NKÚ: Rozpočet nebyl připraven na zpomalení ekonomiky ani na krizi
Státní rozpočet nebyl připraven na výrazné zpomalení ekonomiky ani na mimořádnou krizi, která nastala v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19.
Státní rozpočet nebyl připraven na výrazné zpomalení ekonomiky ani na mimořádnou krizi, která nastala v souvislosti s pandemií onemocnění covid-19.
Cesta z koronavirové krize bude podle vývoje důvěry v českou ekonomiku zřejmě jen pozvolná.
Česká ekonomika se letos propadá do recese, což se na trhu práce v plné míře negativně projeví v horizontu několika dalších měsíců až čtvrtletí, komentovali analytici květnový vývoj nezaměstnanosti. Nezaměstnanost se zvedla z dubnových 3,4 procenta na 3,6 procenta. Květnový počet nezaměstnaných byl podle Úřadu práce ČR nejvyšší od února 2018.
Ekonomika Spojených států by ve druhém čtvrtletí mohla v důsledku koronaviru klesnout o více než 30 procent. V rozhovoru na televizní stanici CBS to řekl šéf americké centrální banky (Fed) Jerome Powell. Největší ekonomika světa se podle něj ale vyhne dlouhodobému propadu, jaký zažila za velké hospodářské krize ve 30. letech minulého století. Televize část rozhovoru odvysílala v neděli, celý přepis pak zveřejnila na svých internetových stránkách.
Světová ekonomika už je vlivem pandemie způsobené novým koronavirem v recesi. Myslí si to 31 z celkových 41 ekonomů, mezi nimiž si tento týden udělala v Evropě a ve Spojených státech anketu agentura Reuters. Experti čekají, že tempo růstu světové ekonomiky letos zvolní na 1,6 procenta. Loni růst podle předběžných údajů činil 2,9 procenta.
Dvě třetiny lidí si myslí, že během příštích pěti let přijde ekonomická krize. Připravují se na ni hlavně úsporami, omezováním spotřeby nebo snahou udržet si stabilní zaměstnání. Důvěru vkládají přitom zejména do vlastního bydlení.
Zhruba polovina Čechů (49 procent) se domnívá, že do roka či dvou přijde ekonomická krize. Skoro 15 procent sází na to, že recese se projeví už v nadcházejícím roce. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro Broker Consulting. Třetina lidí věří prognózám ekonomů na toto téma.
Příští rok má být podle některých ekonomů plný změn, které mohou vést až k ekonomické krizi. Události posledních týdnů naznačují, že se jejich předpovědi začínají naplňovat. Nelze zatím hovořit o černých scénářích, objevují se ale události, ke kterým naposledy došlo během krize před deseti lety.
Podnikatelská aktivita v Německu v září poprvé za více než šest let klesla, v celé eurozóně se pak její růst téměř zastavil. Vyplývá to z výsledků průzkumu, které dnes zveřejnila společnost IHS Markit a které výrazně zaostaly za očekáváním analytiků.
Ministerstvo financí zhoršilo proti červencové prognóze odhad růstu ekonomiky pro letošní i příští rok. Nově letos čeká růst o 2,4 procenta a příští rok o 2,2 procenta. Vyplývá to z materiálů pro jednání Výboru pro rozpočtové prognózy, které ministerstvo zveřejnilo na internetu. V červencové prognóze úřad počítal letos s růstem o 2,5 procenta a příští rok o 2,3 procenta. Loni ekonomika stoupla o tři procenta.
KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY - Svět se děsí krize nejvíce od roku 2007, český řidič se raduje. Pohonné hmoty kvůli temným očekáváním zlevňují...
KOMENTÁŘ LUKÁŠE KOVANDY - Německo i Čína hlásí další špatná čísla, Česko navzdory tomu překvapuje lepším než očekávaným ekonomickým růstem. Češi stále utrácejí, zatím je z čeho.
Česká i světová média v posledních dnech plní informace o hrozící recesi a ekonomické krizi. Není tajemstvím, že roky 2019 a 2020 mají být podle dlouhodobých předpovědí plné změn, které mohou vést až ke krizi. Události posledních dní tak naznačují, že se jejich předpovědi začínají naplňovat.
Dun & Bradstreet (D&B - NYSE:DNB), vedoucí poskytovatel globálních ekonomických informací, a strategický partner poradenské společnosti Bisnode, v první polovině letošního roku zvýšila rating sedmi zemím světa, ke snížení přistoupila ve dvanácti případech.
