Úřad práce

Úřad práce

Úřad práce nabízí lidem až 50 000 Kč na vzdělávání

Důchody a sociální podpora

Během následujících 16 měsíců chce Úřad práce ČR proškolit a rekvalifikovat v digitálních dovednostech cca 100 000 lidí. Dosud kurzy úspěšně absolvovalo zhruba 13 000 zájemců. Prostřednictvím vzdělávacího e-shopu úřad v současnosti nabízí více než 1 700 kurzů digitálního vzdělávání a rekvalifikací, a to všem zájemcům – zaměstnaným i nezaměstnaným. Na digitální vzdělávání svých občanů má Česko k dispozici 5,5 miliardy korun z Národního plánu obnovy, který financuje Evropská unie.

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR

Žadatelům o dávky odpadne povinnost dokládat potvrzení o příjmu. Úřad práce zapojí zaměstnavatele

Důchody a sociální podpora

Klienti Úřadu práce ČR nově nebudou muset u žádostí o dávky povinně dokládat své příjmy. Stačí, aby úřadu dali souhlas a ten si jejich příjmy opatří sám tím, že k jejich doložení vyzve zaměstnavatele. Tento krok je součástí modernizace a zlepšování služeb Úřadu práce ČR. Cílem je zjednodušit přístup k dávkám nebo příspěvkům klientům, kteří se ocitli v těžké životní situaci a potřebují pomoc.

Úřad práce

Růst nezaměstnanosti odpovídá sezoně, trh práce zůstává napjatý, shodují se analytici

Ekonomika

Mírný nárůst nezaměstnanosti na červencových 3,5 procenta z červnových 3,4 procenta odpovídá sezonnímu vývoji. Nic se nemění na tom, že český trh práce zůstává napjatý, shodují se analytici, které ČTK oslovila. Rizikem pro nadcházející měsíce je podle nich situace v průmyslu, kde se firmy potýkají s úbytkem zakázek. Přesto analytici do konce roku neočekávají překročení čtyřprocentní nezaměstnanosti.

Úřad práce

Úřad práce přesunul zhruba 4000 zaměstnanců do vyšší platové třídy

Daně a mzdy

Úřad práce (ÚP ČR) od 1. srpna přesouvá zhruba 4000 zaměstnanců do vyšších platových tříd. Podle pověřeného ředitele ÚP ČR Karla Trpkoše se to týká zejména takzvaných prvoliniových zaměstnanců, tedy těch, kteří jsou v přímém kontaktu s klienty. Další přesuny do vyšších platových tříd úřad chystá na podzim. Průměrná mzda zaměstnanců ÚP ČR tak letos přesáhne 41.000 korun. V Úřadu práce je zhruba 11.500 míst. Trpkoš zároveň upozornil, že úřad připravuje rušení některých poboček, které kvůli digitalizaci nebudou tolik vytížené.

Úřad práce

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku dál klesla, v dubnu na 3,6 procenta

Nezaměstnanost v Česku v dubnu dál klesla, tentokrát o desetinu procentního bodu na 3,6 procenta. Na konci dubna bylo bez práce 261.700 lidí, o 11.800 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst se téměř nezměnil, zaměstnavatelé jich v dubnu, stejně jako v březnu, nabízeli zhruba 284.500. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Loni v dubnu byla nezaměstnanost v Česku 3,3 procenta.

Úřad práce

Úřad práce chystá v Praze náborovou kampaň

Ekonomika

Úřad práce chystá náborovou kampaň k získání nových pracovníků na neobsazená místa v Praze. Spustit ji plánuje v květnu či červnu. Lákat chce do "moderního úřadu" po transformaci. Nižší výdělek by měla zvýšit odměna. ČTK to řekl šéf sekce informačních technologií ministerstva práce Karel Trpkoš, který je pověřený řízením úřadu. Úřady čelí kritice za zpožďování zpracování a výplaty dávek. Podle ministra práce Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by zhruba do měsíce a půl měly pobočky dokázat odbavit žadatele v zákonných lhůtách. O situaci v úřadu jednal dnes sněmovní sociální výbor. Plány Trpkoš nastínil i poslancům.

Úřad práce

Úřad práce prověřuje solidární příspěvky, část žadatelů musí doklady donést osobně

Důchody a sociální podpora

Úřady práce ověřují kvůli podezření na možné podvody žádosti o solidární příspěvky na ubytování uprchlíků. Některé z nich jsou tak teď zamítnuté a žadatelé budou muset po vyzvání přinést do poboček doklady o bytě či o ubytovaných. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva práce Eva Davidová. Podle ní vyplácení podpory zastavené není. Solidární příspěvek mohou získat lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě víc než 16 dnů v měsíci v kuse bezplatně či za úhradu energií ubytovávají příchozí.

Úřad práce

Jurečka odvolal generálního ředitele úřadu práce Najmona

Aktuality

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odvolal v úterý generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona. Dlouhodobě byl nespokojen s jeho řízením úřadu. Na post ministerstvo vypíše výběrové řízení. Do té doby instituci dočasně povede vrchní ředitel sekce informačních technologií ministerstva práce Karel Trpkoš. ČTK to oznámilo tiskové oddělení ministerstva. Najmonovo vyjádření ČTK zjišťuje.

Úřad práce

Ekonomika

Nezaměstnanost v lednu vzrostla na 3,9 procenta, lidí bez práce je víc než volných míst

Nezaměstnanost v Česku v lednu vzrostla na 3,9 procenta z prosincových 3,7 procenta. Bez práce bylo 283.059 lidí. Je jich tak už více než volných míst, kterých zaměstnavatelé na konci měsíce nabízeli 281.141. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR). Loni v lednu byla míra nezaměstnanosti 3,6 procenta. Novou práci tehdy hledalo 267.000 lidí, k dispozici měli téměř 352.000 volných míst.

Úřad práce

Úřadům práce chybí podle jejich šéfa 232 pracovníků pro vyřizování dávek

Důchody a sociální podpora

Úřadům práce chybí 232 pracovníků, kteří by vyřizovali dávky. Nejvíc těchto neobsazených míst je v Praze, a to osm desítek. Na společném jednání sociálních výborů Sněmovny a Senátu to dnes řekl generální ředitel úřadu práce Viktor Najmon. Úřady čelí náporu žadatelů a kritice za zpožďování dávek. Stav kritizoval dnes i ombudsman Stanislav Křeček. Podle něj jediným řešením k získání chybějícího personálu je zvýšení výdělků. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) řekl, že i pro letošek počítá s mimořádnými odměnami pro úřady práce a ministerstvo chystá také úpravu platových tabulek. Ministr kritizoval šéfa úřadu za neřešení situace.

Úřad práce

Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 3,7 procenta, volných míst ubylo

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku v prosinci stoupla na 3,7 procenta, zatímco předchozí tři měsíce stagnovala na 3,5 procenta. O práci se prostřednictvím úřadů práce ucházelo 271.803 lidí, to je o 14.616 více než o měsíc dříve. Současně o zhruba 3300 oproti listopadu ubylo volných pracovních míst, kterých zaměstnavatelé na konci loňského roku nabízeli 288.647. Jejich nabídka byla přesto dál vyšší než počet uchazečů. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR). Předloni v prosinci činila nezaměstnanost v zemi 3,5 procenta.

Úřad práce

Tempo snižování stavů zaměstnanců nabralo v českém průmyslu před koncem roku 2022 výrazně na obrátkách. O práci může letos přijít přes 100 tisíc lidí

Ekonomika Komentář

Komentář Lukáše Kovandy: Tuzemské podniky zpracovatelského průmyslu loni v prosinci výrazně zvýšily tempo snižování stavů svých pracovníků. A to na dosud nejvýraznější úroveň za celou dobu trvání současné inflační krize. Vyplývá to z pravidelného šetření podmínek v českém zpracovatelském průmyslu, jehož výsledky za prosinec 2022 (viz zde) dnes zveřejnila společnost S&P Global.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Situace na pracovním trhu se zhoršuje, nezaměstnanost pomalu poroste

Ekonomika

Situace na českém pracovním trhu se zhoršuje, nezaměstnanost v dalších měsících pomalu poroste s tím, jak firmy budou kvůli vysokým cenám energií omezovat výrobu. Shodli se na tom analytici, které oslovila ČTK. Nezaměstnanost v Česku dosáhla v říjnu 3,5 procenta, zůstala tak na stejné hodnotě jako v září, oznámil dnes Český statistický úřad.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Nový strašák českých domácností: Obavu z drahoty střídá strach z propouštění a nezaměstnanosti

Ekonomika

Komentář Lukáše Kovandy: České domácnosti se obávají zhoršení své vlastní finanční situace v nadcházející době jako dosud nikdy v historii měření od roku 2003. Jejich obava je hlubší dokonce než během světové finanční krize před třinácti lety a je mnohem hlubší než kdykoli během pandemie. Vyplývá to z říjnových dat k náladě v ekonomice, která dnes zveřejnil ČSÚ.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Nezaměstnanost v Česku v září mírně vzrostla na 3,5 procenta

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku v září vzrostla na 3,5 procenta ze srpnových 3,4 procenta. V evidenci úřadů práce bylo 256.380 lidí. Zaměstnavatelé nabízeli 306.098 volných míst, jejich počet se proti předchozímu měsíci snížil zhruba o 6200. Údaje dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Podle něj se nezaměstnanost vyvíjí podle klasické křivky, v příštích měsících může stagnovat nebo mírně růst. Loni v září byla nezaměstnanost rovněž 3,5 procenta, bez práce tehdy bylo 262.142 lidí.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Důchody a sociální podpora

Úřady práce začínají zpracovávat žádosti o příspěvek 5000 Kč na dítě

Úřady práce by měly dnes začít zpracovávat žádosti o příspěvek 5000 korun na dítě, peníze by měla velká část žadatelů získat do začátku září. Žádosti je možné podávat od 15. srpna. Ministerstvo práce oznámilo, že jich za první týden eviduje skoro 300.000 pro víc než 470.000 dětí.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Úřady práce začínají tento týden vyřizovat příspěvek 5000 Kč na dítě

Důchody a sociální podpora

Úřady práce začínají tento týden vyřizovat příspěvek 5000 korun na dítě pro rodiny, které pobírají dětské přídavky. Ostatní domácnosti s loňským hrubým příjmem do milionu korun budou pak moci o podporu začít žádat přes portál, který ministerstvo plánuje zprovoznit kolem 13. srpna. Na dotaz ČTK to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Úřad práce, ilustrační fotografie

Úřad práce vydal 1 000 povolení k práci uprchlíkům, firmy nabízí 17 000 míst

Ekonomika

Úřady práce vydaly zatím kolem 1000 pracovních povolení uprchlíkům z Ukrajiny. Zaměstnavatelé nabízejí přes úřad práce teď příchozím téměř 17.000 volných míst. ČTK to sdělila mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Návrh zákona, podle něhož by ukrajinští uprchlíci s vízem ke strpění mohli získat zaměstnání volně a pracovní povolení by už nepotřebovali, by měla v pátek schvalovat Sněmovna a příští středu nejspíš pak Senát. Poté normu dostane k podpisu prezident.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Situace na trhu práce je příznivá, uvádí analytici

Ekonomika

Mírný nárůst nezaměstnanosti je způsoben standardním sezónním vývojem a nelze z něj dělat významné závěry, situace na trhu práce totiž zůstává nadále příznivá. Vyplývá to z vyjádření analytiků, které dnes ČTK oslovila. S nástupem jarních měsíců lze podle ekonomů čekat opět pokles míry nezaměstnanosti. Nezaměstnanost v Česku se v lednu zvýšila na 3,6 procenta, což je o desetinu procentního bodu více než v prosinci. Bez práce bylo 267.076 lidí, zhruba o 9000 více než o měsíc dříve, informoval dnes Úřad práce ČR.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Ekonomika

Nezaměstnanost v listopadu klesla na 3,3 procenta

Nezaměstnanost v Česku v listopadu klesla z říjnových 3,4 procenta na 3,3 procenta. Nižší byla naposledy loni v březnu. Uchazečů o práci úřady evidovaly 245.549, zhruba o 6100 méně než v předchozím měsíci a o téměř 29.000 méně než před rokem, kdy nezaměstnanost činila 3,8 procenta. Nabídka pracovních míst se proti předchozímu měsíci sice snížila, nicméně stále jich bylo více než uchazečů. Zaměstnavatelé jich nabízeli téměř 345.000. Na volné místo tak připadá v průměru 0,7 uchazeče, informoval dnes Úřad práce ČR. Analytici pokles nezaměstnanosti předpokládali.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Úřady práce schválily zatím 3 700 žádostí o náhradní výživné, vydaly 9,6 milionů

Důchody a sociální podpora

Úřady práce schválily za první tři měsíce 3679 žádostí o náhradní výživné od státu za neplatiče. Vyplatily na něm za tu dobu 9,6 milionu korun. Celkem od začátku července do konce září dostaly 4553 žádostí o tuto novou dávku. ČTK to řekla mluvčí generálního ředitelství úřadu práce Kateřina Beránková. Náhradní výživné se v Česku zavedlo od července. Z údajů úřadu vyplývá, že dávku v první čtvrtroce dostalo pět tisícovek dětí.

Úřad práce, ilustrační fotografie

Nezaměstnanost v Česku v červenci zůstala 3,7 procenta

Ekonomika

Nezaměstnanost v Česku v červenci zůstala stejně jako předchozí měsíc na hodnotě 3,7 procenta, předtím čtyři měsíce v řadě klesala. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Úřad práce ČR. Počet uchazečů o práci se oproti červnu snížil o 1124 na 272.178, ve srovnání s loňským červencem je nezaměstnaných bezmála o 7500 méně. Naopak nabízených pracovních míst přibylo.

Aktuálně se děje

22. června 2024 12:06

21. června 2024 10:11

21. června 2024 9:46

Předpověď počasí na noc a sobotu 22. června

Za zvlněnou studenou frontou, která postoupí ze střední Evropy dále k východu, se k nám začne rozšiřovat výběžek vyššího tlaku vzduchu od západu, informuje ČHMÚ.

Zdroj: Marie Dvořáková

Další zprávy