věznice

Ilustrační fotografie

Stát podepsal smlouvu na náramky pro vězně, subdodavatel bude z Polska

Aktuality

Probační a mediační služba (PMS) uzavřela smlouvu s firmou Forsolution CZ na dodávku elektronického monitorovacího systému. Forsolution bude takzvané náramky pro domácí vězně dodávat a zajišťovat jejich provoz po dobu sedmi let za 93,6 milionu korun s DPH. Subdodavatelem zařízení bude polská společnost Enigma Systemy Ochrony Informacji. ČTK to dnes sdělil mluvčí PMS Martin Bačkovský.

Ilustrační fotografie

Stát loni vyplatil rekordní odškodnění za nezákonná stíhání a vazbu

Aktuality

Stát musel za loňský rok vyplatit lidem rekordní odškodnění za nezákonná trestní stíhání a vazbu. Celkově šlo na satisfakci kvůli chybnému postupu policie a státních zástupců téměř 109 milionů korun. Vyplývá to ze statistiky ministerstva spravedlnosti, kterou zveřejnil časopis Neovlivní.cz. V roce 2021 to přitom bylo o čtyřicet milionů méně a ani v předchozích letech odškodnění nikdy nepřekročilo stomilionovou hranici.

Ilustrační fotografie

Vláda zakáže od půlnoci na sobotu návštěvy ve věznicích

Aktuality

Vláda zakáže kvůli šíření koronaviru s účinností od půlnoci na sobotu návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech. Vězňům bude umožněno více telefonovat s příbuznými a změní se také systém doručování balíků. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Mluvčí Vězeňské služby (VS) potvrdila ČTK, že bezpečnostní sbor již přijal opatření, která budou vězňům zákaz návštěv kompenzovat.

Ilustrační fotografie

Firma nedodala elektronické náramky pro domácí vězně. Hrozí omezení monitoringu

Aktuality

Izraelská firma SuperCom nedodala objednanou novou sadu 120 elektronických náramků pro odsouzené. Podle Probační a mediační služby (PMS) kvůli tomu hrozí přechodné omezení monitoringu a jeho nahrazení namátkovými kontrolami probačních úředníků. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka a dodal, že PMS se již připravuje i na variantu vypsání nové veřejné soutěže.

David Rath

Aktuality

Rath převezl novináře čekající v Ruzyni. Nastoupil do věznice v Teplicích

Bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil k výkonu sedmiletého trestu vězení za korupci při zadávání tendru na rekonstrukci zámku Buštěhrad na Kladensku. Překvapivě se ovšem nedostavil do věznice v Praze-Ruzyni, kde na něj celý den čekali novináři, nýbrž do věznice v Teplicích. ČTK to potvrdil důvěryhodný zdroj.

Ilustrační fotografie

Děti chodily za školu. Rodičům hrozí 2 roky vězení

Aktuality

V součtu stovky hodin zameškali ve škole bez omluvy dva chlapci z Hodonínska, jejich rodiče nyní policisté podezírají z trestného činu ohrožování výchovy dítěte. V případě prokázání viny jim hrozí až dva roky vězení. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Petr Zámečník.

Ilustrační fotografie

Trumpův bývalý právník Cohen má dnes nastoupit do vězení. Stráví tam tři roky

Aktuality

Někdejší osobní právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen by dnes měl nastoupit do vězení. Tříletý trest si odpyká ve federálním nápravném zařízení v obci Otisville asi 110 kilometrů severozápadně od New Yorku. Soud v prosinci poslal dlouholetého Trumpova spolupracovníka za mříže za lhaní Kongresu, krácení daní a porušení zákonů o financování politické kampaně.

Ilustrační fotografie

Barmský prezident amnestoval přes 9000 vězňů

Aktuality

Barmské úřady dnes začaly propouštět z věznic více než 9000 odsouzených, kterým prezident Win Myin při příležitosti barmského Nového roku udělil amnestii. Informovala o tom agentura Reuters. Prezident oznámil, že amnestie se týká 9353 vězňů, mezi nimiž je 16 cizinců. Amnestování vězňů u příležitosti Nového roku je v Barmě pravidelnou záležitostí.

Ilustrační fotografie

Ekonomika

Firmám chybí zaměstnanci. Zvoní na brány českých věznic

Manažeři firem čím dál častěji zvoní na brány českých věznic. Kvůli nízké míře nezaměstnanosti totiž obtížněji shání zaměstnance, proto je hledají i mezi odsouzenými. Vloni jich pro soukromé podniky pracovalo bezmála tři a půl tisíce. Pokrýt plně velkou poptávku po profesích se tím ale nedaří. Zkušenosti oslovených firem i vězeňské služby přitom potvrzují, že jde o vzájemně prospěšnou spolupráci.

CZK

Pracující vězni si polepší. Budou dostávat vyšší mzdu

Aktuality

Výše odměn pracujících vězňů budou navázány na minimální mzdu. U nejméně kvalifikovaných pracovníků by odměna měla představovat 50 procent minimální mzdy, schválila dnes vláda. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO). Mzdy budou zvýšeny zhruba o 1200 korun oproti současnosti, pracující odsouzení nyní berou od 5500 do 13.750 korun hrubého měsíčně.

Policie ČR

Žena vylákala z učitelky svého syna pět milionů. Psychický teror trval dva roky

Aktuality

Brněnská policie obvinila sedmačtyřicetiletou ženu z podvodu. Z učitelky svého syna vylákala psychickým nátlakem a pod různými lživými záminkami bezmála pět milionů korun. Na policejním webu to dnes uvedla mluvčí Petra Hrůzová. Žena je ve vazbě, hrozí jí až osm let vězení. Podle policie si tak obstarávala peníze dva roky.

Ilustrační fotografie

Česko patří v Evropě k zemím s nejvyšším počtem vězňů

Aktuality

Česká republika patří v Evropě k zemím s nejvyšším počtem vězňů na 100.000 obyvatel. V roce 2015 bylo v Česku za mřížemi 198 lidí na 100.000 obyvatel, o šest procent více, než v roce 2005. To ČR řadí co do počtu vězňů na 11. místo ze 49 sledovaných zemí. Vyplývá to z dnes zveřejněné srovnávací zprávy Rady Evropy o situaci v evropských věznicích, která sleduje období let 2005 až 2015.

Věznice, ilustrační fotografie

Aktuality

Ponižování, výhrůžky, tresty smrti. Jak fungovala StB?

Premiér v demisi a předseda hnutí ANO Andrej Babiš po letech sporu prohrál soudní bitvu o to, že byl oprávněně veden jako agent StB. Bratislavský krajský soud zamítl jeho stížnost a Andrej Babiš se už nemůže odvolat. Není od věci si připomenout, co vůbec Státní bezpečnost byla zač.

Ilustrační fotografie

Lidé si často pomáhají k úvěru malou lží. Za úvěrový podvod mohou skončit za mřížemi

Půjčky a spoření

Zamlčení nesplacených úvěrů, nepravdivě uvedené příjmy a výdaje, falšovaná potvrzení o příjmu nebo lži o počtu vyživovaných děti. To jsou nejčastější prohřešky žadatelů o úvěr. Lidé se často domnívají, že když si pomohou malou lží, nemůže se nic stát. Ve skutečnosti se ale takto dopouštějí úvěrového podvodu, a to i u menších půjček v řádech tisíců až desetitisíců korun. Počet lidí stíhaných za úvěrový podvod v posledních letech roste.

Věznice, ilustrační fotografie

Dalík za mřížemi. Vítej v pekle, křičeli na něj vězni z oken

Aktuality

Lobbista Marek Dalík nastoupil v Praze - Ruzyni do vězení svůj čtyřletý trest. Veřejnost napínal, protože den předtím byl viděn na letišti. Spekulace o útěku do Argentiny se ale nepotvrdily. Dvacet minut před vypršením lhůty se dnes hlásil ve vrátnici ruzyňské věznice.

Věznice, ilustrační fotografie

Zavede Česko trest smrti? Čtěte názor lidu

Aktuality

Turecko zvažuje opětovné zavedení trestu smrti (i přes nesouhlas EU) a Češi by tuto zemi klidně následovali také! Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Se zavedením nejvyššího trestu v České republice souhlasilo 58 procent dotázaných.

Věznice, ilustrační fotografie

Poslanci chtějí trestat i dětské vrahy. Co vy na to?

Aktuality

Za vraždu by nově mohly jít "sedět" i děti mladší 15 let. Alespoň s tím počítá nová verze zákona, kterou dnes předloží Parlamentu poslanci ústavněprávního výboru v čele s Jeronýmem Tejcem (ČSSD). Původně se mluvilo i o celkovém snížení hranice na 14 let, ta však nakonec zůstane zachována.

Aktuálně se děje

14. června 2024 9:44

13. června 2024 13:35

13. června 2024 10:36

Ceny pohonných hmot jdou rychle dolů, navzdory blížící se vrcholné motoristické sezóně. Pokles ale zbrzdí

Ceny pohonných hmot v Česku dále klesají. A tempo jejich zlevňování navíc nabírá na obrátkách. V uplynulém týdnu zlevnil benzin v průměru o 66 haléřů na litr, na 37,85 koruny za litr. Je tak nejlevnější od poloviny února. Nafta zlevnila o 63 haléřů na litr a stojí 35,98 koruny za litr. Nafta tak stojí méně než 36 korun za litr poprvé od začátku loňského srpna, kdy se spotřební daň z ní po přechodném snížení vrátila z úrovně 8,45 Kč/l na 9,95 Kč/l. Ceny paliv u českých čerpacích stanic klesají soustavně od konce dubna.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy

Vepřové maso, ilustrační fotografie

Komentář

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za cla na elektroauta

Čína chystá omezení dovozu vepřového z EU, jako odvetu za clo na elektroauta. Čínský krok bude „ránou“ pro zbývající české výrobce vepřového, naopak z něj bude těžit Rusko. Na Green Deal a s ním související obchodní válku EU s Čínou tak může doplatit nejen český autoprůmysl, ale také právě české zemědělství, vydělá na tom Kreml.