Nejen v zahraničí, ale i u nás se stále častěji hovoří o možné ekonomické krizi. Přední světoví experti z oblasti finančnictví a ekonomiky už měsíce varují před recesí, k níž by mohlo dojít v letošním, nejpozději příštím roce, a první signály jsou už nyní pozorovatelné. Česko si však za krizi bude moct s velkou pravděpodobností samo.
Česká ekonomika šlape na brzdu – a nohu z brzdného pedálu ještě nesundává. To lze vyčíst z předstihového ukazatele důvěry v českou ekonomiku, který za letošní březen vykazuje svůj nejslabší výsledek od března roku 2017.
Výnos desetiletých amerických státních dluhopisů dnes poprvé od krize před deseti lety klesl pod výnos tříměsíčních dluhopisů. To posiluje obavy z možného ekonomického poklesu a zvyšuje možnost, že centrální banka USA (Fed) bude muset snížit úrokové sazby, uvedla agentura Bloomberg.
Stále více ekonomů si začíná všímat prvních náznaků blížící se ekonomické krize. Evropské hospodaření dostává vážné trhliny a první země upadají do recese. To je podle expertů signálem, že se v Evropě schyluje k nejhoršímu.
Investoři zažívají těžké časy. Vyhlídky světové ekonomiky jsou pochmurné, výnosy finančních aktiv slábnou a obavy z nové recese neustále sílí. Otázka tedy zní: jaká aktiva dokáží nabídnout v době ekonomického oslabení uspokojivé výsledky? Nebo jak investovat v těchto složitých časech rozumně?
Podle názoru světových CEOs se blýská na horší časy. Tři z deseti (29 %) očekávají v roce 2019 zpomalení růstu světové ekonomiky. Jde o nejvyššíhodnotu od roku 2013, například v loňském roce bylo o poklesu růstuekonomikypřesvědčeno jen 5 % CEOs. Existenční hrozby jako terorismus či klimatické změny vystřídal strach z nadměrné regulace, politické nestability, poklesu růstu HDP i nedostatku talentů pro využití dat a umělé inteligence. Vyplývá to z již 22. ročníku globálního průzkumu poradenské společnosti PwC mezi více než 1 300 generálními řediteli po celém světě. Jeho výsledky byly představeny tento týden na Světovém ekonomickém fóru v Davosu.
V souvislosti s blížícím se rokem 2019 se stále více lidí obává možné ekonomické krize. Její předzvěst dělí ekonomy a finanční analytiky na dva tábory, a zatímco jedni jsou přesvědčení, že stávající systém se zákonitě musí zhroutit, jiní se obávají něčeho úplně jiného.
Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v letošním roce zvýší pouze o zhruba 1,5 až 1,6 procenta. Předpověděl to dnes podle agentury Reuters německý ministr hospodářství Peter Altmaier. V oficiální říjnové prognóze přitom německá vláda letošní hospodářský růst odhadovala na 1,8 procenta.
Před deseti lety došlo k ekonomické krizi, z níž se svět vzpamatovával dlouhé roky. Krach investiční banky Lehman Brothers způsobil otřes napříč celým světem. Ekonomika se zpomalila, došlo k propouštění zaměstnanců, firmám klesaly tržby i objednávky a schopnost splácet úvěry byla stále horší a horší. Podle prestižní finanční společnosti JPMorgan Chase & Co. je další krize za dveřmi. A způsobí katastrofu.
20. listopadu 2024 12:20
20. listopadu 2024 11:28
20. listopadu 2024 11:19
20. listopadu 2024 11:08
19. listopadu 2024 11:32
19. listopadu 2024 10:51
19. listopadu 2024 10:26
19. listopadu 2024 7:12
18. listopadu 2024 10:44
18. listopadu 2024 10:19
18. listopadu 2024 9:38
17. listopadu 2024 18:23
16. listopadu 2024 11:56
15. listopadu 2024 10:29
15. listopadu 2024 9:34
Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.
Zdroj: Lukáš Kovanda
Průměrná cena benzinu v Česku za poslední týden klesla o čtyři haléře na 35,67 koruny za litr. Je tak nejlevnější zhruba od půlky října. Naopak nafta za posledních sedm dní zdražila, a to o 35 haléřů na 34,63 koruny za litr. Více za ni řidiči platili naposledy koncem prvního zářijového týdne.