Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Úřad práce prověřuje solidární příspěvky, část žadatelů musí doklady donést osobně

Úřad práce
Úřad práce
Foto: Michael Zelinka / INCORP images

Úřady práce ověřují kvůli podezření na možné podvody žádosti o solidární příspěvky na ubytování uprchlíků. Některé z nich jsou tak teď zamítnuté a žadatelé budou muset po vyzvání přinést do poboček doklady o bytě či o ubytovaných. ČTK to sdělila mluvčí ministerstva práce Eva Davidová. Podle ní vyplácení podpory zastavené není. Solidární příspěvek mohou získat lidé, kteří u sebe doma či ve svém volném bytě víc než 16 dnů v měsíci v kuse bezplatně či za úhradu energií ubytovávají příchozí.

Na možné zneužívání digitalizovaných dávek a nedostatečnou kontrolu poukazovaly odbory. Hospodářské noviny minulý týden napsaly, že úřad práce vyplatil přes 600.000 korun skupině žadatelů s jedním společným účtem a ministerstvo práce systém pozastavilo.

"Vyplácení příspěvku pro solidární domácnost není pozastavené. Některé žádosti jsou nyní ve stavu 'zamítnuto', tyto žádosti je nutné ověřit na kontaktním pracovišti Úřadu práce ČR. Vzhledem k podezřením, že může docházet k podvodům, musíme ověřit širší skupinu ubytovatelů a také zdokumentovat propojení s osobami z Ukrajiny, které jsou v solidárních domácnostech ubytovány. Ostatní žádosti jsou vypláceny standardně jako v předchozích měsících," uvedla Davidová. Kolik ubytovatelů bude muset na vyzvání s doklady zajít na úřad, neupřesnila.

Úřad práce v aplikaci píše, že se v poslední době objevily podvody kolem proplácení, proto musel zavést řadu kontrol a žádost mohla být zamítnuta. "To nutně neznamená, že je něco špatně. Ale pravděpodobně je ve Vaší žádosti některá skutečnost, kterou nyní potřebujeme prověřit. Toto prověření lze provést pouze osobně," informuje úřad. Požádal, aby lidé s sebou přinesli nájemní či podnájemní smlouvu, doklad o době poskytování ubytování a o tom, že bydlení splňuje požadavky. Nutný je také doklad o vlastnictví bankovního účtu. "Nemáte-li některý uvedený doklad k dispozici, nevadí. V některých případech lze údaje prohlásit před zaměstnancem Úřadu práce ČR do protokolu o ústním jednání," dodal úřad.

Dávku je možné žádat na ubytování s prostorem na odpočinek, pro přípravu jídla a osobní hygienu, se záchodem a přístupem k pitné vodě. Stát na jednoho ubytovaného uprchlíka v samostatném bytě posílá 5000 korun, na dva 9000 korun, na tři 12.000 korun, na čtyři 14.000 korun a na pět a více osob 15.000 korun. Pokud lidé ubytovávají příchozí přímo u sebe doma, mohou na ubytovanou osobu pobírat 3000 korun na měsíc. Měsíčně mohou získat nejvýš 9000 korun.

V lednu úřady vyplatily podporu 23.200 domácnostem. Vydaly 208,6 milionu korun. Průměrná dávka činila 9003 koruny. Od loňského jara do konce letošního ledna ubytovatelé od státu získali celkem přes 1,83 miliardy korunu.

Solidární příspěvky se mají zatím vyplácet do konce března. Vláda bude rozhodovat o prodloužení do konce června. Od července se má podpora upravit. Novelu se změnami projednává Senát, k podpisu ji pak dostane prezident.

Témata:  Úřad práce

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

18. listopadu 2024 10:19

Fiala slibuje platy jako v Německu do pěti let. Realita je vzdálená desítky let

Premiér Petr Fiala v Otázkách Václava Moravce několikrát uvedl, že pokud bude jeho vláda pokračovat i v příštím volebním období, budou mít Češi nakonec mzdy jako Němci nebo Rakušani. Tedy zhruba během pěti let. To je ovšem vysoce nereálné. Skutečností je naopak to, že jak Německo, tak zejména Rakousko během posledních pěti lety Česku mzdově dále utekly, jak vyplývá z dat OECD. Takže mzdy v Česku zaostávají nyní za mzdami v Rakousku a Německu ještě výrazněji než roku 2019. 

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy