Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Vláda zakáže od půlnoci na sobotu návštěvy ve věznicích

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Vláda zakáže kvůli šíření koronaviru s účinností od půlnoci na sobotu návštěvy ve věznicích a detenčních ústavech. Vězňům bude umožněno více telefonovat s příbuznými a změní se také systém doručování balíků. Na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády to řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Mluvčí Vězeňské služby (VS) potvrdila ČTK, že bezpečnostní sbor již přijal opatření, která budou vězňům zákaz návštěv kompenzovat.

Vězeňská služba už dříve zavedla kvůli nebezpečí šíření nákazy koronavirem povinné bezkontaktní měření tělesné teploty u všech, kdo vcházejí do věznic či detenčních ústavů. K zákazu návštěv odsouzených ale doposud nepřistoupila.

Návštěv od svých blízkých se od soboty nedočkají odsouzení ani obvinění, kteří jsou ve vazbě. "Toto ochranné opatření bude trvat po dobu nouzového stavu, případně do odvolání," uvedla mluvčí VS Petra Kučerová. I po zákazu budou moci do věznic i nadále vstupovat advokáti nebo například pracovníci zásobování, pokud jim dozorci nenaměří zvýšenou teplotu.

"Zrušení návštěv vnímáme jako ochranné opatření s cílem eliminovat průnik koronaviru do vazebních věznic, věznic a ústavů pro výkon zabezpečovací detence, a maximálně tak ochránit naše příslušníky, zaměstnance a vězněné osoby," komentovala VS rozhodnutí vlády.

Vězeň má za normálních okolností nárok na tři hodiny návštěv měsíčně, přičemž se za ním mohou dostavit až čtyři lidé. Podle Kučerové to vzhledem k současnému počtu lidí za mřížemi představuje značné množství lidí z venku, kteří by mohli koronavirus roznést. Mezi kompenzačními opatřeními pak mluvčí jako příklad ve shodě s premiérem zmínila možnost častějšího telefonního kontakt s rodinami.

Zákaz návštěv ve věznicích byl už dříve vyhlášen také v Itálii, která je z evropských zemí nejpostiženější šířením nového typu koronaviru. Vzpoury, které v návaznosti na tento krok vypukly v téměř třech desítkách věznic, si vyžádaly 12 obětí. Podle agentury Reuters většina zemřela na předávkování léky, které požili, když se dostali do vězeňských ošetřoven. Také Slovensko už dříve zakázalo návštěvy ve věznicích.

Témata:  věznice Koronavirus COVID-19 Česko

Aktuálně se děje

21. května 2024 10:46

O starší byty je zájem. Prodej na jaře výrazně zrychlil

Zájem o starší byty v prvním čtvrtletí rostl. Ukazují to čísla realitní společnosti RE/MAX, podle které se mediánová doba od zveřejnění bytu v nabídce po její rezervaci zkrátila v březnu na 33 dnů. Ve srovnání s délkou prodeje v předchozím roce se doba zkrátila téměř na polovinu.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy