Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Globální ekonomika slábne a potýká se s řadou problémů, rizika rostou

Ilustrační fotografie
Ilustrační fotografie
Foto: Pixabay

Dun & Bradstreet (D&B - NYSE:DNB), vedoucí poskytovatel globálních ekonomických informací, a strategický partner poradenské společnosti Bisnode, v první polovině letošního roku zvýšila rating sedmi zemím světa, ke snížení přistoupila ve dvanácti případech.

Rating klesl například Švédsku, Kanadě, Číně nebo Estonsku, zatímco Lucembursko, Rusko či JAR si polepšily. Svými politickými, ekonomickými a obchodními analýzami, které D&B zpracovává pro 132 zemí světa, upozorňuje na rizika plynoucí z obchodního styku.Globální ekonomika slábne a potýká se s řadou problémů, což se letos již také nepříznivě odrazilo na ratingovém hodnocení států, které firmám poskytuje mezinárodně srovnatelné hodnocení rizika při obchodování v jednotlivých zemích. Rating D&B je výsledkem analýzy politického, komerčního, makroekonomického a externího rizika, a klade si za cíl predikovat riziko dané země zejména z pohledu návratnosti investic v horizontu dvou let.

„V prvních šesti měsících roku 2019 jsme zaznamenali více snížených ratingů než za celý loňský rok,“ říká analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, že oslabování je stále více patrnější v hlavních světových ekonomikách jako je Čína, Japonsko, eurozóna a USA a protivítr globální ekonomice navíc vytváří rétorika mezi Washingtonem a Pekingem, rizika spojená s britským brexitem nebo výrazný pokles průmyslových i spotřebitelských výdajů v Číně.

„Náš analytický tým pečlivě monitoruje vývoj rizika obchodování v jednotlivých zemích a pružně reaguje na změny v oblasti politického, komerčního, makroekonomického i externího rizika,“ dodává k tomu analytička Bisnode Petra Štěpánová s tím, klientům i nadále doporučuje pečlivě prověřovat své obchodní partnery a důkladně vyhodnocovat veškerá obchodní rizika plynoucí z obchodního styku.

Nejpříznivější investiční klima v Evropě má aktuálně Norsko, jehož rating D&B stanovila na stupni nejnižšího rizika investice (DB1c). Následuje náš nejvýznamnější obchodní partner Německo. Ze zemí bývalé V4 je nejlépe hodnocena Česká republika (DB2b) před Slovenskem (DB2d), Polskem (DB3b) a Maďarskem (DB4a).

Přehled zemí se změnou ratingu Dun & Bradstreet v 1. pololetí 2019

Zvýšený rating

Snížený rating

Země

Původní

Nový

Země

Původní

Nový

Kostarika

DB5d

DB5b

Albánie

DB4c

DB4d

Egypt

DB6a

DB5d

Alžírsko

DB5d

DB6a

Etiopie

DB6a

DB5d

Bahrajn

DB5b

DB5c

Keňa

DB5b

DB4d

Kanada

DB2b

DB2c

Lucembursko

DB2c

DB2b

Čína

DB4b

DB4c

Rusko

DB6a

DB5d

Estonsko

DB2d

DB3a

JAR

DB4d

DB4c

Irán

DB6b

DB6c

Mosambik

DB5a

DB6a

Omán

DB4c

DB4d

Peru

DB4a

DB4b

Švédsko

DB1d

DB2a

Zambie

DB5a

DB5c

Zdroj: Bisnode

D&B Indikátor rizikovosti zemí je rozdělen do sedmi pásem v rozsahu od DB1 po DB7. Každé pásmo je dále rozděleno na čtvrtiny (a-d) s postupným určením kdy „a“ představuje o trochu menší riziko, než je označení „b“, atd. Jenom indikátor DB7 není rozdělen na čtvrtiny. Celkově má tedy D&B Rating zemí 25 stupňů hodnocení.

DB1 – nejnižší riziko návratnosti investic

DB2 – nízké riziko návratnosti investic

DB3 – mírné riziko návratnosti investic

DB4 – střední riziko návratnosti investic

DB5 – vysoké riziko návratnosti investic

DB6 – velmi vysoké riziko návratnosti investic

DB7 – nejvyšší riziko návratnosti investic

Témata:  ekonomika krize

Související

Aktuálně se děje

20. listopadu 2024 11:28

20. listopadu 2024 11:08

15. listopadu 2024 9:34

Západ se k Číně staví pragmatičtěji než Česko, které to může ekonomicky dále oslabit

Zdroje současného mdlého výkonu české ekonomiky nelze hledat pouze za hranicemi. Byť úpadek německého průmyslu, energetická krize či válka na Ukrajině rozhodně svůj původ za hranicemi mají a českou ekonomiku přímo či zprostředkovaně poškozují. Češi si ale škodí i sami. Třeba tím, že s oblibou bývají papežštější než papež a že se neméně rádi vydávají ode zdi ke zdi.

Zdroj: Lukáš Kovanda

Další zprávy