Vězni, do práce, velí ministerstvo. Zatím jich pracuje polovina

Ministerstvo spravedlnosti a vězeňská služba chtějí zvýšit počty pracujících vězňů. Zatím jich do zaměstnání během výkonu trestu chodí zhruba polovina.

Ilustrační fotografie
reklama

Vybudovat firmy přímo napojené na vězeňské areály nebo najít podnikatele, kteří zaměstnají vězně. Ministerstvo spravedlnosti chce, aby v horizontu několika let pracoval každý práceschopný odsouzený. Teď je to zhruba polovina. "Jde zhruba o 6500 vězňů," potvrdil generální ředitel vězeňské služby Petr Dohnal.

Třeba v ženské věznici ve Světlé nad Sázavou nebo plzeňské mužské věznici už se budují takové podniky, v nichž práci najdou stovky odsouzených. Ve světelské firmě na výrobu cukrovinek by mělo být od června být zaměstnáno 200 vězeňkyň.

O práci má ve Světlé zájem okolo pěti set odsouzených žen z celkových osmi stovek. Důvod je jasný - peníze. "Vydělají si 5500 korun," uvedla ředitelka věznice Gabriela Slováková.

"Jde o resocializační věc, aby vězni měli návyky do normálního života," sdělil ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Kromě toho stát i ušetří. Každý vězeň, který pracuje, ze své výplaty přispívá 1500 korun na pobyt ve vězení.

Pro zaměstnavatele jsou zase vězni lákavou levnou pracovní sílou. "Vězni jsou většinou dobří zaměstnanci, pracovití," doplnil jeden ze zaměstnavatelů vězňů Petr Hlavatý.

A ministerstvo chce jít ještě dál. V budoucnu by vězni mohli pomáhat například při stavbě dálnic nebo vyrábět a dodávat různé výrobky a zboží státním institucím.

Témata: věznice

Doporučujeme

Související:

Fokus
Aktuálně
Doporučujeme
Zobrazit: mobil | klasicky