ve Strakově akademii i lidé z nejbližšího okolí premiéra Andreje Babiše (ANO).

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky