Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Zavede Česko trest smrti? Čtěte názor lidu

Věznice, ilustrační fotografie
Věznice, ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Turecko zvažuje opětovné zavedení trestu smrti (i přes nesouhlas EU) a Češi by tuto zemi klidně následovali také! Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Se zavedením nejvyššího trestu v České republice souhlasilo 58 procent dotázaných.

Pro Turecko v tuto chvíli už není tak zásadní směřovat do EU a vážně proto zvažuje, že po nevydařeném pokusu o puč opět zavede trest smrti. 

Tato informace vyvolala bouřlivé diskuze po celém světě. A jak vyplynulo z výsledků průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), Češi rozhodnutí Turecka více než chápou. Sami by dokonce trest smrti v České republice nejraději zavedli.

CVVM provedlo červnový průzkum mezi tisícovkou lidí starších 15 let. Pro zpřísnění českého právního systému a zavedení nejvyššího trestu se vyjádřilo 58 procent dotázaných lidí. Naopak proti bylo 35 procent lidí.

Nemění se ale ani názory na interrupci a eutanazii. Milosrdnou smrt by podle průzkumu povolilo 66 procent lidí, výslovně proti možnosti ukončit trápení umírajícího člověka je 24 procent lidí. Desetina pak nemá jasno.

Právo rozhodnout se o přerušení těhotenství přiznává ženám 68 procent Čechů. Podle 18 procent lidí by měla být interrupce povolena jen v případě, že by zdravotní nebo sociální podmínky byly špatné a sedm procent jen v případě ohrožení života těhotné ženy. Pro úplný zákaz jsou pouhá tři procenta dotázaných.

Témata:  věznice trest smrti

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy